“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati 1-fevraldan mamlakat ichida ayrim poyezdlar chiptalari narxi yana oshirilishini ma’lum qildi.
Narxlarning o‘sishi quyidagicha bo‘ladi:
- yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” poyezdi: ekonom-klass chiptalari — 20 foizga, VIP va biznes-klass chiptalari — 25 foizga;
- “Sharq”, “Nasaf” va “O‘zbekiston” tezyurar poyezdlari — 30 foizga.
Shunday qilib, “Afrosiyob” uchun chiptalar narxi:
Toshkent — Samarqand:
- Ekonom — 294 ming so‘m;
- Biznes — 450 ming so‘m;
- VIP — 619 ming so‘m.
Toshkent — Qarshi:
- Ekonom — 406 ming so‘m;
- Biznes — 634 ming so‘m;
- VIP — 854 ming so‘m.
Toshkent — Buxoro:
- Ekonom — 484 ming so‘m;
- Biznes — 751 ming so‘m;
- VIP — 994 ming so‘m.
Kompaniyaning ta’kidlashicha, narxlar temiryo‘l infratuzilmasi xarajatlari, elektr, yoqilg‘i va transport xarajatlarini qoplash, yuqori tezlikda harakatlanuvchi elektropoyezdlarni xarid qilish va yo‘lovchi vagonlari parkini yangilash, vokzallar faoliyatini zamonaviy talablariga muvofiq olib borish va yo‘lovchilarga sifatli xizmat ko‘rsatish maqsadida oshirilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil 10-oktabrdagi prezidentning temir yo‘l transporti sohasini tubdan isloh qilishga oid qaroriga muvofiq, 2024-yil 1-yanvardan boshlab tezyurar va yuqori tezlikdagi poyezdlarda yo‘lovchi tashish xizmatlari uchun davlat tariflari boshqaruvi amaliyoti tugatilgan va ularni bozor tamoyillari asosida boshqarish mexanizmi joriy etilgandi.
O‘shandan beri tariflar bir necha bor, xususan, 2023-yil 1-noyabrdan, 2024-yil 20-yanvardan va 2024-yil 15-maydan ko‘tarilgandi.
O‘tgan yilning noyabr oyida ilgarizarar bilan ishlagan “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi 2024-yilda 30 mlrd so‘m foyda bilan chiqishi kerakligi ma’lum qilingan edi.

Компания «Узбекистон темир йуллари» сообщила об очередном повышении цен на билеты на скоростные поезда внутри страны с 1 февраля.
Повышение составит:
- высокоскоростной поезд Afrosiyob: билеты эконом-класса — на 20%, билеты VIP и бизнес-класса — на 25%;
- скоростные поезда «Шарк», «Насаф» и «Узбекистан» — на 30%.
Таким образом, цены на билеты на Afrosiyob составят:
Ташкент — Самарканд:
- Эконом — 294 тысячи сумов;
- Бизнес — 450 тысяч сумов;
- VIP — 619 тысяч сумов.
Ташкент — Карши:
- Эконом — 406 тысяч сумов;
- Бизнес — 634 тысячи сумов;
- VIP — 854 тысячи сумов.
Ташкент — Бухара:
- Эконом — 484 тысячи сумов;
- Бизнес — 751 тысяча сумов;
- VIP — 994 тысячи сумов.
В компании отметили, что повышение необходимо в целях реформирования железнодорожной инфраструктуры и покрытия расходов на электроэнергию и топливо, логистические и транспортные расходы, а также для обновления парка пассажирских вагонов, закупки новых электропоездов, содержания вокзалов в соответствии с требованиями времени и обеспечения качественного обслуживания пассажиров.
Напомним, постановлением президента Узбекистана от 10 октября 2023 года о коренном реформировании сферы железнодорожного транспорта было установлено, что с 1 января 2024 года прекращена практика государственного регулирования тарифов на услуги перевозки пассажиров на высокоскоростных и скоростных поездах, а также вводится механизм их регулирования на основе рыночных принципов.
С тех пор тарифы повысились несколько раз: с 1 ноября 2023 года, с 20 января 2024 года и с 15 мая 2024 года.
В ноябре сообщалось, что компания «Узбекистон темир йуллари», ранее работавшая с убытками, в 2024 году должна выйти на прибыль в размере 30 млрд сумов.