O‘zbekiston aholisi bu yil ham yangi yilni yog‘ingarchiliksiz (qorsiz) ob-havo bilan kutib oladi, deya xabar bermoqda O‘zgidromet agentligi.
Sinoptiklarga ko‘ra, 30-dekabrda respublika hududi bo‘yicha ba’zi joylarda va 31-dekabrga o‘tar kechasi Toshkent viloyatining ayrim joylarida yog‘ingarchilik kuzatiladi. Lekin tekislik hududlarda yog‘ingarchilik asosan yomg‘ir ko‘rinishida bo‘ladi.
Faqat tog‘oldi va tog‘li hududlarda, shuningdek, respublika shimolida ba’zi joylarda yog‘ingarchilik qor ko‘rinishida bo‘lishi kutilmoqda.
Respublika hududining katta qismida 31-dekabrda kunduz kuni va 1-yanvarda yog‘ingarchilik kutilmaydi.
30−31-dekabr va 1-yanvarda havo harorati asosan kechalari 0…+5 daraja, kunduz kunlari +5…+10 daraja atrofida, ba’zi joylarda +12 darajagacha bo‘ladi. Shimolda kechalari −3…−8 daraja, kunduz kunlari 0…+5 daraja bo‘ladi.
Odatda Yangi yil bayrami kunlari O‘zbekistonda ob-havo qanday bo‘ladi?
Iqlim ma’lumotlari tahlili shuni ko‘rsatadiki, so‘nggi yillarda iqlim o‘zgarishi hisobiga O‘zbekistonning tekislik hududlarida va hatto tog‘oldi hududlarida qish faslidagi yog‘ingarchiliklar ko‘pincha yomg‘ir yoki ho‘l qor ko‘rinishida yog‘ishi kuzatilmoqda.
So‘nggi 10 yil ichida O‘zbekiston hududining katta qismida yangi yil bayramlari qorsiz o‘tgan.
Ushbu asrda 2007-yilning birinchi kuni eng qorli kun bo‘lgan. 2007-yilning yangi yil kechasi arafasida qor yog‘ishi boshlanib, 1-yanvarda butun kun davomda kuzatilgan.
Shunday yillar kuzatilganki, qor Yangi yil bayramlaridan bir necha kun oldin yog‘gan va yangi yil bayramlarigacha qor qoplami saqlanib turgan. Bu holat 2011−2012-yillarda kuzatilgan. Ushbu yillarning so‘nggi haftasida qor ko‘rinishidagi yog‘ingarchiliklar bir necha bor yog‘ib, yangi yil arafasida mamlakatning ko‘plab shahar va qishloqlari, daraxtlar va tomlar qor qoplamalari bilan bezatilgan.
Toshkentda ushbu asrda 2014-yilning yangi yil kechasi eng sovuq bo‘lib, bunda termometr ustuni 9 daraja sovuqqacha pasaygan, barcha kuzatuv yillari uchun 1889-yil yangi yil kechasida esa — 27,5 daraja sovuq qayd etilgan.
Ammo (so‘nggi yillarda tez-tez qayd etilmoqda) Yangi yil bayrami kunlari kunduz kunlari havo harorati +16…+19 darajagacha bo‘lgan qish fasliga hos bo‘lmagan iliq kunlar ham kuzatilmoqda. 2024-yilning 1-yanvar kuni ham shunday hodisa kuzatilgan.

В этом году жители Узбекистана опять будут встречать Новый год без снега, сообщили синоптики Узгидромета.
30 декабря местами по территории страны и ночью 31 декабря в отдельных районах Ташкентской области пройдут осадки, но по равнинной территории они будут преимущественно в виде дождя. Лишь в предгорных и горных районах, а также местами по северу республики ожидается выпадение осадков в виде снега.
Днём 31 декабря и 1 января по большей части территории республики осадков не ожидается.
Преобладающая температура воздуха 30−31 декабря и 1 января будет в пределах ночью 0…+5 градусов, днём — +5…+10, местами до +12 градусов. По северу ночью −3…−8 градусов, днём 0…+5.
Синоптики также рассказали, какой обычно бывает погода в Узбекистане в дни новогодних праздников и как часто жители страны встречают Новый год со снегом.
«Анализ климатических данных показывает, что в последние годы, в связи с происходящими климатическими изменениями, зимние осадки по равнинной территории и даже в предгорных районах Узбекистана все чаще выпадают в виде дождя или мокрого снега», — отметили в Узгидромете.
По большей части территории Узбекистана последние 10 лет новогодние праздники были бесснежными.
Самым снежным в этом веке был первый день 2007 года. В тот год снег начался прямо в новогоднюю ночь и продолжался весь день 1 января. Бывали годы, когда снег выпадал незадолго до Нового года и снежный покров сохранялся и на новогодние праздники. Так было на рубеже 2011−2012 годов.
В Ташкенте самой холодной в этом веке была новогодняя ночь 2014 года, когда столбик термометра опускался до -9 градусов, а за все годы наблюдений — новогодняя ночь в 1889 году, тогда было -27,5 градуса.
Но бывают — и в последние годы все чаще — не по-зимнему тёплые новогодние праздники с температурой воздуха днём до +16…+19 градусов. Таким было 1 января в уходящем 2024 году.