O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi (O‘FA) hamda Futbolchilar maqomi va o‘tishi qo‘mitasi qarorlariga e’tibor bermagani uchun oltita futbol klubiga nisbatan transfer taqiqi joriy etildi, deb xabar berdi Professional futbol ligasi matbuot xizmati.
Klublar, shuningdek, futbolchi va murabbiylar oldidagi qarzlarini belgilangan muddatda to‘lamagan, hududiy futbol akademiyalari bilan tuzilgan hamkorlik shartnomalari shartlarini ham buzgan.
Avvalroq O‘FA yettita klubga kamchiliklarni bartaraf etish uchun muddat bergan edi. Ulardan faqat “Qizilqum” klubi talabni bajargan. Qolgan jamoalar — “So‘g‘diyona”, “Navbahor”, “Neftchi”, “Dinamo”, “Buxoro” va “Orol” klublari sanksiyalar ostida qoldi.
Qo‘mita qaroriga ko‘ra, ushbu klublar ikkita to‘liq transfer oynasida ichki va xalqaro miqyosda yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkaza olmaydi.
O‘zbekistonda qishki transfer oynasi 10-dekabr kuni ochilgan va 2025-yilning 25-fevraliga qadar davom etadi.

В отношении шести футбольных клубов введён запрет на трансферы из-за их игнорирования решений Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ) и Комитета по статусу и переходам футболистов, сообщила пресс-служба Профессиональной футбольной лиги.
Клубы также не погасили задолженности перед футболистами и тренерами в установленный срок, а также нарушили условия договоров о сотрудничестве с региональными футбольными академиями.
Ранее АФУ предоставила семи клубам срок для устранения недостатков. Из них выполнил требования только клуб «Кызылкум». Остальные — «Согдиана», «Навбахор», «Нефтчи», «Динамо», «Бухара» и «Арал» — оказались под санкциями.
Согласно решению комитета, эти клубы не смогут регистрировать новых игроков на национальном и международном уровнях в течение двух полных трансферных окон.