Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev mamlakatda ikkinchi va uchinchi atom elektr stansiyasi qurilishini istisno qilmadi. Bu haqda u Ana tili gazetasiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Ishonchim komilki, Qozog‘istonga yuqori quvvatli atom stansiyasi kerak. Qolaversa, yaqin kelajakda ikkinchi, balki uchinchi AES qurilishini boshlashimizni ham istisno qilmayman. Atom sanoati allaqachon energiya taqchilligini boshdan kechirayotgan iqtisodiyotimiz rivojiga kuchli turtki beradi. Qozog‘iston atom energetikasi rivojlangan davlatga aylanishi kerak, deb hisoblayman. Uning kelajagi porloq”, — dedi Toqayev.
Oktabrda Qozog‘istonda AES masalasi bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tgan, natijada saylovchilarning 70 foizdan ortig‘i atom stansiyasi qurilishini qo‘llab-quvvatlagandi. Shundan so‘ng mamlakat hukumati beshtagacha davlatni o‘z ichiga olgan AES qurish bo‘yicha xalqaro konsorsium tuzish niyatida ekanini ma’lum qildi.
Toqayev intervyusida bu yil kompaniyalar o‘rtasida tanlov o‘tkazilishini, shundan so‘ng hukumat yakuniy qaror qabul qilishini aytdi.
U Rossiya prezidenti Vladimir Putinnning Ostonaga tashrifi chog‘ida u bilan bu masalani muhokama qilganini qo‘shimcha qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, rahbarlar Qozog‘iston tomoni loyiha buyurtmachisi sifatida konsorsiumda bosh operator vazifasini bajarishiga kelishib olgan.
“Xorijda AES qurishda yuqori malaka va katta tajribaga ega „Rosatom“ kompaniyasining ehtimoliy ishtirokida haqida gap borgandi. Xitoyning fuqarolik yadroviy inshootlarini qurishdagi ulkan muvaffaqiyati inobatga olinib, Xitoy kompaniyasi bilan ham muzokaralar olib borilmoqda. Shuningdek, boshqa xorijiy, jumladan, G‘arb korporatsiyalari tomonidan ham qiziqish bor”, — dedi Qozog‘iston rahbari.
Qozog‘iston Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda mamlakatdagi elektr energiyasining 66 foizi ko‘mir zavodlarida ishlab chiqariladi. Agentlikning prognozlariga ko‘ra, 2035-yilga borib Qozog‘istonda elektr energiyasi iste’moli 152,4 milliard kVt/soatgacha oshadi, mavjud energiya manbalarini ishlab chiqarish esa 135 milliard kVt/soatdan kamroqgacha kamayadi.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев не исключил строительство второй и третьей атомной электростанции в стране. Об этом он заявил в интервью газете Ana tili.
«Убеждён, атомная станция большой мощности Казахстану нужна. Более того, не исключаю, что в ближайшем будущем начнём строить вторую, а возможно, и третью АЭС. Ядерная промышленность даст мощный импульс развитию нашей экономики, которая уже сейчас испытывает энергетический дефицит. Считаю, что Казахстан должен стать страной с развитой ядерной энергетикой. За ней большое будущее», — сказал Токаев.
В октябре в Казахстане прошёл референдум по вопросу АЭС, по итогам которого более 70% избирателей поддержали строительство атомной станции. После этого власти страны объявили, что намерены создать международный консорциум для строительства АЭС, в который войдут до пяти стран.
Токаев в интервью сообщил, что в этом году пройдёт конкурс среди компаний, после чего правительство примет окончательное решение.
Он добавил, что обсуждал этот вопрос с президентом России Владимиром Путиным во время его визита в Астану. По его словам, они договорились, что в консорциуме генеральным оператором выступит казахская сторона как заказчик проекта.
«Речь шла о возможном участии компании „Росатом“, обладающей высокими компетенциями и богатым опытом строительства атомных станций за рубежом. Ведутся также переговоры с китайской компанией, с учётом больших успехов Китая в строительстве ядерных объектов гражданского назначения. Есть интерес и других зарубежных корпораций, включая западных», — отметил глава Казахстана.
По данным министерства энергетики Казахстана, 66% электроэнергии страны сейчас вырабатывается за счёт угольных станций. Ведомство прогнозирует, что к 2035 году потребление электроэнергии в Казахстане вырастет до 152,4 млрд кВтч, а выработка действующих энергоисточников снизится до менее 135 млрд кВтч.