O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent shahri hududidagi qurilish va obodonlashtirish loyihalari bilan tanishmoqda, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Yangi shahar poydevorining ramziy tamal toshi 2023-yil 18-martda qo‘yilgandi. Marosimda davlat rahbari Yangi Toshkent “yashil shahar”ga aylanishini — havo va suv tozaligi, muqobil energiya manbalaridan foydalanish va ko‘p miqdorda o‘simliklar ekishga alohida e’tibor qaratilishini ta’kidlagan.
Shu yerning o‘zida “yashil belbog‘” loyihasini amalga oshirish boshlanadi: 420 gektar maydonda markaziy bog‘ tashkil etilib, 200 ming tup daraxt ekiladi.
Prezident tashrif buyurgan 50 gektar maydonda hozirning o‘zidayoq ko‘chatxona faoliyat ko‘rsatmoqda, deya ta’kidladi matbuot xizmati. Davlat rahbari ko‘chatlarni ko‘zdan kechirdi, landshaft dizayni rejalari, shuningdek, sug‘orish va parvarishlash tizimi bilan tanishdi.
Bugungi kunga qadar ko‘chatzorda 27 ming tup manzarali daraxt ko‘chatlari ekilgan. Shuningdek, issiqxona, qozonxona, ko‘chatlarni saqlash va sug‘orish tizimlari barpo etilgan.
Yangi shaharda tegishli vazirlik va idoralar ishini tashkil etish uchun vaqtinchalik ma’muriy binolar qurilmoqda. Prezident ulardagi sharoitlar bilan ham tanishdi.
Hozirda yengil konstruksiyalardan 4 ta bino va yordamchi inshootlar barpo etilgan. Bunda to‘liq mahalliy qurilish materiallaridan foydalanilgan. Ofislar open space uslubida bo‘lib, har birida 250 nafargacha xodim faoliyat yuritishi mumkin.
Bu vazirlik va idoralar ishini bosqichma-bosqich shu yerda tashkillashtirish imkonini berib, Toshkentdagi tirbandlikni kamaytirishga ham xizmat qiladi, deyiladi xabarda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев знакомится с проектами по строительству и благоустройству Нового Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
Символический первый камень в основание нового города был заложен 18 марта 2023 года. На церемонии глава государства подчеркнул, что Новый Ташкент станет «зелёным городом» — особое внимание будет уделено чистоте воздуха и воды, использованию альтернативных источников энергии и высадке большого количества растений.
новый ташкент, шавкат мирзиёев
Здесь же начнётся реализация проекта «зелёного пояса»: на площади в 420 гектаров создадут центральный парк и высадят 200 тысяч деревьев.
Уже сегодня на участке в 50 гектаров функционирует питомник, который сегодня посетил президент, отметили в пресс-службе. Глава государства осмотрел саженцы, ознакомился с планами ландшафтного дизайна, а также с системами полива и ухода за будущими зелёными зонами.
К настоящему времени в питомнике выращено 27 тысяч декоративных саженцев для дальнейшей пересадки. Кроме того, уже построены теплица, котельная и установлены системы хранения и орошения посадочного материала.
В новом городе также строятся временные административные здания для организации работы соответствующих министерств и ведомств. Президент ознакомился с созданными в них условиями.
На данный момент из лёгких конструкций возведены четыре здания и вспомогательные сооружения с использованием только строительных материалов отечественного производства.
Офисы выполнены в формате open space и могут вместить до 250 сотрудников каждый, говорится в сообщении.
«Это будет способствовать поэтапной организации работы министерств и ведомств в Новом Ташкенте, а также сокращению загруженности дорог столицы», — отметили в пресс-службе.