24-dekabr kuni Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
Yig‘ilishda mudofaa vaziri Qurolli Kuchlar, fuqarolarning harbiy xizmatni o‘tashi va mamlakat harbiy xavfsizligini ta’minlashga oid boshqa masalalarga oid ma’lumotlarni taqdim etdi.
Yig‘ilishda milliy armiyaning jangovar shayligini oshirish maqsadida “zamonaviy qurolli to‘qnashuvlar tahlillari hamda rivojlangan xorijiy armiyalarning ijobiy tajribalari” qo‘shinlarga tatbiq etilgani ta’kidlandi.
mudofaa vazirligi, uchuvchisiz uchish apparatlari
Natijada o‘tgan yilga nisbatan jangovar shaylik tadbirlari 1,5 barobarga ko‘payib, qo‘mondonlik tarkibining kasbiy tayyorgarligini oshirishga erishilgan, deyiladi tadbirda.
“Yil davomida AQSh, Hindiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston armiyalari bilan hamkorlikda o‘quvlar o‘tkazilgan. O‘quvlarda asosiy e’tibor zamonaviy janglarda yangi qo‘llanayotgan uchuvchisiz uchish apparatlarini qo‘llashga, ularga qarshi kurashish va boshqaruv mahoratini oshirishga, strategik, operativ va operativ-taktik bo‘g‘inlarda bo‘linmalar tomonidan yangi taktik harakatlar o‘zlashtirilishiga qaratilgan.
Bundan tashqari, 2024-yilda Ozarbayjon, Qozog‘iston va Turkmaniston harbiy xizmatchilari O‘zbekistonda jangovar mutaxassislik bo‘yicha o‘qitilgan.
Ichki ishlar vazirligining “Manzil”, Adliya vazirligi huzuridagi “Xorijga chiqish pasporti”, “Yoshlar balansi” hamda “Elektron hukumat” platformalari integratsiya qilinib, harbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilarga oid ma’lumotlar elektron bazasi yaratilgan.
“Natijada mudofaa ishlari organlarining fuqarolarga harbiy ro‘yxatga kiritish va undan chiqarish faol davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyati yaratildi. Ularga oid ma’lumotlarni taqdim qilish bilan bog‘liq masalalarda byurokratizm va boshqa to‘siqlarga barham berilgan”, — deyiladi xabarda.

Состоялось заседание комитета Сената по вопросам обороны и безопасности, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
В ходе заседания заслушана информация министра обороны о Вооружённых силах, прохождении военной службы гражданами и другими вопросам по обеспечению военной безопасности страны.
На заседании отмечалось, что для повышения боеготовности национальной армии в войсках внедрены «анализ современных вооружённых конфликтов и положительный опыт развитых зарубежных армий».
В результате по сравнению с прошлым годом количество боевых мероприятий увеличилось в 1,5 раза, достигнуто повышение профессиональной подготовки командного состава, говорилось на мероприятии.
«За год были проведены учения совместно с армиями США, Индии, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана. В ходе учений основное внимание уделено применению новых беспилотных летательных аппаратов, используемых в современных боях, борьбе с ними, а также повышению управленческого мастерства и освоению подразделениями новых тактических действий на стратегическом, оперативном и оперативно-тактическом уровнях», — отмечается в сообщении.
Кроме того, в 2024 году в Узбекистане прошли обучение по боевой специальности военнослужащие из Азербайджана, Казахстана и Туркменистана.
Создана электронная база данных о военнообязанных и призывниках путём интеграции платформ «Манзил» Министерства внутренних дел, «Паспорт для выезда за границу», «Молодёжный баланс» и «Электронное правительство» при Министерстве юстиции.
«В результате появилась возможность оказания гражданам органами по делам обороны активных государственных услуг по включению и исключению из воинского учёта. Устранены бюрократизм и другие препятствия в вопросах, связанных с предоставлением информации о них», — отмечалось на заседании.