Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 11-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda o‘zbekistonliklarga o‘ziga kredit ajratilishini taqiqlash huquqini beruvchi qonun loyihasini birinchi o‘qishda konseptual ma’qulladi, deb xabar qildi parlament quyi palatasi matbuot xizmati.
Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev “Kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risida”gi qonunga aholini kreditlash, ularning nomiga kreditlar berish va ushbu kredit mablag‘larini masofadan turib o‘g‘irlash sohasidagi firibgarlik jinoyatlaridan himoya qilish maqsadida o‘zgartishlar kiritish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday o‘g‘irlik holatlari, asosan, onlayn kreditlar bilan ko‘payib bormoqda. “Gazeta.uz”ning aniqlashicha, 2023-yilda 2790 nafar fuqaroning nomiga o‘zlari bilmagan holda 19 milliard so‘m, joriy yilning sakkiz oyida esa 874 nafar jismoniy shaxs zarar ko‘rgan, ularga 36,6 milliard so‘m miqdorida kreditlar ajratilgan.
Hujjatga ko‘ra, kredit olish uchun ariza berishni ixtiyoriy ravishda rad etish mexanizmini joriy etish rejalashtirilmoqda. Shu munosabat bilan kredit bitimlarini tuzish taqiqlangan shaxslar reyestrini yaratish ko‘zda tutilgan.
Ya’ni jismoniy shaxs bunday operatsiyalar bilan bog‘liq firibgarlik harakatlariga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida kredit byurosiga o‘z nomidan kredit shartnomasini uning ishtirokisiz yoki xabardorligisiz amalga oshirishni taqiqlash to‘g‘risida ariza bilan murojaat qilishi mumkin bo‘ladi. Ushbu xizmat kredit olish yoki mijozning pul mablag‘lari bilan operatsiyalarni amalga oshirish imkoniyatini cheklash uchun mo‘ljallangan.
Kredit shartnomasini tuzishni taqiqlash yoki ushbu taqiqni bekor qilish to‘g‘risidagi ariza Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP, my.gov.uz) orqali elektron shaklda, davlat xizmatlari markazlari yoki kredit byurolari orqali yozma yoki elektron shaklda taqdim etiladi.
Kredit shartnomasini tuzishni taqiqlash yoki taqiqni bekor qilish ixtiyoriy ravishda amalga oshiriladi. Bundan tashqari, ushbu xizmatlar Vazirlar mahkamasi tomonidan belgilangan tartibda pullik asosda ko‘rsatiladi.
Reyestrni yuritish kredit byurolari zimmasiga yuklanadi, banklar va nobank kredit tashkilotlariga reyestrni tekshirmasdan mijozlar bilan bitimlar tuzish taqiqlanadi. Ya’ni potensial qarz oluvchiga kredit berishdan oldin, moliya institutlari, birinchi navbatda, mavjud cheklovlarni tekshirishlari va shundan keyingina kredit berish to‘g‘risida qaror qabul qilishlari kerak. Agar bunday shartnoma jismoniy shaxsning xabardorligisiz tuzilgan bo‘lsa, kredit shartnomasi bo‘yicha huquqiy oqibatlar uchun banklar, nobank kredit tashkilotlari yoki mikromoliya tashkilotlari javobgar bo‘ladi.
Hujjatda Markaziy bank kredit byurolariga nisbatan qo‘llashi mumkin bo‘lgan sanksiya va choralar ham bayon etilgan. Huquqbuzarliklarni bartaraf etish to‘g‘risida majburiy farmoyishlar yuborish va 5000 tagacha (1,875 milliard so‘mgacha) miqdorda jarima solish shular jumlasidan.
Kredit byurolarining ustav kapitali kamida 2 milliard so‘m. Bugungi kunda O‘zbekistonda 2 ta kredit byurosi faoliyat ko‘rsatmoqda. Kredit-axborot tahliliy markazi’ning ustav kapitali 12,8 milliard so‘m bo‘lib, uning ulushi 26 ta tijorat banklari va O‘zbekiston banklari assotsiatsiyasiga tegishli. “CRIF kredit axborot xizmatlari” 6 ta bank aksiyalari bilan 23,8 milliard so‘m ko‘rsatkichga ega.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda AQSh, Qozog‘iston, Rossiya, Singapur tajribasi o‘rganildi. Bank xizmatlarini raqamlashtirish kredit olish imkoniyatini soddalashtiradi, biroq ayni paytda o‘g‘irlik xavfini tug‘diradi, shu sababli xorijiy mamlakatlarda kreditlar bo‘yicha o‘z-o‘zini taqiqlash joriy etilmoqda, dedi Markaziy bank raisi o‘rinbosari.
Qonun loyihasi konseptual jihatdan deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda qabul qilindi.
Rossiyada o‘ziga kreditni taqiqlash joriy yilning fevral oyida kuchga kirdi. Bu mijozning iltimosiga ko‘ra bankning onlayn tranzaksiyalarga qo‘yadigan cheklovini anglatadi. Kredit berishni ham, boshqa bank operatsiyalarini ham alohida-alohida taqiqlash yoki ularning individual parametrlarini cheklash mumkin — masalan, bitta o‘tkazma yoki bir nechta o‘tkazmalar uchun maksimal miqdorni belgilash mumkin, lekin ma’lum vaqt uchun.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 11 декабря концептуально в первом чтении одобрила законопроект, дающий право узбекистанцам устанавливать самозапрет на получение кредитов, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Заместитель председателя Центрального банка Аброрхужа Турдалиев сообщил, что планируется внести изменения в закон «Об обмене кредитной информацией» для защиты населения от мошеннических преступлений в сфере кредитования, оформления на их имя кредитов и хищения этих кредитных средств дистанционно.
По его словам, таких случаев хищений становится всё больше, в основном с онлайн-кредитами. «Газета.uz» выяснила, что в 2023 году на имя 2790 граждан были оформлены кредиты без их ведома на сумму 19 млрд сумов, а за восемь месяцев этого года пострадали 874 физлиц, которым выделили 36,6 млрд сумов.
Согласно документу, планируется внедрить механизм добровольного отказа от оформления кредита. В связи с этим планируется создать реестр лиц, с которыми запрещено заключать кредитные сделки.
То есть физическое лицо сможет подать заявление в кредитное бюро, чтобы запретить оформление кредитного договора от его имени без его участия или ведома, с целью предотвращения мошеннических действий, связанных с такими сделками. Такая услуга призвана ограничить возможности оформления кредитов или выполнение операций с денежными средствами клиента без его ведома.
Заявление о запрете на заключение кредитного договора или отмене этого запрета будет подаваться в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ, my.gov.uz), в письменной или электронной форме через центры государственных услуг или кредитные бюро.
Запрет или отмена запрета на заключение кредитного договора осуществляется на добровольной основе. При этом данные услуги оказываются на платной основе в порядке, установленном Кабмином.
Кредитные бюро будут отвечать за ведение реестра, а банкам и небанковским кредитным учреждениям запретят заключать сделки с клиентами без проверки реестра. То есть перед тем как выдать заём потенциальному заёмщику, финансовые организации обязаны сначала проверить наличие действующих ограничений, а уже потом принимать решение о выдаче кредита. Если такой договор был заключён без ведома физлица, за правовые последствия по кредитному договору несут ответственность банки, небанковские кредитные организации или микрофинансовые организации.
Также в документе описаны санкции и меры, которые может применять Центробанк в отношении кредитных бюро. В их числе — направление обязательных предписаний об устранении нарушений и штрафы до 5000 базовых расчётных величин (до 1,875 млрд сумов).
У кредитных бюро минимальный уставной капитал должен будет составлять 2 млрд сумов. На сегодняшний день в Узбекистане функционируют 2 кредитных бюро. Уставной фонд Kredit-axborot tahliliy markazi составляет 12,8 млрд сумов, доли в котором принадлежат 26 коммерческим банкам и Ассоциации банков Узбекистана. У «CRIF кредит ахборот хизматлари» показатель составляет 23,8 млрд сумов с долями 6 банков.
При разработке законопроекта изучен опыт США, Казахстана, России, Сингапура. Цифровизация банковских услуг упрощает возможности получения кредита, однако в то же время создаются риски для хищений, в связи с чем в зарубежных странах вводится самозапрет на кредиты, отметил замглавы ЦБ.
Законопроект концептуально принят депутатами в первом чтении.
В России самозапрет на кредиты начал действовать с февраля этого года. Под ним подразумаевается ограничение, которое банк накладывает на онлайн-операции по заявлению клиента. Запретить можно как отдельно кредитование, так и другие банковские операции или ограничить их отдельные параметры — например, установить максимальную сумму для одного перевода или нескольких переводов, но на определённый период времени.
Как сообщалось ранее, с 1 ноября по 1 апреля 2025 года в Узбекистане действуют некоторые ограничения на выдачу онлайн-кредитов для предотвращения случаев мошенничества, когда на имя граждан оформляются кредиты и затем средства выводятся с карт через p2p-операции.