Unga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasi fuqarolari Bislan Rasayev va Shamil Temirxanov qonunga xilof ravishda O‘zbekistonga kirish va chiqish, jinoyat haqida xabar bermaslik hamda o‘qotar qurolning qonunga xilof muomalasi kabi jinoiy harakatlarni sodir etgani aniqlangan.
B.Rasayev va Sh. Temirxanov O‘zbekiston Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan sirtdan ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, ularga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Hozirda Interpol orqali ularga qidiruv e’lon qilingan.
Bislan Rasayev 36 yoshda, rus va chechen tillarini biladi. Interpol veb-saytida quyidagi ayblovlar keltirilgan:
• 241-moddaning 1-qismi: Tayyorgarlik ko‘rilayotgan yoki sodir etilgan og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyat haqida aniq bilgani holda xabar bermaslik — bazaviy hisoblash miqdorining ellik baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yuz oltmish soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud bir yildan uch yilgacha ozodlikni cheklash yoki uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
• 246-moddaning 1-qismi. Kontrabanda — 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
• 248-moddaning 1-qismi. O‘qotar qurolning, o‘q-dorilarning, o‘qotar qurol asosiy qismlarining, portlovchi moddalarning, portlatish vositalarining yoki portlatish qurilmalarining qonunga xilof muomalasi — bazaviy hisoblash miqdorining ellik baravarigacha miqdorda jarima yoki ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoxud besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Shamil Temirxanov 31 yoshda, rus tilini biladi. Interpol saytiga ko‘ra, u quyidagilarda ayblanmoqda:
• Jinoyat haqida xabar bermaslik yoki uni yashirishga urinish.
• O‘qotar qurollar, o‘q-dorilar, o‘qotar qurollarning asosiy qismlari, portlovchi moddalar, portlovchi moddalar yoki portlovchi qurilmalarning noqonuniy savdosi.
Komil Allamjonovga qurolli hujum
26-oktabrga o‘tar kechasi Qibray tumanida temir yo‘l kesishmasi yaqinida ikki noma’lum shaxs Komil Allamjonov o‘tirgan Range Rover rusumli avtomobilga bir necha marta o‘q uzgan va voqea joyidan qochib ketgan. Haydovchi va sobiq amaldor jarohat olmagan.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25, 97 (Qasddan odam o‘ldirishga suiqasd qilish) hamda 248 (O‘qotar qurolning, o‘q-dorilarning, o‘qotar qurol asosiy qismlarining, portlovchi moddalarning, portlatish vositalarining yoki portlatish qurilmalarining qonunga xilof muomalasi) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
27-oktabr kuni ertalab Bosh prokuratura bir gumonlanuvchi hibsga olingani haqida xabar bergan edi. Bir kun o‘tib yana uch nafar shaxs ushlangani ma’lum qilingan.

Генеральная прокуратура Узбекистана заочно привлекла двух граждан России в качестве обвиняемых в рамках уголовного дела о покушении на убийство экс-сотрудника Администрации президента Комила Алламжонова. Об этом говорится в официальном заявлении ведомства.
«Установлено, что граждане Российской Федерации Бислан Расаев и Шамиль Темирханов совершили преступные деяния в виде незаконного въезда в Республику Узбекистан и выезда за границу, несообщения о преступлении, а также незаконного оборота огнестрельного оружия», — говорится в сообщении.
В отношении двух мужчин заочно применена мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск через Интерпол.
Бислану Расаеву 36 лет, владеет русским и чеченским языками. На сайте Интерпола указаны следующие статьи обвинения:
- Часть 1 статьи 241: Несообщение о достоверно известном готовящемся или совершенном тяжком или особо тяжком преступлении — наказывается штрафом до 50 базовых расчётных величин или обязательными общественными работами до 360 часов или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.
- Часть 1 статьи 246. Контрабанда — наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
- Часть 1 статьи 248. Незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств — наказывается штрафом до 50 базовых расчётных величин или ограничением свободы от 2 до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет.
Шамилю Темирханову 31 год, владеет русским языком. Согласно сайту Интерпола, обвиняется в:
- Несообщении о преступлении или попытке его сокрыть.
- Незаконном обороте огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств.
Ранее сообщалось, что следствие установило семь человек, причастных к покушению на убийство Комила Алламжонова. Пятеро заключены под стражу на время следствия, двое были в розыске. Один из них — Жавлон Юнусов, также разыскиваемый через Интерпол, был задержан в Республике Корея и экстрадирован. Второй — К. С. — был обнаружен в Казахстане, с его участием проведены следственные действия, сообщала Генпрокуратура.
В ночь на 26 октября в Кибрайском районе Ташкентской области двое неизвестных произвели несколько выстрелов по внедорожнику Range Rover, в котором находились водитель С. С. и Комил Алламжонов, они не пострадали. Уголовное дело по данному происшествию было возбуждено по статье 97 через статью 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство), а также статье 248 УК (незаконный оборот оружия).
Комил Алламжонов до недавнего времени работал руководителем Департамента информационной политики Администрации президента (АП), а ранее — заместителем главы АП, директором Агентства информации и массовых коммуникаций и пресс-секретарём президента.
Накануне глава Чечни Рамзан Кадыров во второй раз прокомментировал происшествие в своём Telegram-канале. Оба раза он отверг наличие «чеченского следа» и свою причастность к делу. При этом он заявил: «Покушением это и с натяжкой назвать трудно», повторив: «Если бы это готовил я, то довёл бы дело до конца».