O‘zbekiston xalq artisti, teatr va kino aktrisasi Shafoat Rahmatullayeva 83 yoshda vafot etdi, deya xabar bermoqda Madaniyat vazirligi matbuot xizmati.
Shafoat Rahmatullayeva 1941-yilning 4-yanvarida Farg‘ona viloyati Furqat tumanidagi Navbahor qishlog‘ida tug‘ilgan. U o‘rta maktabni tugatgandan keyin pedagogika bilim yurtiga o‘qishga kirib, dastlab maktabda bir yil o‘qituvchi bo‘lib boshlang‘ich sinflarga dars bergan.
1963-yilda teatr va rassomchilik oliygohining musiqali drama fakultetiga o‘qishga kirgan. Turli yillarda ko‘plab spektakllar bilan bir qatorda, “Masxaraboz”, “Sevginator”, “Sevginator-2”, “Er bermoq — jon bermoq”, “Chashma”, “Maftun bo‘ldim”, “O‘zimdan o‘zimgacha”, “Fidoyilar”, “Poyga”, “Sehrli qalpoqcha”, “Sariq devni minib”, “Hokim buva” kabi filmlarda suratga tushgan.

Народная артистка Узбекистана, актриса театра и кино Шафоат Рахматуллаева скончалась в возрасте 83 лет, сообщила пресс-служба Министерства культуры.
Шафоат Рахматуллаева родилась в 1941 году в селе Навбахор Фуркатского района Ферганской области. После окончания средней школы поступила в педагогическое училище. Окончив учёбу, сначала преподавала в начальных классах.
В 1963 году поступила на музыкально-драматический факультет Театрально-художественного института. Наряду со многими спектаклями, она сыграла роли в таких фильмах, как «Клоун», «Севгинатор», «Гонка», «Волшебная шапочка», «Призвание», «В поисках себя» и других.
«Шафоат Рахматуллаева навсегда останется в наших сердцах как преданный и искренний человек, посвятивший себя развитию театрального и киноискусства», — отметили в Минкульте.