O‘zbekistondagi vazirlik, idora va hokimliklarga “tejamkorlik va barqarorlikni ta’minlash” tamoyili asosida 2025-yilda budjet mablag‘larini tejash va samaradorligini oshirish bo‘yicha barcha zarur choralarni ko‘rish topshirildi. Bu prezidentning 25-dekabrdagi “Davlat budjetining 2025-yil ijrosini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida nazarda tutilgan.
Budjet taqchilligining cheklangan darajasidan oshib ketishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha xarajatlarga (bu yil yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foiz miqdorida belgilangan) faqat qo‘shimcha daromadlar mavjud bo‘lganda yoki xarajatlarning boshqa bandlarini qisqartirish hisobiga ruxsat beriladi.
Shu bilan birga, davlat organlariga mahalliy budjetlarning qo‘shimcha manbalari hisobidan boshqaruv xodimlarining ish haqini oshirish (eng kam ish haqini oshirishdan tashqari), xizmat avtomobillarini sotib olish (maxsus transport vositalaridan tashqari), qimmatbaho yumshoq mebel va ofis jihozlarini sotib olish (bundan ta’lim, sog‘liqni saqlash, qishloq va suv xo‘jaligi sohalari mustasno) bo‘yicha takliflar kiritish taqiqlanadi.
Vazirlik va idoralarning budjetdan tashqari mablag‘laridan xizmat avtomobillari, qimmatbaho mebel va ofis jihozlarini xarid qilish faqat Vazirlar Mahkamasining roziligi bilan amalga oshirilishi mumkin.
Budjet tashkilotlarining 2025-yilga mo‘ljallangan xarajatlar smetasini tuzishda mebel va ofis jihozlari xarajatlari 2024-yilga nisbatan 10 foizga qisqartirilishi kerak (ta’lim va tibbiyot muassasalaridan tashqari).
Hokimliklarga budjet xarajatlari parametrlarini shakllantirishda ish haqi, dori-darmon, oziq-ovqat va kommunal xizmatlar uchun mablag‘lar yetishmasligiga yo‘l qo‘yish taqiqlanadi.
Shuningdek, ularga mahalliy budjetlar va ularning qo‘shimcha manbalari hisobidan normativ-huquqiy baza bilan mustahkamlanmagan qo‘shimcha shtat birliklarini tashkil etish taqiqlandi.
Tadbirni moliyalashtirishning aniq manbaisiz o‘tkazishga yo‘l qo‘yilmaydi.
2025-yil 1-yanvardan tuman va shahar darajasidagi sog‘liqni saqlash muassasalarini saqlash xarajatlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi budjeti, viloyatlar budjetlari va Toshkent shahri budjetidan moliyalashtirishga o‘tkaziladi.
Tumanlar va shaharlar budjetlari tasdiqlangan ilovalarga muvofiq xarajatlar yo‘nalishlari bo‘yicha shakllantiriladi.
Budjetlarni tasdiqlashning yangi muddatlari
20-yanvarga qadar budjet tashkilotlarining xarajatlar smetasi va shtat jadvallarini tasdiqlash, 25-yanvarga qadar ularni iqtisodiyot va moliya organlarida ro‘yxatdan o‘tkazish topshirildi.
Vaqtinchalik smetalar faqat yanvar oyi uchun amal qiladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025-yil 1-sentabrga qadar vaqtinchalik xarajatlar smetasini tuzish amaliyotini bekor qilish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritishi lozim.
Oktabr oyida davlat budjeti parametrlari muhokama qilinar ekan, prezident davlat budjetida xalq manfaatlarini aks ettirish, shuningdek, xarajatlarni optimallashtirish va bu jarayonni yirik davlat korxonalarida boshlash kerakligini ta’kidlagan edi. Uning ta’kidlashicha, ko‘plab mamlakatlar o‘z iqtisodiy strategiyalariga xarajatlarni optimallashtirishni kiritgan.
Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni O‘zbekistonning 2025-yilga mo‘ljallangan davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. YAIMning 6 foizga o‘sishi, inflyatsiyaning 7−8 foizgacha pasayishi prognoz qilinmoqda. Konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligi bo‘yicha limit yalpi ichki mahsulotga nisbatan 4 foizdan 3 foizgacha (49,3 trln so‘m) pasaytirildi, tashqi qarzlar bo‘yicha limit 5,5 mlrd dollargacha oshirildi.
2022-yil mart oyida davlat rahbari budjet xarajatlarini 10 trillion so‘mga qisqartirish zarurligini aytgan edi. O‘shanda yil oxirigacha barcha hokimliklar, vazirlik va idoralarga binoni ta’mirlash, avtomobil, mebel va ofis jihozlari sotib olish kabi qo‘shimcha xarajatlarni amalga oshirish taqiqlangan edi. Bundan tashqari, ular aniq moliyalashtirish manbai bo‘lmasa, qurilishni boshlamasliklari kerak edi.

Министерствам, ведомствам и хокимиятам в Узбекистане поручено принять все необходимые меры по экономии и повышению эффективности бюджетных средств в 2025 году на основе принципа «экономичность и обеспечение стабильности». Это предусмотрено постановлением президента от 25 декабря о мерах по обеспечению исполнения госбюджета 2025 года.
Дополнительные расходы, которые могут привести к превышению предельного уровня дефицита бюджета (который на этот год установлен в пределах 3% к ВВП), будут разрешены только при наличии дополнительных доходов или за счёт сокращения других статей расходов.
При этом госорганам запрещено вносить предложения по повышению зарплаты управленческому персоналу (кроме повышения минимальной оплаты труда), покупке служебных автомобилей (за исключением специальных транспортных средств), приобретать дорогую мягкую мебель и офисные принадлежности (исключение — сферы образования, здравоохранения, сельского и водного хозяйства) за счёт дополнительных источников местных бюджетов.
Покупка служебных автомобилей, дорогостоящей мебели и офисных принадлежностей из внебюджетных средств министерств и ведомств возможна только с согласия Кабинета министров.
При составлении сметы расходов бюджетных организаций на 2025 год расходы на мебель и офисные принадлежности должны быть сокращены на 10% по сравнению с 2024 годом (за исключением образовательных и медицинских учреждений).
Хокимиятам при формировании параметров расходов бюджета запрещено допускать нехватку средств на зарплаты, лекарства, продукты питания и коммунальные услуги.
Им также запрещено создавать дополнительные штатные единицы, не подкреплённые нормативно-правовой базой, за счёт местных бюджетов и их дополнительных источников.
Проведение мероприятия без конкретного источника финансирования не допускается.
С 1 января 2025 года расходы на содержание учреждений здравоохранения районного и городского уровней будут переведены на финансирование из республиканского бюджета Каракалпакстана, областных бюджетов и бюджета города Ташкента.
Бюджеты районов и городов будут формироваться по направлениям расходов в соответствии с утверждёнными приложениями.
Сроки утверждения бюджетов
До 20 января поручено утвердить сметы расходов и штатных расписаний бюджетных организаций, до 25 января — зарегистрировать их в органах экономики и финансов.
Временные сметы будут действовать только на январь.
Министерство экономики и финансов до 1 сентября 2025 года должно внести в Кабинет министров предложение об отмене практики составления временных смет расходов.
В октябре президент при обсуждении параметров госбюджета подчеркнул, что необходимо отразить в госбюджете интересы народа, а также оптимизировать расходы и начать этот процесс на крупных госпредприятиях. Он указал, что многие страны включили оптимизацию расходов в свою экономическую стратегию.
Шавкат Мирзиёев 24 декабря подписал закон о госбюджете Узбекистана на 2025 год. Прогнозируется рост ВВП на 6%, снижение инфляции до 7−8%. Лимит по дефициту консолидированного бюджета снижен с 4% до 3% к ВВП (49,3 трлн сумов), лимит по внешним заимствованиям увеличен до 5,5 млрд долларов.
В марте 2022 года глава государства заявлял о необходимости сокращения бюджетных расходов на 10 трлн сумов. Тогда до конца года всем хокимиятам, министерствам и ведомствам было запрещено совершать дополнительные траты, такие как ремонт здания, покупка автомобиля, мебели и оргтехники. Кроме того, они не должны были начинать строительство, если нет конкретного источника финансирования.