Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida barpo etilayotgan Ugam River turistik majmuasini borib ko‘rdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Ugam daryosi bo‘yidagi bu maskan ilgari to‘la foydalanilmagan, toshloq joy bo‘lgan. 2024-yil 1 trillion so‘mlikdan ziyod loyiha doirasida qariyb 14 gektar maydonda qurilish boshlandi. Hozirda 17 ta ko‘p qavatli uy qad ko‘tarmoqda. Ular 5, 6 va 7 qavatli, 870 xonadondan iborat bo‘ladi.
ugam river, бўстонлик tumanи, шавкат мирзиёев
Shuningdek, 16 ta kottej, 3 ta restoran, yigirmadan ortiq savdo va xizmat shoxobchalari markazlari quriladi. Bolalar o‘yingohlari, yopiq suv havzasi, fitnes va sport maydonchalari, amfiteatr, avtoturargoh, avtomobil ko‘prigi, tog‘ va sohil bo‘yi yo‘laklari ham tashkil etiladi.
“Bu qulayliklari bilan yangi majmua yiliga 200 ming nafar tashrif buyuruvchiga xizmat ko‘rsata oladi. Bu tumanning turizm salohiyatini yanada oshiradi. Birinchi bosqich — ko‘p qavatli uylarni kelayotgan yilning boshida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan”, — deyiladi xabarda. Davlat rahbari shunday xonadonlardan birini kirib ko‘rdi.
Sayyohlar ko‘proq chiroyli tabiatga, toza havoga intilishini inobatga olib, mavjud daraxtzorga qo‘shimcha 20 ming tup ko‘chat o‘tqaziladi. Zamonaviy texnologiyalar vositasida kuniga 1 ming metr kub daryo suvi qayta ishlanadi. 2 megavattlik termal isitish va sovitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Prezident soha mutasaddilariga hudud targ‘ibotini kengaytirib, bunday maskanlarga sayyohlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Aholining an’anaviy shakllangan kasb-hunarlarini ham asrash kerakligi ta’kidlandi. Masalan, tuman asal, limon yetishtirish uchun mos. Ularni rivojlantirish tabiiy muhitni asrab-avaylash nuqtai nazaridan ham muhim, deyiladi xabarda.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил туристический комплекс Ugam River, строящийся в Бостанлыкском районе Ташкентской области, сообщила пресс-служба главы государства.
«Ранее территория вдоль реки Угам была каменистой местностью и не использовалась в полной мере. В рамках проекта стоимостью более 1 трлн сумов начались строительные работы на площади около 14 га. В настоящее время возводятся 17 многоквартирных домов высотой 5, 6 и 7 этажей, в которых будет 870 квартир», — говорится в сообщении.
На территории комплекса запланировано строительство 16 коттеджей, 3 ресторанов, более 20 пунктов торговли и сервиса. Будут обустроены детские игровые площадки, крытый бассейн, фитнес- и спортивные площадки, амфитеатр, парковка, прогулочные дорожки в горах и вдоль побережья.
Новый комплекс сможет принимать до 200 тысяч посетителей ежегодно. На первом этапе все многоквартирные дома, предусмотренные проектом, планируется сдать в эксплуатацию в начале следующего года.
На территории существующего лесного массива будут дополнительно высажены 20 тысяч деревьев. Будет введена в эксплуатацию система отопления и охлаждения мощностью 2 мегаватта.
Глава государства ознакомился с одной из квартир.
Президент дал ответственным лицам отрасли указания по продвижению этого курорта и вовлечению туристов.
Он также отметил, что наряду с развитием туризма в регионе необходимо оберегать традиционные ремесла населения. Так, в районе хороше развито пчеловодство и лимоноводство, и их развитие имеет важное значение для сохранения местной экосистемы.