16-dekabr kuni Yevropa Ittifoqi Rossiyaga nisbatan Ukrainaga bostirib kirishi munosabati bilan iqtisodiy va individual sanksiyalarning 15-paketini qabul qildi, deb xabar berildi YeI kengashi saytida.
Sanksiya ro‘yxatiga 54 ta jismoniy va 30 ta yuridik shaxs kiritilgan. Ular orasida Kiyevdagi “Oxmatdet” bolalar kasalxonasiga berilgan zarbada jvvobgar bo‘lgan harbiy bo‘linma, energetika kompaniyalari rahbarlari, Ukrainadan bolalarni deportatsiya qilish, harbiy targ‘ibot va sanksiyalarni chetlab o‘tishda ayblangan mas’ul shaxslar, shuningdek, KXDRning ikki yuqori martabali amaldori bor.
Bundan tashqari, Rossiyaning soyadagi floti bilan bog‘liq bo‘lgan Rossiya mudofaa korxonalari va kemachilik kompaniyalari sanksiyalarga uchradi. Rossiya nefti, Rossiya uchun harbiy texnika yoki o‘g‘irlangan Ukraina donini tashiyotgan uchinchi mamlakatlardan kelgan 52 ta tankerga Yevropa Ittifoqi portlariga kirish cheklandi.
YeI, shuningdek, Rossiya harbiy-sanoat kompleksiga sanksiyalarni chetlab o‘tishda yordam beradigan kompaniyalar ro‘yxatini kengaytirdi va unga Xitoy, Hindiston, Eron, Serbiya va BAAdan 32 ta yangi tashkilot qo‘shdi. Bu firmalarga ikki xil maqsaddagi tovarlarni eksport qilish cheklanadi.
Rossiya Ukrainaga qarshi urushda foydalanayotgan dronlar va mikroelektronika uchun butlovchi qismlarni yetkazib beruvchi Xitoy kompaniyalariga qarshi birinchi marta to‘liq sanksiyalar joriy etildi.
- Yevropa Ittifoqining Rossiyaga qarshi sanksiyalarining 14-paketi joriy yilning iyun oyida qabul qilingan edi. U Rossiya energetika sektoriga ta’sir qildi va Xitoy, Turkiya va Hindiston kabi uchinchi mamlakatlardagi o‘nlab kompaniyalar bilan savdoni chekladi.

Евросоюз принял 15-й пакет экономических и индивидуальных санкций в отношении России в связи с полномасштабным вторжением в Украину, сообщается на сайте Совета ЕС 16 декабря.
В санкционный список вошли 54 физических и 30 юридических лиц. В их числе — военное подразделение, ответственное за нанесение удара по детской больнице «Охматдет» в Киеве, руководители энергетических компаний, лица, ответственные за депортацию детей из Украины, военную пропаганду и обход санкций, а также два высокопоставленных чиновника КНДР.
Кроме того, под санкции попали российские оборонные предприятия и судоходные компании, связанные с теневым флотом России. Доступ в порты ЕС был ограничен 52 танкерам из третьих стран, которые перевозили российскую нефть, военную технику для РФ или украденное украинское зерно.
ЕС также расширил список компаний, которые помогают российскому военно-промышленному комплексу в обходе санкций, добавив в него 32 новые организации из Китая, Индии, Ирана, Сербии и ОАЭ. Экспорт товаров двойного назначения этим фирмам будет ограничен.
Полноценные санкции впервые введены в отношении китайских компаний, поставляющих компоненты для беспилотников и микроэлектронику, которые Россия использует в войне против Украины.
- Предыдущий, 14-й пакет санкций ЕС против России был принят в июне этого года. Он затронул российский энергетический сектор и ограничил торговлю с десятками компаний в третьих странах, включая Китай, Турцию и Индию.