O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi 11-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisda Jinoyat kodeksining 244-moddasiga (ommaviy tartibsizliklar) tuzatishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi.
Hujjat yuzasidan bosh prokuror o‘rinbosari Svetlana Artikova tushuntirish berdi.
Amaldagi qonunchilikda ommaviy tartibsizliklarni uyushtirganlik, ularda faol ishtirok etganlik va fuqarolarga nisbatan zo‘ravonlik ishlatganlik uchun jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan. JKning 244-moddasiga o‘zgartishlar kiritish orqali ommaviy tartibsizliklarni sodir etish maqsadida ta’lim olganlik va ularni tashkil etishni moliyalashtirganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilash taklif etilmoqda.
“Hozir tahlikali zamon. Biz inson, jamiyat va davlatchilikni himoya qila olishimiz kerak. Tabiiy savol tug‘iladi: ommaviy tartibsizliklarni sodir etish maqsadida o‘quvdan o‘tganlik, shu jumladan, atrofdagilar uchun xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan qurol, portlovchi moddalar yoki maxsus moslamalar tayyorlash uchun jinoiy javobgarlik nazarda tutilganmi?” — dedi u.
“Bu jinoyat tarkibini tashkil etadimi? Bizning fikrimizcha, shunday. Bu yerda jinoyat obyekti — inson, jamiyat va davlat, shuningdek, subyekti — buni amalga oshirmoqchi bo‘lgan shaxsdir”, — dedi bosh prokuror o‘rinbosari.
Uning ta’kidlashicha, ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish faoliyatini moliyalashtirish jinoyat hisoblanadi va buning uchun jinoiy javobgarlik nazarda tutilishi lozim.
“Shu bois Jinoyat kodeksining 244-moddasini mamlakatimizning tinch va osoyishta hayotini himoya qilishga qaratilgan uchinchi va to‘rtinchi qismlar bilan to‘ldirish taklif etilmoqda… Jazoning muqarrarligi tamoyili jazolash uchun emas, balki jinoyatning oldini olish uchun qo‘llaniladi. Agar kimdir bunday mashg‘ulotlarda onlayn yoki oflayn ishtirok etsa… Ommaviy tartibsizliklar hayotimizni izdan chiqarmoqda. Kimdir bu tadbirlarda ongli ravishda ishtirok etadi, kimdir esa bilmay qatnashadi”, — dedi Svetlana Artikova.
Qayd etilishicha, Jinoyat kodeksiga taklif etilayotgan o‘zgartirishlar davlat budjetidan qo‘shimcha xarajatlarni talab qilmaydi. Hujjat loyihasi Oliy sud, Davlat xavfsizlik xizmati, Iqtisodiyot va moliya, Ichki ishlar hamda Adliya vazirliklari bilan kelishilgan.
Bosh prokuror o‘rinbosari ushbu harakatlar uchun qanday jazo choralari nazarda tutilishiga aniqlik kiritmagan.
Nimalarni o‘zgartirish taklif qilinmoqda
“Gazeta.uz”ning aniqlashicha, tuzatishlar bilan ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish maqsadida ta’lim olganlik uchun javobgarlik kiritish taklif qilinmoqda. Xususan, ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish maqsadida o‘tkaziladigan o‘qishga qatnashish, shu jumladan, ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish bo‘yicha bilim, amaliy ko‘nikma va malakalarni egallash, shuningdek, qurol-yarog‘, portlash qurilmalari, portlovchi, zaharlovchi va atrof-muhit uchun xavfli bo‘lgan boshqa moddalar va predmetlar bilan muomala qilish usullarini o‘rganish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 300 baravaridan 600 baravarigacha (112,5 mln so‘mdan 225 mln so‘mgacha) miqdorda jarima, 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki 5 yildan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi nazarda tutilmoqda.
Bunda moddaning ushbu qismi bo‘yicha jinoyatni sodir etgan shaxs agar u hokimiyat organlariga ixtiyoriy ravishda xabar qilsa, sodir etilgan jinoyatni fosh qilishga yoki bunday o‘quvdan o‘tgan, o‘quvni amalga oshirgan, tashkil etgan yoxud moliyalashtirgan boshqa shaxslarni, shuningdek o‘quv o‘tkazilgan joyni aniqlashga faol ko‘maklashsa va agar uning harakatlarida jinoyatning boshqa tarkibi mavjud bo‘lmasa, jinoiy javobgarlikdan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, moddaning 2-qismiga moliyalashtirish to‘g‘risida qo‘shimcha kiritilmoqda. Xususan, shaxsga nisbatan zo‘ravonlik, talonchilik, portlatish, mulkka shikast yetkazish yoki yo‘q qilish, hokimiyat vakiliga qurol yoki qurol sifatida ishlatiladigan boshqa narsalarni qo‘llash yoki qo‘llash bilan qo‘rqitib qarshilik ko‘rsatish bilan birga sodir etiladigan ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish yoki moliyalashtirish, xuddi shuningdek, ommaviy tartibsizliklarda faol ishtirok etishda 10 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.
Asoslash
Qonun loyihasiga tushuntirish xatida ta’kidlanishicha, “zamonaviy voqelikdan kelib chiqib, ushbu sohadagi milliy qonunchilikni takomillashtirish zarurati yuzaga kelgan”.
Milliy gvardiya ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘shni davlatlarda sodir bo‘lgan ommaviy tartibsizliklarda ularning tashkilotchilari maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan, shuningdek, ushbu tartibsizliklarni moliyalashtirish holatlari aniqlangan.
Xorijiy davlatlar (Rossiya, Belarus va boshqalar) jinoyat qonunchiligini o‘rganish natijasida ma’lum bo‘lishicha, ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish maqsadida ta’lim olish hamda ularni moliyalashtirish uchun alohida javobgarlik belgilangan.
Shunga asoslanib va bunday salbiy hodisalarga qarshi kurashning huquqiy asoslarini takomillashtirish maqsadida Jinoyat kodeksining 244-moddasiga o‘zgartishlar kiritish ko‘zda tutilgan, deyiladi izohda.
Ovoz berish
Qonun loyihasi ilgari jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilmagan edi.
Deputatlar o‘zgartirishlar bo‘yicha birorta ham savol berishmadi. Hujjat birinchi o‘qishda qabul qilindi. Unga 138 nafar deputat ovoz berdi, 1 nafari qarshi chiqdi, 1 nafari betaraf qoldi, 8 nafari ovoz berishda ishtirok etmadi.
Qonun loyihasi parlament quyi palatasi qo‘mitalari va partiyalar fraksiyalari tomonidan ko‘rib chiqiladi, so‘ngra ikkinchi o‘qishda muhokama qilish uchun taqdim etiladi.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 11 декабря приняла в первом чтении законопроект о поправках в статью 244 Уголовного кодекса (массовые беспорядки).
С разъяснением документа выступила заместитель генерального прокурора Светлана Артикова.
Светлана Артикова. Фото: Законодательная палата.Светлана Артикова. Фото: Законодательная палата.
Действующее законодательство предусматривает уголовную ответственность за организацию массовых беспорядков, активное участие в них и применение насилия в отношении граждан. Поправками в статью 244 УК предлагается установить уголовную ответственность за прохождение обучения в целях совершения массовых беспорядков и финансирование их организации.
«Сейчас времена неспокойные. Мы должны уметь защищать человека, общество и государственность. Встаёт естественный вопрос: предусмотрена ли уголовная ответственность за прохождение обучения с целью организации массовых беспорядков, в том числе за изготовление оружия, взрывчатых веществ или специальных устройств, которые могут представлять опасность для окружающих?» — сказала она.
«Является ли этом составом преступления? По нашему мнению, является. Здесь есть объект преступления — человек, общество и государство, а также субъект — человек, который это хочет совершить», — заявила замгенпрокурора.
Она указала, что финансирование деятельности по организации массовых беспорядков является преступлением и за это должна быть предусмотрена уголовная ответственность.
«Поэтому предлагается дополнить статью 244 Уголовного кодекса третьей и четвёртой частями, направленными на защиту мирной и спокойной жизни нашей страны… Принцип неизбежности наказания реализуется не для того, чтобы наказывать, а для того, чтобы предотвращать… Если кто-либо участвует в таких „учениях“ онлайн или офлайн… Массовые беспорядки разрушают нашу жизнь. Кто-то участвует в этих мероприятиях „осознанно“, а кто-то нет», — сказала Светлана Артикова.
Уточняется, что предлагаемые изменения в Уголовный кодекс не требуют дополнительных расходов из госбюджета. Проект документа согласован с Верховным судом, Службой государственной безопасности, министерствами экономики и финансов, внутренних дел и юстиции.
Заместитель генпрокурора не уточнила, какие конкретно меры наказания предусматриваются за указанные действия.
Что предлагается изменить
«Газета.uz» выяснила, что поправками предлагается ввести ответственности за прохождение обучения с целью организации массовых беспорядков. В частности, за прохождение обучения, проводимого с целью организации массовых беспорядков, в том числе получения знаний, практических навыков и умений по организации массовых беспорядков, а также изучения методов обращения с оружием, взрывными устройствами, взрывчатыми, отравляющими и другими опасными для окружающих веществами и предметами предусматривается штраф в размере от 300 до 600 базовых расчётных величин (от 112,5 млн до 225 млн сумов), исправительными работами сроком до 3 лет или лишением свободы на срок от 5 до 7 лет.
При этом человек, совершивший преступление по этой части статьи, освобождается от уголовной ответственности, если добровольно сообщит об этом органам власти, способствует раскрытию совершенного преступления, а также активно содействует выявлению других лиц, проходивших обучение, организовавших, проводивших или финансировавших обучение, а также установлению места его проведения, при условии, что в его действиях отсутствует состав иного преступления.
Кроме того, вносится дополнение о финансировании в часть 2 статьи. В частности, организация или финансирование массовых беспорядков, сопровождающихся насилием над личностью, погромами, поджогами, повреждением или уничтожением имущества, сопротивлением представителю власти с применением или угрозой применения оружия либо других предметов, используемых в качестве оружия, а равно активное участие в массовых беспорядках. Она предусматривает наказание в виде лишения свободы от 10 до 15 лет.
Обоснование
В пояснительной записке к законопроекту отмечается, что «исходя из современных реалий, возникла необходимость совершенствования национального законодательства в этой сфере».
Согласно данным Национальной гвардии, в массовых беспорядках, произошедших в соседних странах, их организаторы проходили специальную подготовку, а также выявлены случаи финансирования данных беспорядков.
Изучение уголовного законодательства иностранных государств (России, Беларуси и других) показало, что предусмотрена отдельная ответственность за прохождение обучения с целью организации массовых беспорядков, а также за их финансирование.
На основе этого, а также для совершенствования правовых основ борьбы с подобными негативными явлениями, предусмотрены поправки в статью 244 Уголовного кодекса, говорится в записке.
Голосование
Законопроект ранее не публиковался для общественного обсуждения.
За принятие документа в первом чтении проголосовали 138 депутатов, 1 выступил против, 1 воздержался и 8 не голосовали.
Законопроект будет рассмотрен комитетами нижней палаты парламента и фракциями партий, а затем внесён на рассмотрение во втором чтении.