2025-yil 1-yanvardan boshlab tuman va shaharlar hokimliklari yangi ma’muriy vakolatlarga ega bo‘ladi. Bu prezidentning 20-dekabrdagi farmonida (PF-223) nazarda tutilgan.
Hujjat tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, boshqaruv samaradorligini oshirish va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan.
Unga ko‘ra, tumanlar va shaharlar hokimliklariga davlat boshqaruvi organlari va tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida “doimiy aloqa” tizimini yaratish maqsadida Tadbirkorlar jamoatchilik kengashini tuzish vakolati berildi.
Shuningdek, ular 2025-yildan boshlab vazirlik va idoralarning bo‘limlari rahbarlarini hududiy boshqarmalar bilan kelishgan holda lavozimga tayinlash va lavozimidan ozod etish, tegishli mas’ullarga rag‘batlantirish yoki intizomiy javobgarlikka tortish choralarini ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Gap quyidagi bo‘limlar haqida ketmoqda:
• iqtisodiyot va moliya bo‘limi;
• kambag‘allikni qisqartirish va bandlikka ko‘maklashish bo‘limi;
• investitsiyalar, sanoat va savdo bo‘limi;
• qishloq xo‘jaligi bo‘limi;
• qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi;
• madaniyat bo‘limi;
• oila va xotin-qizlar bo‘limi;
• Yoshlar ishlari agentligi bo‘limi.
2025-yil 1-yanvardan 2026-yil 1-yanvarga qadar huquqiy eksperiment tariqasida ayrim tuman va shaharlarning (ro‘yxat quyida keltirilgan) hokimliklari faoliyati “Aholi va tadbirkorlar manfaatlariga xizmat qilish” deya nomlangan yangicha yondashuvi asosida tashkil etiladi.
Viloyat
Tuman yoki shahar
Qoraqalpog‘iston
Qo‘ng‘irot tumani
Chimboy tumani
Andijon viloyati
Asaka tumani
Buxoro viloyati
G‘ijduvon tumani
Jizzax viloyati
G‘allaorol tumani
Qashqadaryo viloyati
Yakkabog‘ tumani
Navoiy viloyati
Xatirchi tumani
Namangan viloyati
Chortoq tumani
Samarqand viloyati
Bulung‘ur tumani
Sirdaryo viloyati
Sirdaryo tumani
Surxondaryo viloyati
Denov tumani
Toshkent viloyati
Yangiyo‘l shahri
Farg‘ona viloyati
Quva tumani
Marg‘ilon shahri
Xorazm viloyati
Shovot tumani
Bunda vazirlik va idoralarning tuman va shahar bo‘linmalari amaldagi shtat birliklari hisobiga hokimga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobot beradigan va loyihani boshlab, yakuniga yetkazadigan malakali xodimlardan iborat loyiha ofislari tashkil etiladi.
Loyiha ofislarini tuzish va shtat birliklarini taqsimlash masalalari Vazirlar Mahkamasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi. Bu organlar bir hafta ichida o‘z xulosalarini taqdim etishi kerak.
Vazirlik va idoralar loyiha ofislariga jalb qilingan xodimlarni rag‘batlantirish uchun budjetdan tashqari mablag‘lardan foydalanishi mumkin bo‘ladi. Bir martalik rag‘batlantirish miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 10 baravarigacha yetishi mumkin.
Rag‘batlantirish loyiha ofislari tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarning natijadorligiga bog‘liq bo‘ladi.
Shuningdek, vazirlik va idoralarga o‘zining tegishli kompleksiga kiruvchi tuman va shahar hokimlarining o‘rinbosarlarini har yili kvota doirasida tajriba almashish, zamonaviy ish uslublarini o‘rgatish maqsadida vazirlik (idora)larning markaziy apparatiga jalb etish topshirildi.
Vazirlik va idoralarning zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan salohiyatli kadrlari (bo‘lim boshlig‘i va undan yuqori lavozimlar)ni rotatsiya asosida mas’ul lavozimlarga vaqtinchalik o‘tkazish tartibini joriy etiladi.
Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Adliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda ushbu tartibni joriy etish bo‘yicha qaror loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritishi kerak.
Huddi shu farmon bilan hududlarda yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlashning yangi tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Unga ko‘ra, hokimliklarga balansidagi ko‘chmas mulklarni muayyan shartlar asosida tadbirkorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri 10 yilga ijaraga berish vakolati berilmoqda.

С 1 января 2025 года в Узбекистане хокимияты районов и городов получают новые административные полномочия. Это предусмотрено указом президента от 20 декабря (УП-223).
Документ направлен на поддержку бизнеса, повышение эффективности управления и реализацию социально-экономических проектов.
Хокимияты районов и городов наделяются полномочиями по образованию Общественного совета предпринимателей для создания системы постоянной связи между госорганами и бизнесом.
С 2025 года они также смогут назначать и освобождать от должности руководителей районных (городских) отделов некоторых министерств и ведомств по согласованию с региональными управлениями этих органов, а также поощрять либо привлекать их к дисциплинарной ответственности. Речь идёт о следующих отделах:
- отдел экономики и финансов;
- отдел сокращения бедности и содействия занятости;
- отдел инвестиций, промышленности и торговли;
- отдел сельского хозяйства;
- отдел строительства и жилищно-коммунального хозяйства района;
- отдел культуры;
- отдел семьи и женщин;
- отдел Агентства по делам молодежи.
С 1 января 2025 года по 1 января 2026 года в некоторых районах и городах (список ниже) будет проводиться правовой эксперимент под названием «Служение интересам населения и предпринимателей». Цель — улучшить эффективность работы хокимиятов и повысить качество управления.
№ | Регион | Район или город |
1 | Каракалпакстан | Кунградский район |
2 | Каракалпакстан | Чимбайский район |
3 | Андижанская область | Асакинский район |
4 | Бухарская область | Гиждуванский район |
5 | Джизакская область | Галляаральский район |
6 | Кашкадарьинская область | Яккабагский район |
7 | Навоийская область | Хатырчинский район |
8 | Наманганская область | Чартакский район |
9 | Самаркандская область | Булунгурский район |
10 | Сырдарьинская область | Сырдарьинский район |
11 | Сурхандарьинская область | Денауский район |
12 | Ташкентская область | Янгиюльский район |
13 | Ферганская область | Кувинский район |
14 | Ферганская область | Маргилан |
15 | Хорезмская область | Шаватский район |
В районах и городах будут созданы проектные офисы, напрямую подчиняющиеся хокимам. Офисы будут состоять из квалифицированных специалистов, которые будут отвечать за полный цикл реализации проектов — от идеи до конечного результата.
Штат для проектных офисов будет сформирован за счёт действующих сотрудников районных подразделений министерств и ведомств.
Вопросы создания проектных офисов и распределения сотрудников будут решаться по согласованию с Кабинетом министров и Министерством экономики и финансов. Эти органы должны будут представить свои заключения в течение одной недели.
Министерства и ведомства смогут использовать внебюджетные средства для поощрения сотрудников, задействованных в проектных офисах. Размер единовременного поощрения может достигать до 10-кратного размера минимальной зарплаты.
Поощрение будет зависеть от результативности проектов, реализуемых проектными офисами.
Министерствам и ведомствам также поручено привлекать заместителей хокимов районов и городов в центральные аппараты министерств для обмена опытом и обучения современным методам управления.
Они обязаны проводить ротацию кадров: временно переводить опытных специалистов (начальников отделов и выше) на ответственные должности в другие ведомства. Цель ротации — развитие управленческих компетенций и внедрение современных методов работы.
Агентство развития государственной службы совместно с Министерством юстиции должно в течение двух месяцев разработать и представить в Кабмин проект постановления для реализации вышеуказанных мер.
Этим же указом президента предусмотрено предоставление большей финансовой свободы районным и городским хокимиятам. В местных бюджетах будет оставаться больше собранных налогов — 100% налогов на землю, имущество и с оборота, а также минимум 50% подоходного налога. Кенгаши получат право применять коэффициенты к базовым ставкам налогов.
Хокимиятам разрешат продавать или передавать в аренду напрямую здания и участки площадью более 10 тысяч кв. м и стоимостью до 1,875 млрд сумов, которые не удалось продать в течение 6 месяцев. Регионам Узбекистана поручили утвердить минимум 5 драйверных проектов для каждого района и города.