Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mamlakatda kichik biznesni qo‘llab-quvvatlashning yangi imkoniyatlarini belgilab berdi.
Ta’kidlanishicha, o‘tgan olti yilda oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 750 ming aholi kreditini vaqtida to‘lab, daromadli biznesga ega bo‘lgan. Shundan 58 ming nafari yangi korxona ham ochgan.
Prezident qaroriga (PQ-312) muvofiq, kamida bir yil mobaynida faoliyat yuritayotgan va ijobiy kredit tarixiga ega bo‘lgan kichik tadbirkorlik subyektlariga 100 million so‘mgacha bo‘lgan garovsiz mikrokreditlar ajratiladi. Biroq oilaviy tadbirkorlik dasturlari bo‘yicha kredit olib, o‘z vaqtida qaytargan fuqarolar ushbu qaror asosida kredit ololmaydi. Sababi ularga shaxs sifatida qaraladi.
Endi banklar mana shunday sinovdan o‘tgan mijozlarini qo‘llab-quvvatlab, ularni kichik va o‘rta biznes darajasiga olib chiqishi kerak, ta’kidladi prezident. Ularga “Kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash dasturi” doirasida 300 million so‘m miqdorida shartsiz kredit ajratiladi.
Bu orqali kelgusi yillarda 1,5 million aholini ish bilan ta’minlash kutilmoqda.
Bugungi kunda oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun kredit resurslari faqat davlat mablag‘lari hisobidan ajratilmoqda.
Xalq banki tashabbusi bilan Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) moliyaviy ommaboplik dasturi doirasida 50 million so‘mgacha kreditlar ortiqcha hujjat va garovsiz berilmoqda. OTB dastur uchun 150 million dollar ajratishga tayyor.
Ushbu namuna asosida 2025-yilda 9 ta davlat bankiga chetdan 1 milliard dollar kredit jalb etish, 250 ming aholini daromadli qilish tavsiya qilindi.
2023-yil sentabr oyidan boshlab O‘zbekistonda kichik biznesni doimiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kompleks dastur ishga tushirilgandi. Unga yangi “Biznesni rivojlantirish banki” mas’ul hisoblanadi. Tashabbusni 2026-yilgacha amalga oshirish uchun xalqaro institutlardan 6 trillion so‘m va 1,2 milliard dollar ajratish rejalashtirilgan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 16 декабря обозначил новые возможности для поддержки малого бизнеса в стране.
Отмечалось, что за последние шесть лет в рамках программы семейного предпринимательства 750 тысяч граждан своевременно вернули кредиты и организовали прибыльный бизнес. Из них 58 тысяч открыли новые компании.
Согласно постановлению президента (ПП-312), беззалоговые микрокредиты до 100 млн сумов выделяются субъектам малого бизнеса, ведущим деятельность в течение не менее одного года и имеющим положительную кредитную историю. Однако граждане, которые брали кредиты по программам семейного предпринимательства и возвращали их вовремя, не могут получить кредит по этому постановлению. Причина в том, что они рассматриваются как физические лица.
Президент заявил, что банки теперь должны поддерживать таких проверенных клиентов и помогать им выйти на уровень малого и среднего бизнеса. Им будет предоставлен кредит без условий в размере 300 млн сумов в рамках программы «Поддержка малого бизнеса».
Ожидается, что это позволит обеспечить занятость для 1,5 миллиона человек в ближайшие годы.
Сегодня кредитные ресурсы для программ семейного предпринимательства выделяются исключительно из государственных средств.
По инициативе Народного банка в рамках программы финансовой доступности Азиатского банка развития (АБР) предоставляются кредиты до 50 млн сумов без лишних документов и залога. АБР готов выделить 150 миллионов долларов на программу.
На основе этой модели 9 госбанкам рекомендовано привлечь 1 млрд долларов внешних кредитов в 2025 году, обеспечив доходы для 250 тысяч человек.
В сентябре 2023 года в Узбекистане была запущена комплексную программу непрерывной поддержки малого бизнеса. За неё отвечает новый Банк развития бизнеса. На реализацию инициативы до 2026 года планировалось выделить 6 трлн сумов и $1,2 млрд от международных институтов.