20-dekabr kuni “E-auksion” platformasida Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanidagi “Askiya” bozori hududi, bino va inshootlari uchun o‘tkazilgan auksion yakunlandi.
Ikki qatnashchi ishtirokidagi auksion 15 daqiqa davom etdi va Sheng Ke-International kompaniyasidan 225,59 milliard so‘m yoki boshlang‘ich narxdan 5 foizga yuqori bo‘lgan yagona stavkadan so‘ng yakunlandi.
аския bozori, киmошди
Ochiq ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya joriy yilning 23-may kuni ro‘yxatdan o‘tgan va ixtisoslashtirilgan qurilish ishlari bilan shug‘ullanadi. Ustav fondi 68 mlrd so‘mni tashkil etadi. Yagona ta’sischisi Qozog‘istondagi xuddi shu nomdagi MCHJ, rahbari esa Chen Maysyuan (Chen Maiquan) ko‘rsatilgan.
O‘tgan hafta “Yangi Toshkent” loyihasi direksiyasi yangi shahar qurilishi bilan bog‘liq loyihalarni muhokama qilish uchun Sheng Ke-International rahbariyati bilan uchrashdi. Kompaniya vakillari shahar infratuzilmasi, iqlim o‘zgarishiga moslashish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va barqaror rivojlanish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi, deyiladi uchrashuv xabarida.
Rekonstruksiya to‘g‘risida
Noyabr oyida bozor aksiyadorlari boshlang‘ich qiymati 214,85 mlrd so‘m (taxminan $16,8 mln) bo‘lgan lotni QQS bilan birga savdoga chiqardi.
Xaridor bozor faoliyatini saqlab qolgan holda uni rekonstruksiya qilishi va uning hududida zamonaviy savdo-maishiy majmua, jumladan, maydoni kamida 3000 kv.m bo‘lgan ekobozor, 1200 kv.m bo‘lgan sovutish ombori va birinchi qavatda kamida 400 mashinaga mo‘ljallangan avtoturargoh tashkil etishi kerak bo‘ladi.
Qurilish tugagandan so‘ng tadbirkor bozor aksiyadorlariga ularning narxidan qat’i nazar, umumiy maydoni 42 sotix bo‘lgan ekobozor, muzlatkichli omborxona va avtoturargohni berishi kerak. Natijada qolgan 1,4 gektar maydonni o‘z xohishiga ko‘ra tasarruf eta oladi.
Bosh reja (loyiha konsepsiyasi) qurilish ishlari boshlangunga qadar Toshkent shahar hokimligi bilan albatta kelishiladi. Bunda hududda joylashgan qishloq xo‘jaligi bozori loyiha hududi doirasida faqat ishlar boshlanganidan so‘ng dalolatnoma asosida boshqa joyga ko‘chirilishi mumkin.
Majmuada qurilish ishlari qishloq xo‘jaligi bozori faoliyatiga ta’sir ko‘rsatmasdan, uning to‘liq funksionalligini saqlab qolgan holda amalga oshirilishi lozim. Qurilishi yakunlangach, uni bosqichma-bosqich ekobozor hududiga o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, investor bozor hududida xususiy mulk egalari bilan muzokaralar olib borishi va kompensatsiyalar berishi yoki ular bilan kelishilgan holda ekvivalent maydonlar ajratishi shart bo‘ladi.
16-noyabr kuni Yakkasaroy tumani hokimligi tomonidan bozorni rekonstruksiya qilish loyihasi taqdim etildi. Tuman hokimi Nilufar Allabergenovaning aytishicha, bozor zamonaviy talablarga javob bermaydi, savdo rastalarining ochiq havoda joylashuvi noqulay ob-havo sharoitida tashrif buyuruvchilarga noqulaylik tug‘diradi, avtoturargoh, bozorga kirish-chiqish bilan bog‘liq muammolar mavjud.
U eskirgan bozorni qayta qurish bo‘yicha muzokaralar olib borilayotganini va bir nechta investorlar o‘z takliflarini taqdim etganini aytdi. Loyiha doirasida 150 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan.
Loyiha doirasida to‘rt yulduzli mehmonxona va yirik savdo markazi qurish, skameykalar, eskalatorlar, veloturargohlar, hojatxonalar va Wi-Fi zonasiga ega yashil hudud yaratish rejalashtirilgan.
“Gazeta.uz” avvalroq “Askiya” bozorida rejalashtirilgan o‘zgarishlar haqida sotuvchilar va xaridorlarning fikrini e’lon qilgandi.

20 декабря на платформе E-auksion завершился аукцион за территорию, здания и сооружения рынка «Аския» в Яккасарайском районе Ташкента.
Аукцион с двумя участниками продлился 15 минут и закончился после единственной ставки от компании Sheng Ke-International, которая предложила 225,59 млрд сумов, или на 5% больше стартовой цены.
sheng ke-international, аския, аукцион, ташкент
Согласно открытым данным, компания зарегистрирована 23 мая этого года и занимается специализированными строительными работами. Уставной фонд составляет 68 млрд сумов. Единственным учредителем указано одноимённое ТОО из Казахстана, а руководителем — Чэнь Майцюань (Chen Maiquan).
На прошлой неделе дирекция проекта «Новый Ташкент» встречалась с руководством Sheng Ke-International для обсуждения проектов, связанных со строительством нового города. Представители компании поделились опытом в области городской инфраструктуры, адаптации к изменениям климата, перехода к «зелёной» экономике и устойчивому развитию, говорилось в сообщении о встрече.
О реконструкции
В ноябре акционеры рынка выставили лот на торги со стартовой стоимостью 214,85 млрд сумов (около $16,8 млн), включая НДС.
Покупатель должен будет провести реконструкцию рынка, сохранив его деятельность, и создать на его территории современный торгово-бытовой комплекс, в том числе экобазар площадью не менее 3000 кв. м, холодильный склад на 1200 кв. м и автостоянку на первом этаже минимум на 400 машиномест.
После строительства предприниматель должен передать акционерам рынка экорынок, холодильный склад и автостоянку на общей площади 42 сотки независимо от их стоимости. В результате он сможет распоряжаться остальными 1,4 га по своему усмотрению.
Генеральный план (концепция проекта) подлежит обязательному согласованию с хокимиятом Ташкента до начала строительных работ. При этом сельскохозяйственный рынок, находящийся на территории, может быть перенесён в другое место в пределах проектной зоны только после начала работ на основании акта.
Строительные работы на комплексе должны проводиться без влияния на деятельность сельскохозяйственного рынка с сохранением его полной функциональности. После завершения его строительства планируется его поэтапный перенос в зону экорынка.
Инвестор также будет обязан провести переговоры с владельцами частной собственности на территории рынка и предоставить компенсации либо выделить эквивалентные площади по согласованию с ними.
16 ноября хокимият Яккасарайского района презентовал проект реконструкции рынка. Районный хоким Нилуфар Аллабергенова сообщила, что рынок не отвечает современным требованиям, расположение торговых рядов на открытом воздухе создаёт неудобства для посетителей в плохую погоду, имеются проблемы с парковкой, въездом и выездом с рынка.
Она сказала, что ведутся переговоры о перестройке устаревшего рынка и что несколько инвесторов представили свои предложения. В рамках проекта планируется освоить 150 млн долларов прямых иностранных инвестиций.
В рамках проекта намечено строительство четырёхзвёздочного отеля и крупного торгового центра, создание зелёной зоны со скамейками, эскалаторами, велопарковками, туалетами и Wi-Fi зоной.
«Газета.uz» ранее публиковала мнение продавцов и покупателей о планируемых изменениях на рынке «Аския».