Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni Toshkent viloyatida qo‘shimcha imkoniyatlarni ishga solish, ish o‘rni va investitsiyani ko‘paytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi, deya xabar qilmoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, so‘nggi yetti yilda hudud iqtisodiyoti 1,5 barobar o‘sgan, sanoat korxonalari 2 barobar ko‘payib, 12 mingtaga yetgan.
Lekin imkoniyatlar bundan ancha ko‘p, ular to‘la ishga solinmayapti, deyiladi xabarda. Masalan, viloyatdagi jami yerlarning bor-yo‘g‘i 25 foizidan qishloq xo‘jaligida foydalaniladi. Har gektarga to‘g‘ri keladigan daromad ham boshqa joylarga nisbatan kam.
Bekobod va Ohangaron shaharlari, Oqqo‘rg‘on, Chinoz, Piskent tumanlarida qayta ishlash darajasi juda past. Oziq-ovqat xavfsizligi, meva-sabzavotlar eksporti ham imkoniyatga yarasha emas.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda yerdan foydalanish samaradorligini oshirish choralari belgilandi. Unga ko‘ra, har bir klaster, fermer va dehqon xo‘jaligi maydonidagi ekinlar, mahsulot hajmi, ishchilari soni, soliq tushumi kabi ma’lumotlar “Agroplatforma” axborot tizimiga kiritiladi. 2025-yilda meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan 7 ta tumanda 52 ming gektarda 3 marta hosil olish yo‘lga qo‘yiladi. 5 ming gektarda sanoatlashgan bog‘ va tokzorlar tashkil qilinadi.
Umuman, 22 ta tuman-shahardagi yerlar qayta ishlovchi va eksportchi korxonaga bog‘lanadi. Bu orqali kelasi yil 3,5 mln tonna meva-sabzavot yetishtirib, 500 mln dollar eksport qilish mumkinligi aytildi.
Toshkent viloyatining infratuzilmasi, logistikasi tadbirkorlik uchun juda qulay. Lekin ishlab chiqarish, savdo va xizmatlar umumiy maydoni uch yilda bor-yo‘g‘i 1,6 mln kvadrat metrga oshgan, bu poytaxtdan 3,5 barobar kam. Investitsiyaviy loyihalar uchun toifasi o‘zgartirilgan 9 ming gektar yerning 2 ming gektaridan foydalanilmayapti. Bo‘sh turgan davlat inshootlari ham bor.
Investorlar bu hududda “aqlli shahar”, tibbiyot klasteri, yashil energetika stansiyasi qurish tashabbusini bildirgan. Vodiylik va poytaxtlik minglab tadbirkorlar ham biznesini kengaytirish, yangi korxona, mehmonxona, savdo va turizm majmualari qurish uchun joy izlab yuribdi, deyiladi xabarda.
Prezident Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va viloyat mutasaddilariga bu boradagi sustkashliklarni ko‘rsatib o‘tdi. Bino va yerlarni tadbirkorlarga qulay shartda auksionga chiqarish, ularning negizida investitsiya, ish o‘rni va eksportni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Toshkent viloyati hokimi kelgusi yil 5 mlrd dollar investitsiya jalb etish hamda eksportni 2 mlrd dollarga yetkazish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi.
Davlat rahbari uning tarkibiga e’tibor qaratib, kutilayotgan investitsiyaning yarmi shundog‘am rivojlangan Olmaliq, Angren, Chirchiq shaharlari, Ohangaron, Zangiota va Qibray tumanlariga to‘g‘ri kelishini qayd etdi. Shu bois sanoat va xizmatlar nisbatan orqada bo‘lgan Oqqo‘rg‘on, Bekobod, Bo‘ka, Parkent, Piskent, Quyi Chirchiq va Chinozda qo‘shimcha loyihalar qilib, ish o‘rinlari ochish zarurligi ta’kidlandi.
Toshkent viloyatidagi imkoniyatlar hisobiga barcha aholini daromadli qilish mumkinligi aytildi. Kelgusi yilda viloyatda 700 ming odamning bandligini ta’minlab, ishsizlikni tabiiy darajasigacha tushirish, 22 ming oilani daromadli qilib, kambag‘allikni hozirgi 7,2 foizdan 4 foizga kamaytirish, mehnat migrantlarini O‘zbekistonga qaytarib, ishga joylashtirish vazifa qilib olindi.
Prezident yig‘ilishda qatnashgan viloyat tadbirkorlari bilan ham muloqot qildi. Ularning taklif va tashabbuslariga alohida e’tibor qaratib, bu borada mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 декабря провёл совещание по вопросам эффективного использования незадействованных возможностей, увеличения количества рабочих мест и притока инвестиций в Ташкентской области, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, за последние семь лет экономика региона выросла в 1,5 раза, а количество промышленных предприятий удвоилось и достигло 12 тысяч.
Однако имеющиеся возможности не используются в полной мере, отмечалось на совещании. К примеру, лишь 25% всех земель области используется в сельском хозяйстве. Уровень доходов с одного гектара остаётся ниже, чем в других регионах.
В таких городах, как Бекабад и Ахангаран, а также в Аккурганском, Чиназском и Пскентском районах переработка сельскохозяйственной продукции находится на крайне низком уровне. Обеспечение продовольственной безопасности и экспорт плодоовощной продукции также не соответствуют потенциалу, говорилось на мероприятии.
безработица, борьба с бедностью, ташкентская область
На совещании, прошедшем в критическом духе, были намечены меры по повышению эффективности использования земли. В частности, каждый кластер, фермерское и дехканское хозяйство будут внесены в информационную систему «Агроплатформа». Система будет включать данные о посевных площадях, объёмах продукции, числе работников и налоговых поступлениях. В следующем году в семи районах, специализирующихся на плодоовощной продукции, на площади 52 тысячи га планируется организовать трёхразовое получение урожая. Также на 5000 га будут созданы промышленные сады и виноградники.
В целом земли в 22 районах и городах области будут связаны с перерабатывающими и экспортными предприятиями. Отмечено, что это позволит в следующем году заготовить 3,5 миллиона тонн плодоовощной продукции и экспортировать её на сумму 500 млн долларов.
Однако за последние три года площадь производственных, торговых и сервисных объектов увеличилась всего на 1,6 миллиона кв. м, что в 3,5 раза меньше, чем в столице. Из 9000 га земли, выделенных под инвестиционные проекты, 2000 га остаются неиспользованными.
Ряд государственных объектов простаивает, а между тем, отмечалось на совещании, инвесторы выражают заинтересованность в строительстве «умного города», медицинского кластера и «зелёных» электростанций в регионе. Тысячи предпринимателей из столицы и других областей ищут площадки для расширения бизнеса, строительства новых предприятий, гостиниц, торговых и туристических комплексов.
Президент указал на недостатки в работе Агентства по управлению государственными активами и ответственных лиц области. Он дал поручения выставить на аукцион здания и земли на выгодных для предпринимателей условиях, а также нарастить объёмы инвестиций, создать новые рабочие места и увеличить экспорт за счёт этих объектов.
Хоким Ташкентской области представил планы на следующий год по привлечению 5 млрд долларов инвестиций и увеличению экспорта до 2 млрд долларов.
Глава государства обратил внимание, что половину из ожидаемых инвестиций планируется направить в уже развитые города — Алмалык, Ангрен, Чирчик, а также Ахангаранский, Зангиатинский и Кибрайский районы. Он отметил, что необходимо разработать дополнительные проекты в относительно отстающих районах, таких как Аккурган, Бекабад, Бука, Паркент, Пскент, Куйичирчик и Чиназ, чтобы создать новые рабочие места.
Было подчёркнуто, что за счёт возможностей Ташкентской области можно добиться повышения доходов всего населения. Президент поставил задачу в следующем году обеспечить занятость 700 тысяч человек, снизить уровень безработицы до её естественного уровня, вывести из бедности 22 тысячи семей, сократив уровень бедности с нынешних 7,2% до 4%, а также обеспечить работой трудовых мигрантов, возвращающихся из-за рубежа.
Глава государства также поговорил с участвовавшими в совещании предпринимателями области. Уделив внимание их предложениям и инициативам, он дал соответствующие указания ответственным лицам.