Shavkat Mirziyoyev 19-dekabr kuni Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar bermoqda O‘zbekiston rahbari matbuot xizmati.
Yetakchilar ikki tomonlama kun tartibidagi hamda mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqqan.
Xavfsizlikka tahdid va xatarlarga qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida ikki mamlakat maxsus xizmatlari o‘rtasidagi yaqin va samarali hamkorlikni davom ettirish muhimligi qayd etilgan.
Kreml matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Shavkat Mirziyoyev 17-dekabr kuni Rossiya Federatsiyasi Qurolli Kuchlari kimyoviy, radiatsiyaviy va biologik mudofaa qo‘shinlari boshlig‘i general-leytenant Igor Kirillov va uning yordamchisi Ilya Polikarpovning vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi.
Suhbat davomida “O‘zbekiston ushbu jirkanch terrorchilik harakatini keskin qoralashi” va “ikki davlat maxsus xizmatlari o‘rtasida terrorizmga qarshi kurashish sohasida yaqin hamkorlikni davom ettirish niyati” ta’kidlangan.
- General Igor Kirillov va uning yordamchisi Ilya Polikarpov 17-dekabr kuni Moskvadagi Ryazan prospektidagi uydan chiqayotganida portlash oqibatida halok bo‘ldi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, portlovchi qurilma podezdga kiraverishdagi elektr samokatga yashirib qo‘yilgan bo‘lgan. Rossiya Tergov qo‘mitasi qotillik, terrorizm va o‘q-dorilarning noqonuniy muomalasi moddalari bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi.
- Reuters agentligi va New York Times gazetasi Ukraina maxsus xizmatlaridagi manbalariga tayanib, Kirillovni o‘ldirish operatsiyasini Ukraina Xavfsizlik xizmati (UXX) amalga oshirganini xabar qilgandi. Uning o‘limidan bir kun oldin UXX Kirillovga nisbatan sirtdan ayblov e’lon qilib, generalni Ukraina armiyasiga qarshi kimyoviy qurollarni ommaviy qo‘llanilishida ayblagan.
- 18-dekabr kuni Rossiya Tergov qo‘mitasi O‘zbekiston fuqarosi Moskvada sodir etilgan teraktda gumonlanib, qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Idoraning ta’kidlashicha, so‘roq paytida gumonlanuvchi “Ukraina maxsus xizmatlari tomonidan yollanganini” bildirgan.

Шавкат Мирзиёев 19 декабря провёл телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
Стороны рассмотрели актуальные вопросы двусторонней повестки и многостороннего сотрудничества в рамках региональных организаций.
Главы государств подчеркнули важность продолжения тесного и продуктивного взаимодействия по линии спецслужб двух стран в целях усиления борьбы с вызовами и угрозами безопасности, говорится в сообщении.
Пресс-служба российского президента сообщила, что телефонный разговор состоялся по инициативе узбекистанской стороны.
«Шавкат Мирзиёев выразил искренние соболезнования в связи с гибелью начальника Войск химической, радиационной и биологической защиты Вооружённых Сил Российской Федерации генерал-лейтенанта Игоря Кириллова и его помощника Ильи Поликарпова. Подчёркнуто, что Узбекистан решительно осуждает этот подлый террористический акт», — отметили в Кремле.
Президенты акцентировали намерение продолжить тесное сотрудничество спецслужб двух стран в сфере противодействия терроризму.
Шавкат Мирзиёев поздравил Владимира Путина с успешным проведением «прямой линии» и большой пресс-конференции по итогам года, говорится в сообщении.
Главы двух стран подтвердили стремление и далее последовательно развивать взаимовыгодные российско-узбекистанские связи по всем направлениям.
- Генерал Игорь Кириллов и его помощник Илья Поликарпов погибли при взрыве 17 декабря, выходя из дома на Рязанском проспекте в Москве. По версии следствия, взрывное устройство было спрятано в электросамокате около входа в подъезд. СК России возбудил уголовные дела по статьям об убийстве, теракте и незаконном обороте боеприпасов.
- Агентство Reuters и издание New York Times со ссылкой на источники в украинских спецслужбах писали накануне, что операцию по убийству Кириллова провела Служба безопасности Украины (СБУ). За день до его гибели СБУ заочно предъявила Кириллову подозрение, назвав генерала ответственным за массовое применение химического оружия против украинской армии.
- 18 декабря СК России сообщил о задержании гражданина Узбекистана по подозрению в совершении теракта в Москве, в результате которого погибли генерал Игорь Кириллов и его помощник. На допросе, как утверждает ведомство, подозреваемый сказал, что был «завербован украинскими спецслужбами».