Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi. Bunda Rossiya tomoni tashabbus bilan chiqdi, deb xabar qildi Kreml matbuot xizmati.
Tomonlar “25-dekabr kuni Qozog‘istonning Aqtau shahri yaqinida „Ozarbayjon havo yo‘llari“ aviakompaniyasining yo‘lovchi samolyoti halokatga uchragani bilan bog‘liq masalalarni batafsil muhokama qildi”, deyiladi xabarda.
“Vladimir Putin Rossiya havo hududida fojiali hodisa sodir bo‘lgani munosabati bilan uzr so‘radi va halok bo‘lganlarning oilalariga yana bir bor chuqur va samimiy hamdardlik bildirdi, jarohat olganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tiladi”, — deyiladi xabarda.
“Jadvalga qat’iy rioya qilgan Ozarbayjon yo‘lovchi havo kemasi bir necha bor Grozniy aeroportiga qo‘nishga uringan. O‘sha paytda Grozniy, Mozdok va Vladikavkazga Ukraina jangovar uchuvchisiz uchish apparatlari hujum qildi hamda Rossiya havo hujumidan mudofaa vositalari bu hujumlarni qaytardi”, — deya avvalroq turli manbalarda tarqalgan xabarlarni tasdiqladi Kreml.
Rossiya Tergov qo‘mitasi tomonidan Jinoyat kodeksining 263-moddasi (Havo transporti harakati va undan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda, fuqaro va harbiy mutaxassislar so‘roq qilinmoqda, deyiladi xabarda.
Ozarbayjon Bosh prokuraturasining ikki xodimi Grozniy shahrida bo‘lib, u yerda Bosh prokuratura va Rossiya Federatsiyasi Tergov qo‘mitasi vakillari bilan hamkorlik qilmoqda. Rossiya, Ozarbayjon va Qozog‘istonning tegishli xizmatlari Aqtau tumanidagi falokat joyida ham yaqindan hamkorlik qilmoqda, deya ta’kidlanadi Kreml xabarida.

В субботу состоялся телефонный разговор президентов России Владимира Путина и Азербайджана Ильхама Алиева. С инициативой выступила российская сторона, сообщила пресс-служба Кремля.
Стороны «подробно обсудили вопросы, касающиеся крушения пассажирского самолёта авиакомпании „Азербайджанские авиалинии“ 25 декабря вблизи города Актау в Казахстане», говорится в сообщении.
«Владимир Путин принёс свои извинения в связи с тем, что трагический инцидент произошёл в воздушном пространстве России, и ещё раз выразил глубокие и искренние соболезнования семьям погибших, пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим», — отмечается в сообщении.
«Следовавшее чётко по расписанию азербайджанское пассажирское воздушное судно неоднократно пыталось зайти на посадку в аэропорт города Грозный. В это время Грозный, Моздок и Владикавказ атаковали украинские боевые беспилотные летательные аппараты, и российские средства ПВО отражали эти нападения», — подтвердил Кремль сообщения, звучавшие в разных источниках ранее.
Следственный комитет России возбудил уголовное дело по статье 263 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта). Ведутся первичные следственные действия, допрашиваются гражданские и военные специалисты, отмечается в сообщении.
Два сотрудника Генеральной прокуратуры Азербайджана находятся в Грозном, где работают совместно с представителями Генеральной прокуратуры и Следственного комитета РФ. Профильные службы России, Азербайджана и Казахстана плотно взаимодействуют и на месте катастрофы в районе Актау, говорится в сообщении.