Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlarini “bulut"da saqlash taklifini o‘rganish topshirig‘ini berdi.
Bu taklif bilan Gruziyaning TBC Bank Group xalqaro operatsiyalari rahbari Oliver Xyuz chiqdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kompaniyalar guruhining Xalqaro moliya korporatsiyasi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda O‘zbekistonga kiritgan sarmoyalari hajmi besh yil ichida 270 million dollarga yetgan, kelgusida ham investitsiya kiritish rejalari ko‘zda tutilgan.
O‘zbekistonda TBC’da ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilar soni 17 milliondan oshadi, ulardan 5 millioni — har oyda faol.
“Biz bunga qanday erishdik? O‘zbekiston, bu mamlakat ma’lumotlarga juda boy — bu texnologiya kompaniyalarini, birinchi navbatda, fintexni ta’minlovchi yonilg‘i… Bu yerda turli ma’lumotlarga kirish mumkin, Kredit byurosida kredit tarixi, pensiya bazasi va soliq bazasiga kirish imkoniyati mavjud. Uzcard va Humo to‘lov tizimlaridan olish mumkin bo‘lgan juda ko‘p turli xizmatlar mavjud, E-Gov elektron hukumatini ham unutmaslik lozim. Bu fintexni rivojlantirish uchun juda qulay sharoit yaratadi. Bu ajoyib”, — dedi u.
Oliver Xyuz bulutli ma’lumotlarni saqlash (cloud, “bulut”) bilan bog‘liq muammoni ko‘tardi. Bugungi kunda O‘zbekistonda shaxsiy va bank ma’lumotlarini saqlash bo‘yicha ancha qattiq talablar qo‘yilmoqda.
“Biz ularni o‘zimizda, o‘z ma’lumotlar markazlarimizda saqlashimiz kerak, bu juda qimmat va unchalik masshtabli emas. Hozircha yaxshi, lekin biz qanchalik uzoqqa borsak, shunchalik qiyin bo‘ladi. Bu mamlakatdagi texnologik kompaniyalarning rivojlanishiga to‘sqinlik qilishi mumkin”, — dedi TBC Bank Group vakili.
Bugun TBC ushbu muammoni hukumat, Markaziy bank va sohadagi boshqa kompaniyalar bilan muhokama qilmoqda. Xyuz qonunchilikka banklarga O‘zbekistonda, shuningdek, xorijda joylashgan foydalanuvchilarning shaxsiy va bank ma’lumotlarini “bulut"da saqlash imkonini beruvchi o‘zgartirish kiritishni taklif qildi.
Uning fikricha, bu nafaqat texnologiya sanoati va bank sektorini rivojlantirish, balki juda katta hisoblash quvvatini talab qiluvchi, “bugungi kunda O‘zbekistonda shunchaki mavjud bo‘lmagan” sun’iy intellektni (SI) rivojlantirish uchun ham muhim.
TBC Uzbekistan SIga asoslangan chatbotlarni ishlab chiqmoqda va u allaqachon muammolarga duch kelmoqda, deya qo‘shimcha qildi u.
Prezidentning ta’kidlashicha, bu “prinsitsial jihatdan to‘g‘ri, allaqachon pishib yetilgan savol”.
“Sun'iy intellekt — bizning kelajagimiz. Biz bunga jiddiy e’tibor qaratishimiz kerak”, — dedi davlat rahbari va bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, Markaziy bank va Adliya vazirligiga aqliy hujum qilib, takliflar kiritishni topshirdi.
“Biz har tomonlama muvozanatli, faqat to‘g‘ri qaror qabul qilishimiz kerak. Gap fuqarolarning shaxsiy ma’lumotlari haqida ketyapti. Bu juda jiddiy savol. Bu yerda shunchaki xato qilishga haqqimiz yo‘q”, — dedi prezident.
Xyuz “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida prezident bilan uchrashuvda turli xizmatlar, xususan, davlat xizmatlari barqarorligi masalasi ham ko‘tarilganini ta’kidladi.
Noyabr oyida TBC Uzbekistan banki yangi mahsulot va xizmatlarni ishga tushirishni tezlashtirishga mo‘ljallangan protsessing markazi (bank kartalari va boshqa to‘lovlar bilan bog‘liq operatsiyalarni qayta ishlash bo‘limi) ishga tushirilishini e’lon qilgandi.
Yangi protsessing markazi barcha TBC to‘lov operatsiyalarini, jumladan, p2p o‘tkazmalarini, bank kartalari bo‘yicha to‘lovlarni va QR kodlari yordamidagi to‘lovlarni amalga oshiradi. Shuningdek, u bankning o‘zgarishlarga moslashuvchanroq munosabatda bo‘lishiga — masalan, Apple Pay, Google Pay, PayPal xizmatlarini O‘zbekistonda paydo bo‘lishi bilan ishga tushirish, shuningdek, bozorga yangi va xaridorgir yechimlarni tezda olib kirishga yordam berishi kerak.
“Biz infratuzilmamizga sarmoya kiritishda davom etmoqdamiz, protsessing markazimizni ishga tushirganimiz — ulkan rejalarimizni amalga oshirish yo‘lidagi muhim qadam. O‘z protsessingimiz O‘zbekistonning istiqbolli va tez rivojlanayotgan bozorida innovatsion moliyaviy mahsulotlarni chiqarishni tezlashtirish va kengaytirish imkonini beradi”, — dedi TBC Uzbekistan bosh direktori Nika Kurdiani.
Ushbu bosqichda protsessing faqat TBC’ga xizmat qiladi. Bank hozircha boshqa bozor ishtirokchilariga xizmat ko‘rsatishni rejalashtirmagan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 20 декабря поручил изучить предложение о хранении персональных данных пользователей в «облаке».
С таким предложением выступил руководитель международных операций грузинской TBC Bank Group Оливер Хьюз. По его словам, объём инвестиций группы компаний совместно с Международной финансовой корпорацией и Европейским банком реконструкции и развития в Узбекистан за пять лет достиг 270 млн долларов, планы предусматривают дальнейшие инвестиции.
У TBC в Узбекистане свыше 17 миллионов зарегистрированных пользователей, из них ежемесячно активных — 5 миллионов.
«Как нам удалось этого достичь? Узбекистан, эта страна очень богата данными — это топливо, которое питает технологические компании, в первую очередь финтех… Здесь есть доступ к различным данным, кредитным историям в Кредитном бюро, доступ к пенсионной базе и налоговой базе. Достаточно много различных сервисов, которые можно получить от платёжных систем Uzcard и Humo, не забываю про электронное правительство E-Gov. Это создаёт очень благоприятную почву для развития финтеха. Это шикарно», — сказал он.
Оливер Хьюз поднял вопрос, связанный с облачными хранилищами данных (cloud, «облако»). Сегодня в Узбекистане достаточно жёсткие требования касательно хранения персональных и банковских данных.
«Мы должны хранить их у себя, в собственных вычислительных центрах, что достаточно дорого и не очень масштабируемо. Пока нормально, но чем дальше идём, тем сложнее будет. Это может являться тормозом для развития технологических компаний в стране», — указал представитель TBC Bank Group.
Сегодня TBC обсуждает эту проблему с правительством, Центральным банком и другими компаниями из сферы. Хьюз предложил внести поправки в законодательство, чтобы разрешить банкам хранить персональные и банковские данные пользователей, находящихся в Узбекистане, а также за рубежом, в «облаке».
По его мнению, это важно не только для развития технологической индустрии и банковского сектора, но и для развития искусственного интеллекта (ИИ), требующего много вычислительных мощностей, «которых просто нет в Узбекистане сегодня».
TBC Uzbekistan разрабатывает чат-боты на базе ИИ и уже сталкивается с проблемами, добавил он.
tbc uzbekistan, облако, облачное хранение данных, оливер хьюз, персональные данные, шавкат мирзиёев
Президент Узбекистана отметил, что это «в принципе правильный вопрос, который уже созрел».
«Искусственный интеллект — наше будущее. Мы должны на это обращать серьёзное внимание», — сказал глава государства, поручив вице-премьеру Джамшиду Кучкарову, Центробанку и Минюсту провести мозговой штурм и внести предложения.
«Мы должны принять всесторонне взвешенное, единственно правильное решение. Речь идёт о персональных данных граждан тоже. Это очень серьёзный вопрос. Здесь мы права на ошибку просто не имеем», — подчеркнул президент.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» Хьюз отметил, что на встрече с президентом также поднимался вопрос, связанный со стабильностью разных сервисов, особенно государственных услуг.
В ноябре банк TBC Uzbekistan объявил о запуске собственного процессингового центра (подразделение для обработки транзакций, связанных с банковскими картами и другими платежами), который призван ускорить запуск новых продуктов и сервисов.
Новый процессинговый центр будет обрабатывать все платёжные операции TBC, в том числе p2p-переводы, оплаты банковскими картами, а также платежи с использованием QR-кодов. Он также должен помочь банку более гибко реагировать на изменения — например, быстро запустить сервисы Apple Pay, Google Pay, PayPal сразу после их появления в Узбекистане, а также оперативно выводить на рынок новые и востребованные решения.
«Мы продолжаем инвестировать в нашу инфраструктуру, и запуск собственного процессингового центра — важный этап на пути к реализации наших амбициозных планов. Собственный процессинг позволит ускорить и масштабировать запуск инновационных финансовых продуктов на перспективном и быстрорастущем рынке Узбекистана», — заявил гендиректор TBC Uzbekistan Ника Курдиани.
На данном этапе процессинг будет обслуживать только TBC. У банка пока нет планов обслуживать других игроков рынка.