Yevropa Ittifoqi davlatlari Ukrainaga tinchlikparvar qo‘shinlarni yuborishni muhokama qilmoqda, ular o‘t ochish to‘xtatilgan yoki tinchlik bitimi tuzilgan taqdirda kiritiladi. Bu haqda Reuters o‘z manbalariga tayanib xabar bermoqda.
Muzokaralar Fransiya prezidenti Emmanuel Makron rahbarligida o‘tkazilmoqda va dastlabki bosqichda, ammo mamlakatlar o‘rtasida kelishmovchiliklar mavjud — hatto bu masalani hozir muhokama qilishning maqsadga muvofiqligi haqida ham bahslar bor, deb yozadi agentlik.
Reuters xabariga ko‘ra, Yevropa yetakchilari Rossiya prezidenti Vladimir Putinda muzokaralar vaqti kelgani va u jang maydonida o‘z pozitsiyasini saqlab qolishi mumkinligi haqida taassurot uyg‘otishni xohlamaydi. Ammo ba’zi amaldorlar Yevropa Ittifoqi Ukrainaga qanday xavfsizlik kafolatlarini berishi, jumladan, Ukraina tuprog‘ida o‘n minglab askarlarni joylashtirishi mumkinligini ko‘rib chiqmoqda, deya qayd etadi Reuters.
“Bizning harbiy rahbarlarimiz kelajakda Yevropa Ittifoqi rahbarlari ko‘rib chiqishi uchun rejalarni allaqachon tayyorlamoqda”, — dedi Yevropa rasmiylari agentlikka.
Reuters suhbatdoshlariga ko‘ra, kuchlarning asosiy qismini Fransiya, Germaniya, Italiya, Polsha va Buyuk Britaniya qo‘shinlari tashkil etishi mumkin. Agentlikning ukrainalik manbalaridan birining aytishicha, Yevropadan kelishi mumkin bo‘lgan kuchlar besh-sakkiz davlatdan iborat koalitsiya tomonidan shakllantirilishi mumkin.
Reuters bilan suhbatlashgan ba’zi tahlilchilar Yevropa kontingenti 40 mingga yaqin harbiyni tashkil etishi mumkinligini taxmin qildi.
Xalqaro strategik tadqiqotlar institutida ishlaydigan avstriyalik sobiq harbiy rejalashtirish mutaxassisi Frans-Shtefan Gadi safarbarlikka tayyorlanayotgan bo‘linmalarni o‘z ichiga oladigan rotatsiyaga 100 mingga yaqin harbiy jalb qilinishi mumkin, deb hisoblaydi. Anonim tarzda gapirgan Yevropa xavfsizlik ofitseri bunday bahoga qo‘shilishini bildirdi.
Har qanday xalqaro tinchlikparvar kuchlarning tarkibi faol muhokama qilinmoqda, chunki u har ikki tomon uchun ham maqbul bo‘lishi kerak, deb yozadi agentlik. Ba’zi davlatlar buning BMT shafeligida bo‘lishni taklif qilmoqda, ammo boshqa rasmiylar bu Rossiyaga juda katta ta’sir ko‘rsatadi, deb hisoblamoqda.
Yevropa qo‘shinlarining Ukrainada bo‘lishi Rossiya bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuv xavfini oshiradi va yirik missiyalarda AQShning yordamiga ko‘proq tayanishga o‘rgangan Yevropa Ittifoqining harbiy kuchlarining ortiqcha zo‘riqishiga olib kelishi mumkin, deb ta’kidlaydi Reuters. Biroq agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan 7-dekabr kuni Parijda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Amerika qo‘shinlarining o‘t ochishni to‘xtatishni ta’minlashdagi ishtirokini istisno qilgan va buni yevropaliklar qilishi kerakligini ta’kidlagan.
Bu Kiyev NATOga a’zo bo‘lish orqali xavfsizlik kafolatini olishi yoki olmasligidan qat’i nazar, Yevropa kontingentini Ukrainada joylashtirishni anglatishi mumkin, deb yozadi Reuters.
Tahlilchilarning fikricha, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari baribir AQShni razvedka ma’lumotlari va boshqa tezkor yordam yuborish orqali bu jarayonda ishtirok etishga ko‘ndirishlari kerak bo‘ladi.

Страны Евросоюза обсуждают отправку в Украину миротворческих войск, которые будут введены в случае прекращения огня или заключения мирного соглашения. Об этом пишет Reuters со ссылкой на источники.
Переговоры проводятся под руководством президента Франции Эммануэля Макрона и находятся на ранней стадии, но между странами уже есть разногласия — даже по поводу целесообразности обсуждения этого вопроса сейчас, пишет агентство.
По данным Reuters, европейские лидеры не хотят создавать у президента РФ Владимира Путина впечатление, что пришло время для переговоров и он сможет сохранить свои позиции на поле боя. Но «за кулисами» некоторые чиновники рассматривают, какие гарантии безопасности ЕС мог бы предоставить Украине, включая размещение десятков тысяч солдат на украинской земле, отмечает Reuters.
«Наши военачальники уже готовят планы для рассмотрения лидерами ЕС в будущем», — заявил агентству европейских чиновник.
По словам собеседников Reuters, основную часть сил могут составить войска Франции, Германии, Италии, Польши и Великобритании. Один из украинских источников агентства сказал, что европейские силы сдерживания могут быть сформированы коалицией из пяти-восьми стран.
Некоторые аналитики, опрошенные Reuters, предположили, что численность европейского контингента может составить около 40 тысяч военных.
Бывший специалист по военному планированию из Австрии Франц-Штефан Гади, работающий в Международном институте стратегических исследований, считает, что в ротации, которая будет включать подразделения, готовящиеся к развёртыванию, может быть задействовано около 100 тысяч военных. Офицер европейской безопасности, говоривший анонимно, согласился с такой оценкой.
Состав любых международных миротворческих сил активно обсуждается, поскольку должен быть приемлемым для обеих сторон, пишет агентство. Некоторые из стран предлагают, чтобы они находились под эгидой ООН, но другие чиновники считают, что это даст России слишком большое влияние.
Присутствие европейских войск в Украине увеличит риск прямой конфронтации с Россией и растянет военные силы ЕС, которые привыкли в значительной степени полагаться на поддержку США в крупных миссиях, отмечает Reuters. Но, по данным агентства, избранный президент США Дональд Трамп на встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном и президентом Украины Владимиром Зеленским в Париже 7 декабря исключил участие американских войск в обеспечении прекращения огня и настоял на том, что это придётся делать европейцам.
Это может означать развёртывание европейского контингента в Украине вне зависимости от того, получит ли Киев гарантию безопасности через вступление в НАТО, пишет Reuters.
Аналитики считают, что странам ЕС, вероятно, все равно придётся убедить США принять участие в этом: через отправку разведданных и другой оперативной помощи.