Toshkentda 18-dekabr kuni 169-yo‘nalishda harakatlanayotgan Mercedes-Benz yo‘lovchi avtobusida yong‘in sodir bo‘ldi. Bu haqdagi video ijtimoiy tarmoqlarda paydo bo‘ldi.
Poytaxt FVB matbuot xizmati Amir Temur shoh ko‘chasida yong‘in sodir bo‘lgani haqida xabar soat 21:07 da kelib tushganini ma’lum qildi.
Voqea joyiga ikki o‘t o‘chirish va qutqaruv brigadasi yuborilgan. Ular soat 21:13 da yetib kelgan va yong‘inni soat 21:23 da o‘chirgan.
Yong‘in oqibatida hech kim jabrlanmagan. Kadrlarga qaraganda, mashina jiddiy shikastlangan.
“Toshshahartransxizmat” ma’lumotiga ko‘ra, ushbu avtobus 2013-yil ishlab chiqarilgan. Transport Yunusobod tumanidagi Uch qahramon posti yaqinidagi aylanma yo‘l oldidagi bekatda to‘xtagan vaqtda avtobusning elektr kabellarining qisqa tutashuvi oqibatida yong‘in sodir bo‘lgan.
Haydovchi FVV xodimlarini chaqirishdan avval avtobus salondagi yo‘lovchilarni tushirib, birlamchi o‘t o‘chirish moslamasi orqali dastlabki choralarni ko‘rgan.
Poytaxtda avtobus yong‘inlari asosan Mercedes-Benz mashinalari bilan sodir bo‘ladi. Oxirgi marta bunday hodisa iyunda yuz bergandi, o‘shanda 132-yo‘nalishda harakatlanayotgan Mercedes-Benz avtobusi yonib ketgan.
2014-yilda “Toshshahartransxizmat” yong‘in sabablari orasida konstruktiv nuqsonlarni keltirib o‘tgandi. 2018-yilda shaharda sodir bo‘lgan navbatdagi yong‘indan so‘ng, 2008−2009-yillarda ishlab chiqilgan ushbu rusumdagi mashinalardan foydalanish to‘xtatilgandi. Tekshiruvdan so‘ng avtobuslar yo‘nalishlarga qaytarilgan.

В Ташкенте 18 декабря произошёл пожар в ехавшем пассажирском автобусе Mercedes-Benz маршрута 169. Видео об этом появились в социальных сетях.
В пресс-службе УЧС по столице сообщили, что сообщение о возгорании на проспекте Амира Темура поступило в 21:07.
На место были направлены два пожарно-спасательных экипажа. Они прибыли в 21:13 и потушили огонь в 21:23.
В результате пожара никто не пострадал. Судя по кадрам записей, машина получила серьёзные повреждения.
В компании «Тошшахартрансхизмат» сообщили, что автобус был выпущен в 2013 году.
Автобус стоял на остановке у круга рядом с постом «Уч Қахрамон» в Юнусабадском районе. К возгоранию привело короткое замыкание электрических кабелей.
Водитель высадил пассажиров и предпринял попытку потушить огонь с помощью первичных средств пожаротушения, однако огонь усилился.
В компании начато служебное расследование.
Возгорания автобусов в столице случаются в основном в машинах марки Mercedes-Benz. В последний раз о таком происшествии сообщалось в июне, когда сгорел автобус Mercedes-Benz маршрута 132.
В 2014 году «Тошшахартрансхизмат» называла среди причин возгораний конструкционные недоработки. В 2018 году после очередного возгорания в городе была приостановлена эксплуатация машин этой модели 2008−2009 годов выпуска. После проверки автобусы были возвращены на маршруты.