“Respublika aholisining avtobenzinga bo‘lgan talabini bir maromda qondirish masalasi davlat nazoratiga olingan bo‘lib, buning uchun barcha imkoniyatlar safarbar etilgan”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, birja savdolari 3-yanvardan boshlanadi.
Davlat kompaniyasining ta’kidlashicha, bugun mamlakatning tovarlar va xizmatlar bozorida samarali raqobat muhitini paydo qilish, monopoliyani bosqichma-bosqich kamaytirish, taqsimlash tizimi unsurlarini tugatish, xo‘jalik yurituvchi barcha subyektlarning moddiy-texnika resurslar bilan ta’minlanishida teng shart-sharoitlarni yaratish yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodi Ai-80, Ai-91, Ai-92, Ai-95 benzinlari (asosan 80-benzin), aviatsiya yonilg‘isi, suyultirilgan gaz, dizel yonilg‘isi, o‘choq mazuti, texnik oltingugurt, propanli xladagent, pirolizli gazolin, uglevodorod eritkichi ishlab chiqaradi.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning 2017-yil 14-noyabrdagi qarori bilan bozor tamoyillari asosida faqat birja savdolari orqali sotiladigan yuqori likvidli va (yoki) monopol turdagi mahsulotlar, xomashyo va materiallar ro‘yxati tasdiqlangan. Bu norma monopolist korxonalar va (yoki) davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan yuridik shaxslarga taalluqlidir.
Ushbu ro‘yxatga 38 turdagi tovar va xomashyolar, jumladan, benzin, dizel, suyultirilgan gaz, mazut va boshqalar kiritilgan. Ya’ni, “O‘zbekneftgaz” qonunchilikka ko‘ra, benzinni birjada sotishga shundoq ham majbur.
“Gazeta.uz” “O‘zbekneftgaz”ga o‘zgarishlar qaysi mahsulotlarga taalluqli ekani bo‘yicha murojaat qildi.
O‘tgan yilning boshida Energetika vazirligi “Gazeta.uz”ga Ai-92 va undan yuqori markali benzin ishlab chiqarishni ko‘paytirish hisobiga 2026-yilgacha Ai-80 benzindan voz kechish rejalari haqida xabar bergandi. Shu bilan birga, yuqori oktanli benzin markalariga aksiz stavkalarini pasaytirish taklif qilingan. O‘zbekiston prezidenti 2025-yildan Ai-80 benzindan butunlay voz kechishni topshirgan. Biroq Ai-80 benzinidan foydalanishni taqiqlash yakunda 2028-yildan bosqichma-bosqich joriy etilishi rejalashtirildi.

C 1 января 2025 года все виды нефтепродуктов, производимые на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе «Узбекнефтегаза», включая автобензин, будут реализовываться только через биржевые торги «в условиях свободной конкуренции». Об этом сообщила пресс-служба компании.
«Вопрос удовлетворения потребностей населения республики в автобензине находится под государственным контролем, и для этого задействованы все доступные ресурсы», — говорится в сообщении.
Напомним, что биржевые торги возобновятся с 3 января.
В госкомпании заявили, что сегодня в Узбекистане ведётся практическая работа по созданию эффективной конкурентной среды на рынках товаров и услуг, поэтапному снижению монополии, ликвидации элементов распределительной системы и обеспечению равных условий для всех хозсубъектов в доступе к материально-техническим ресурсам.
Бухарский НПЗ производит бензин Аи-80, Аи-91, Аи-92, Аи-95 (но в основном 80-й бензин), авиационное топливо, сжиженный газ, дизельное топливо, топочный мазут, техническая сера, пропановый хладагент, пиролизный газолин, углеводородный растворитель.
Отметим, что по постановлению президента от 14 ноября 2017 года утверждён перечень высоколиквидных и (или) монопольных видов продукции, сырья и материалов, которые, на основе рыночных принципов, реализуются только через биржевые торги. Эта норма касается предприятий-монополистов и (или) юридических лиц с долей государства в размере 50% и выше.
В этот список входит 38 видов товаров и сырья, включая бензин, дизельное топливо, сжиженный газ, топочный мазут, печное топливо и другое. То есть «Узбекнефтегаз» по законодательству и так обязан продавать бензин на бирже.
«Газета.uz» обратилась в «Узбекнефтегаз» с вопросом, каких товаров коснулись изменения.
В начале прошлого года Министерство энергетики сообщало «Газете.uz» о планах отказаться от бензина Аи-80 до 2026 года за счёт наращивания производства бензина марок Аи-92 и выше. Параллельно предлагалось снизить ставки акциза на высокооктановые марки бензина. Президент Узбекистана поручал с 2025 года окончательно отказаться от бензина Аи-80. Однако запрет на использование бензина Аи-80 в итоге планируется начать внедрять поэтапно с 2028 года.