O‘zbekiston 2025-yil 1-yanvardan BRIKSning hamkor davlati maqomini oladi. Bu haqda mamlakat TIV matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga ma’lum qildi.
Oktabr oyida Rossiya prezidenti Vladimir Putin Qozondagi “BRIKS Plyus” sammitida yangi toifa — hamkor davlatlarni tashkil etish orqali tashkilotni kengaytirish imkoniyati ishlab chiqilganini aytgan edi.
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Baxromjon Aloyev “Gazeta.uz” bilan suhbatda O‘zbekiston BRIKSdagi faoliyatini “qadamma-qadam” chuqurlashtirishga intilayotganini ta’kidlagandi.
“BRIKSning jahondagi nufuzi o‘sishda davom etmoqda. BRIKS bilan hamkorlik qiluvchi va a’zo bo‘lishni xohlovchi davlatlar soni ortib bormoqda. Biz ham shu yo‘ldan boryapmiz va kelgusida, albatta, a’zo mamlakatlar bilan aloqalarimizni tubdan rivojlantiramiz”, — dedi u.
TIV rahbarining birinchi o‘rinbosari bunday hamkorlikda asosiy e’tibor savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik, shuningdek, transport, yashil energetika va raqamlashtirish sohalaridagi o‘zaro hamkorlikka qaratilishini ta’kidlagandi.
23-dekabr kuni RF prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov 1-yanvardan bir qator davlatlar ushbu maqomga ega bo‘lishini ma’lum qilgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston, Belarus, Boliviya, Indoneziya, Qozog‘iston, Kuba, Malayziya, Tailand va Uganda birlashmaga hamkor davlat bo‘lishga tayyorligini tasdiqlagan.
Bu davlatlar vakillari BRIKS sammitlari va tashqi ishlar vazirlari sammitlari doirasidagi alohida yig‘ilishlarga taklif qilinadi. “Biz hamkorlarni xavfsizlik masalalari bo‘yicha mas’ul yuqori vakillar yig‘ilishlari, parlament forumi va boshqa tadbirlarga jalb etishni to‘g‘ri deb hisoblaymiz”, — degan Kreml vakili.

Узбекистан получит статус страны-партнёра объединения БРИКС с 1 января 2025 года. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе МИД страны.
В октябре президент России Владимир Путин на саммите «БРИКС Плюс» в Казани сообщил, что было проработано возможное расширение организации через учреждение новой категории — государств-партнёров.
В беседе с «Газетой.uz» первый заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев отмечал, что Узбекистан стремится к углублению своей деятельности в БРИКС «шаг за шагом».
«Престиж БРИКС в мире продолжает расти. Число стран, сотрудничающих с БРИКС и желающих стать членами, увеличивается. Мы тоже движемся в этом направлении и, конечно, будем развивать сотрудничество со странами БРИКС в будущем», — говорил он.
Первый замглавы МИДа подчёркивал, что основное внимание в таком сотрудничестве будет уделено торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству, а также взаимодействию в сфере транспорта, зелёной энергетики и цифровизации.
23 декабря помощник президента РФ Юрий Ушаков сообщил, что ряд стран получат этот статус с 1 января. По его словам, подтверждения о готовности стать государством-партнёром объединения поступили от Узбекистана, Беларуси, Боливии, Индонезии, Казахстана, Кубы, Малайзии, Таиланда и Уганды.
Представителей этих стран будут приглашать на отдельные заседания в рамках саммитов БРИКС и встреч министров иностранных дел. «Мы также считаем правильным привлекать партнёров к заседаниям высоких представителей, курирующих вопросы безопасности, к парламентскому форуму и другим мероприятиям», — сообщил представитель Кремля.
БРИКС (по-английски BRICS — начальные буквы таких стран, как Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР) была учреждена в июне 2006 года.