O‘zbekiston tumanlarida mahalla bankirlari paydo bo‘ladi. Shavkat Mirziyoyev 16-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda bu taklifni qo‘llab-quvvatladi, deb xabar qildi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Davlat rahbari mahallalar darajasida hokimlar banklar bilan hamkorlikda ish olib borishi kerakligini ta’kidladi.
Ular Sayxunobod, Uychi, Zarbdor va G‘ijduvon tumanlarining aholi daromadlarini oshirish, o‘zaro hamkorlikning samarali tizimini yaratishga qaratilgan tajribasini kengaytirish bo‘yicha hamkorlik qiladi.
Bunda tuman banklari mijozbay ishlab, tadbirkorlar loyihalariga ko‘maklashadi, ularning muammolarini joyida hal etadi, tuman hokimlari esa loyihani joy va infratuzilma bilan ta’minlash majburiyatini oladi.
Davlat rahbari tumanlarda mahalla bankirlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Mahalla bankirlari mahallaning biznes imkoniyatlarini o‘rganadi, odamlar bilan gaplashib, ularning g‘oyalarini loyihalarga aylantiradi. Aholini kredit olish, qaytarish, biznes ochish, mahsulotini sotishga o‘rgatadi, loyihalarga hamrohlik qiladi.
Prezident jahon iqtisodiyotidagi murakkab vaziyat butun dunyoda milliy iqtisodiyotlarga ta’sirini o‘tkazayotganini qayd etdi. Bunday sharoitda mamlakat moliya-bank tizimining barcha bo‘g‘inlarida moliyaviy intizom va shaxsiy mas’uliyatni mustahkamlash muhimligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu yig‘ilishda davlat banklariga ko‘chmas mulkni bozor qiymatida to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotishga ruxsat berilishini ham ma’lum qildi. To‘qqizta davlat bankiga 2025-yilda oilaviy tadbirkorlik dasturiga 1 milliard dollar kredit jalb qilish tavsiya etiladi. Kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida banklar tomonidan 300 million so‘m miqdorida shartsiz kreditlar berish ham boshlanadi.

В районах Узбекистана появятся махаллинские банкиры. Это предложение на совещании 16 декабря поддержал президент Шавкат Мирзиёев, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Глава государства отметил, что хокимы на уровне махаллей должны работать в сотрудничестве с банками.
Они будут совместно работать над расширением опыта Сайхунобадского, Уйчинского, Зарбдарского и Гиждуванского районов, направленных на повышение доходов населения, создавая эффективную систему взаимодействия.
В этом процессе районные банки будут индивидуально работать с клиентами, содействовать предпринимателям в реализации их проектов, решать проблемы на месте. Районные хокимы, в свою очередь, возьмут на себя обязательства по обеспечению проектов земельными участками и инфраструктурой.
шавкат мирзиёев
Глава государства поддержал предложение о внедрении деятельности махаллинских банкиров в районах.
Махаллинские банкиры будут изучать бизнес-потенциал махаллей, общаться с населением, превращать их идеи в проекты. Они будут обучать жителей получению и возврату кредитов, открытию бизнеса, продаже продукции, а также сопровождать проекты на всех этапах.
Президент указал, что сложная ситуация в мировой экономике оказывает влияние на национальные экономики по всему миру. В таких условиях подчёркнута важность усиления финансовой дисциплины и личной ответственности на всех уровнях финансово-банковской системы страны.
Шавкат Мирзиёев на этом совещании также сообщил, что госбанкам разрешат напрямую продавать объекты недвижимости по рыночной стоимости. Девяти госбанкам рекомендовано привлечь кредиты на 1 млрд долларов для программы семейного предпринимательства в 2025 году. Для поддержки малого бизнеса банки также начнут выделять кредиты на сумму 300 млн сумов без условий.