Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi Chorvoq suv ombori bo‘yida Sea Breeze Uzbekistan xalqaro turizm markazini qurish loyihasi 10 mlrd dollarga baholanmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 20-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, majmua qurilishini boshlash bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
16-dekabr kuni ozarbayjonlik ishbilarmon Emin Agalarov ushbu loyihani prezidentiga taqdim etgandi. U 500−700 gektar maydonda dam olish maskanlari, plyajlar, sport maydonchalari, mehmonxonalar, turar joy majmualari va boshqalarni o‘z ichiga oladi. Shuningdek, markazda maktablar, akvapark, istirohat bog‘lari, suv va qishki sport turlari bo‘yicha majmualar ham barpo etilishi reja qilingan.
Oldin taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, sayyohlik markazi Chorvoq suv omborining ikkala qirg‘og‘ida joylashadi. Janubiy qism Yusufxona qishlog‘i yaqinidagi burni bo‘ylab joylashadi, shimoliy qismi esa “Yakkatut” va “Boladala” aholi punktlari o‘rtasidagi hududga to‘g‘ri keladi, deya qayd etgandi Spot.
Sea Breeze Uzbekistan`ning ikki tomonini suv ombori ustidan o‘tuvchi kamida 1 kilometrli ko‘prik bog‘laydi. Shuningdek, hududga yong‘oqzor ham kiritilgan bo‘lib, kadrlarda ushbu yerda villalar joylashtirilishi rejalashtirilgani ko‘rinadi.
Chorvoq suv ombori bo‘ylab, “Chorvoq oromgoh” (“Piramidalar”) zonasidan biroz yuqorida, 18 ta teshikdan iborat golf maydoni qurilishi rejalashtirilgan.
“Davlat rahbari Ozarbayjondagi Sea Breeze loyihasi muvaffaqiyatli ishlayotganidan xabardorligini bildirdi. Bu loyihani ishga tushirishda bizda tajriba bor”, — dedi tadbirkor.
Sea Breeze — 2006-yilda Emin Agalarov tomonidan tashkil qilingan, 500 gektar maydonda joylashgan premium dengiz bo‘yidagi kurort va qirg‘oq majmuasi. Dam olish maskani Kaspiy dengizi sohilida, Boku markazidan yarim soatlik masofada joylashgan.
Emin Agalarov rossiyalik tadbirkor Araz Agalarovning o‘g‘li va Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning sobiq kuyovi. 2006-yilning 30-aprelida u prezidentning to‘ng‘ich qizi Leyla Aliyevaga uylangan va 2015-yilda ajrashgan. U musiqa olamida Emin taxallusi bilan ham tanilgan.

Проект международного туристического центра Sea Breeze Uzbekistan на берегу Чарвака в Бостанлыкском районе Ташкентской области оценивается в 10 млрд долларов. Об этом на совещании 20 декабря сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
Отмечается, что достигнута договорённость начать строительство комплекса. Он будет финансироваться полностью за счёт средств иностранных инвесторов.
16 декабря предприниматель из Азербайджана Эмин Агаларов презентовал этот проект президенту Узбекистана. Он будет включать зоны отдыха, пляжи, спортплощадки, гостиницы, жилые комплексы и другие объекты на площади 500−700 га. Также намечено построить мост через залив, школы, аквапарк, парки отдыха, комплексы для занятия водными и зимними видами спорта и другие объекты.
Согласно ранее представленной информации, турцентр расположится на двух берегах Чарвакского водохранилища: южная часть находится вдоль мыса рядом с посёлком «Юсуфхона», в то время как северная часть приходится на территорию между населёнными пунктами «Яккатут» и «Боладала», отмечал Spot.
Две стороны Sea Breeze Uzbekistan соединит мост через водохранилище, длина которого составит не менее 1 км. Также территория включает в себя ореховую рощу, где, судя по снимкам, планируется разместить виллы.
Немного выше зоны отдыха «Чорвок оромгохи» («Пирамиды») вдоль Чарвакского водохранилища планируется строительство поле для гольфа на 18 лунок, пишет издание.
«Глава государства заявил, что осведомлён об успешном функционировании проекта Sea Breeze в Азербайджане. У нас есть опыт по запуску этого проекта», — отметил предприниматель.
Sea Breeze — премиальный морской курорт и прибрежный комплекс на площади 500 га, основанный Эмином Агаларовым в 2006 году. Город-курорт находится на побережье Каспийского моря в получасе езды от центра Баку.
Эмин Агаларов — сын российского бизнесмена Араза Агаларова и бывший зять президента Азербайджана Ильхама Алиева. 30 апреля 2006 года он женился на старшей дочери президента Лейле Алиевой и развёлся в 2015 году. Он также известен в музыкальном мире как Эмин.
В конце августа компания Agalarov Development объявила о строительстве жилого комплекса и гостиницы в центре Ташкента. Стоимость проекта оценивается в 133 млн долларов.