Uzbekistan Airways bir yilda ilk bor 6 million yo‘lovchini tashidi. U 26-dekabr kuni ro‘yxatga olindi.
Yubiley yo‘lovchi Qozog‘iston fuqarosi Nikolay Kurilo bo‘lib, HY765 reysi bilan Toshkentdan Olmaotaga uchib kelgan, deb xabar qildi aviatashuvchi matbuot xizmati.
Uning ismi ro‘yxatga olish vaqtida kompaniya xodimi tomonidan e’lon qilingan, so‘ngra — Toshkent xalqaro aeroportidagi murojaat tizimi orqali.
Aeroportning jo‘nab ketish zalida bayram tantanasi tashkil etildi. Uzbekistan Airways vakillari, jumladan, kompaniya rahbarlari unga tantanali ravishda esdalik sovg‘alarini topshirdi.
Sovg‘alar orasida Uzbekistan Airways’ning har ikki yo‘nalishdagi 75 dan ortiq doimiy yo‘nalishlaridan birida ikki kishilik biznes-klass reyslari uchun sertifikat ham bor.
Bundan tashqari, kompaniya ushbu yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish sinfini ekonomdan biznesga o‘tkazdi.
“2024-yil boshida biz o‘z oldimizga ulkan maqsad va vazifalarni qo‘ydik. Butun jamoaning hamjihatlikdagi mehnati, yuksak mas’uliyati va samarali boshqaruvi tufayli aviakompaniyamiz o‘z faoliyati davomida ilk bor shunday muhim natijalarga erishgani bilan faxrlanaman”, — dedi Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuxrat Xudaykulov.
O‘tgan yil oxirida — 28-dekabr kuni Uzbekistan Airways 5 millioninchi yo‘lovchisini ro‘yxatga olgandi. 2022-yilda kompaniya 4,2 million yo‘lovchi tashigan.

Авиакомпания Uzbekistan Airways впервые перевезла 6 миллионов пассажиров за год. Он был зарегистрирован 26 декабря.
Юбилейным пассажиром стал гражданин Казахстана Николай Курило, вылетавший из Ташкента рейсом HY765 в Алматы, сообщила пресс-служба перевозчика.
Его имя было объявлено сотрудником компании во время регистрации, а затем — по громкой связи в международном аэропорту Ташкента.
В зале вылета аэропорта была организована праздничная церемония. Представители Uzbekistan Airways, включая руководителей компании, торжественно вручили ему памятные подарки.
Среди подарков — сертификат на перелёт бизнес-классом двух человек по любому из более 75 регулярных направлений Uzbekistan Airways в обе стороны.
Кроме того, компания повысила класс обслуживания пассажира на нынешний рейс с экономического на бизнес.
«В начале года мы поставили перед собой амбициозные цели и задачи. И я горжусь, что благодаря слаженной работе всего коллектива, высокой ответственности и грамотному менеджменту авиакомпания впервые за все время своей деятельности достигла таких значительных результатов», — отметил председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов.
В конце прошлого года — 28 декабря — Uzbekistan Airways сообщала о перевозке 5-миллионного пассажира. В 2022 году компанией было перевезено 4,2 миллиона пассажиров.