Turkiya va uning ittifoqchilari Suriya bilan chegara bo‘ylab kuchlarini ko‘paytirmoqda, bu esa AQShni AQSh qo‘llab-quvvatlayotgan kurdlar qo‘lidagi hududga keng ko‘lamli bostirib kirish ehtimolidan xavotirga solmoqda, deb yozadi Wall Street Journal (WSJ) AQShning yuqori martabali amaldorlariga tayanib.
WSJ suhbatdoshlariga ko‘ra, Suriyadagi asosan kurdlar yashaydigan Kobani shahri yaqinida to‘plangan kuchlar tarkibiga ko‘ngillilar, turk maxsus kuchlari va katta miqdordagi artilleriya kiradi.
Bashar Asad rejimi qulagandan keyin boshlangan kuchlarning ko‘payishi Turkiyaning 2019-yilda Suriya shimoli-sharqidagi hujumi oldidan harbiy harakatlariga o‘xshaydi, deb ta’kidlaydi nashr. “Biz shunga e’tibor qaratamiz va vazmin bo‘lishni talab qilamiz”, — deydi WSJ manbasi. Nashrning yana bir suhbatdoshi Turkiyaning transchegaraviy operatsiyasi “muqarrar bo‘lishi mumkin”ligini aytdi.
Suriya kurdlari fuqarolik ma’muriyati vakili Ilhom Ahmad AQShning saylangan prezidenti Donald Trampga yozgan maktubida Turkiya harbiy operatsiyasi “ehtimoliy” ekanini ma’lum qildi va uni Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘onga qo‘shinlarni chegara orqali yubormaslikka bosim o‘tkazishga chaqirdi. Ahmadning so‘zlariga ko‘ra, Turkiyaning maqsadi Tramp lavozimga kirishdan oldin kurd tuprog‘i ustidan “haqiqiy nazorat o‘rnatishdir”.
Suriyadagi kurdlar va isyonchi guruhlar o‘rtasidagi jangovar harakatlar Bashar Asad rejimi qulaganidan keyin qayta tiklandi. AQSh vositachiligida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha tashkil etilgan muzokaralar kelishuvga olib kelmadi. Asadning ag‘darilishi, shuningdek, Turkiyaning “Suriya demokratik kuchlari”ga (AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan kurd harbiy koalitsiyasi) qarshi operatsiyalarining faollashishiga olib keldi, uni Anqara mamlakatda taqiqlangan Kurdiston ishchi partiyasining davomchisi deb biladi.

Турция и её союзники наращивают силы вдоль границы с Сирией, что вызывает у США тревогу по поводу возможного масштабного вторжения на территорию, удерживаемую курдами, которых поддерживают США, пишет Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на высокопоставленных американских чиновников.
По словам собеседников WSJ, в состав сил, которые сосредоточены вблизи Кобани, города с преимущественно курдским населением в Сирии, входят бойцы ополчения, турецкий спецназ и артиллерия в большом количестве.
Наращивание сил, которое началось после падения режима Башара Асада, похоже на военные действия Турции перед вторжением на северо-восток Сирии в 2019 году, отмечает издание. «Мы сосредоточены на этом и настаиваем на сдержанности», — говорит источник WSJ. Другой собеседник издания говорит, что турецкая трансграничная операция «может быть неизбежной».
Представительница гражданской администрации сирийских курдов Ильхам Ахмед сообщила в письме избранному президенту США Дональду Трампу, что турецкая военная операция «представляется вероятной» и призвала его оказать давление на президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, чтобы тот не отправлял войска через границу. По словам Ахмед, целью Турции является «установление фактического контроля» над курдской землёй до того, как Трамп вступит в должность.
Боевые действия между сирийскими курдами и повстанческими группировками в Сирии возобновились после падения режима Башара Асада. Организованные при посредничестве США переговоры о прекращении огня не привели к достижению соглашения. Свержение Асада также привело к активизации турецких операций против «Сирийских демократических сил» (поддерживаемая США курдская военная коалиция), которую Анкара рассматривает как продолжение запрещённой в стране Рабочей партии Курдистана.