Shavkat Mirziyoyev Koreyaning Muan shahrida ro‘y bergan aviahalokat oqibatida ko‘plab insonlar halok bo‘lgani munosabati bilan Koreya prezidenti vazifasini bajaruvchi Choy Sang Mokka ta’ziya maktubi yo‘lladi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar qildi.
“Davlatimiz rahbari Koreya xalqiga, marhumlarning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik izhor etib, jarohat olganlar tez fursatda sog‘ayib ketishini tiladi”, — deydi Asadov.
Hodisa 29-dekabr kuni ertalab soat 9:07 da (Toshkent vaqti bilan 5:07) sodir bo‘ldi. Video kadrlarida ko‘rinishicha, Jeju Air kompaniyasining Boeing 737−8AS yo‘lovchi samolyoti uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib, to‘siqqa urilgan va shundan so‘ng yonib ketgan.
Bortda 175 yo‘lovchi (Tailandning ikki fuqarosidan tashqari barcha Koreya Respublikasi fuqarolari) va 6 ekipaj a’zosi bo‘lgan. Halokat tufayli samolyotdagilarning deyarli barchasi halok bo‘ldi. Faqat 2 kishi (ekipaj a’zolari) qutqarib qolindi, halok bo‘lganlarning barchasi topildi. Qutqaruv ishlari davom etmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил письмо с соболезнованиями исполняющему обязанности президента Республики Корея Чой Санг Моку в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате авиакатастрофы в городе Муан.
Как сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов, глава государства выразил слова искреннего сочувствия и поддержки народу Кореи, родным и близким погибших, а также пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
Утром в воскресенье самолёт Boeing 737−8AS компании Jeju Air, летевший из Бангкока, выкатился за пределы взлётно-посадочной полосы в аэропорту Муан в 288 км к юго-западу от Сеула.
Самолёт приземлился без выпуска шасси и на высокой скорости врезался в ограждение, после чего загорелся. Причины устанавливаются.
На борту было 175 пассажиров (все граждане Республики Корея, кроме двух граждан Таиланда) и 6 членов экипажа. В результате катастрофы могли погибнуть все, кто был в самолёте. Спасено только 2 человека (члены экипажа), обнаружены все 179 тел погибших. Спасательная операция всё ещё продолжается.