HAMAS Isroil bilan o‘t ochishni to‘xtatish yuzasidan ehtimoliy kelishuv doirasida ozod qilinadigan 34 kishining ro‘yxatini ma’qulladi, deya xabar berdi Reuters harakat vakiliga tayanib.
Agentlik suhbatdoshining ta’kidlashicha, garovga olinganlarni qaytarish bo‘yicha har qanday kelishuv Isroil qo‘shinlarini G‘azo hududidan olib chiqish bo‘yicha kelishuvga erishishga, shuningdek, vaqtinchalik emas, doimiy o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga bog‘liq bo‘ladi.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning idorasi HAMASdan garovga olinganlar ro‘yxatini olganini tasdiqlaganicha yo‘q. Reuters ro‘yxatning nusxasi borligi, ammo unda ko‘rsatilgan ismlar oshkor qilinmaganini ta’kidladi.
The Times of Israel nashrining aniqlik kiritishicha, Isroil HAMASga 34 nafar garovga olinganlar ro‘yxatini bir necha oy oldin taqdim etgan. Guruh ro‘yxatdagilarning qaysi biri tirik ekanini aniqlash uchun bir haftalik sulh talab qildi. Isroil hukumati yakuniy kelishuv tuzilmaguncha harbiy harakatlarni to‘xtatishdan bosh tortishi mumkin, deb yozadi nashr.
Gazetaning yozishicha, 2023-yil 7-oktabrdagi hujum paytida HAMAS garovga olgan 251 kishining 96 nafari G‘azo sektorida qolmoqda. Isroil harbiylari ularning uchdan bir qismi o‘lgan deb taxmin qilmoqda.
Reuters xabariga ko‘ra, Isroil vakillari Qatar va Misr vositachiligida HAMAS bilan muzokaralarni qayta tiklash uchun o‘tgan juma kuni Dohada bo‘lgan. Aftidan, tomonlar 20-yanvarga qadar, ya’ni AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp lavozimga kirgunga qadar kelishuvga erishmoqchi.
Netanyahu avvalroq G‘azodagi urush Isroil HAMAS ustidan to‘liq g‘alabaga erishib, guruhning harbiy va siyosiy salohiyatini yo‘q qilganidan keyingina tugashini bir necha bor ta’kidlagan.

Палестинская группировка ХАМАС одобрила список из 34 заложников, которые будут освобождены в рамках возможного соглашения о прекращении огня с Израилем, сообщает Reuters со ссылкой на представителя движения.
Собеседник агентства отметил, что любая сделка о возвращении заложников будет зависеть от достижения соглашения о выводе израильских войск из Газы, а также постоянного, а не временного режима прекращения огня.
В офисе премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху не подтвердили получение списка заложников от ХАМАС.
Reuters утверждает, что располагает копией списка, но не разглашает указанных в нем имен.
The Times of Israel уточняет, что Израиль предоставил ХАМАС список из 34 заложников ещё несколько месяцев назад. Группировка потребовала недельное перемирие, чтобы установить, кто из списка жив. Власти Израиля, скорее всего, откажутся прекращать боевые действия, пока не будет заключено окончательное соглашение, пишет издание.
По информации газеты, в секторе Газа остаются 96 из 251 заложника, которых ХАМАС похитил во время нападения 7 октября 2023 года. Израильские военные предполагают, что треть из них мертвы.
По информации Reuters, представители Израиля в прошлую пятницу отправилась в Доху для возобновления переговоров с ХАМАС при посредничестве Катара и Египта. Стороны, вероятно, стремятся заключить соглашение до 20 января, когда избранный президент США Дональд Трамп вступит в должность.
Биньямин Нетаньяху ранее неоднократно заявлял, что война в Газе завершится только после того, как Израиль добьётся полной победы над ХАМАС, уничтожив военный и политический потенциал группировки.