2024-yil 10-oktabrda Toshkent shahri hokimi Shavkat Umurzoqov issiqlik ta’minoti va issiq suv uchun subsidiyalarga 100 milliard so‘m ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilib, uni jamoatchilikdan yashirib qo‘ygan. Bu haqda Daryo xabar bermoqda .
E-qaror saytida skrinshot.E-qaror saytida skrinshot.
Nashr bu haqda 26-dekabr kuni xabar bergan, biroq 709−14−0-Q/24 sonli hujjat haligacha yopiqligicha qolmoqda. “Gazeta.uz” buning sabablari yuzasidan poytaxt hokimligiga so‘rov yuborgan, biroq hozirgacha javob olmadi.
Qonunchilikka ko‘ra, hokim qarorda shaxsiy, vasiylik va homiylik to‘g‘risidagi ma’lumotlar yoki amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq maxfiy hisoblangan boshqa turdagi axborot (mudofaa va xavfsizlik to‘g‘risidagi ma’lumotlar) bo‘lsa, uni yashirishi mumkin.
Biroq mazkur qarorda issiqlik energiyasi va issiq suv ta’minoti uchun mavjud qarz va kutilayotgan xarajatlarni qoplash maqsadida mahalliy budjetdan 100 milliard so‘m ajratilishi nazarda tutilgan. Ilgari bu mablag‘lar respublika budjetidan ajratilar edi.
Bunga Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 22-sentabrdagi Toshkent shahri issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish to‘g‘risidagi qarori asos qilib ko‘rsatilgan. Ushbu hujjat doirasida Fransiyaning Veolia kompaniyasi 30 yil davomida Toshkent issiqlik ta’minoti tizimi boshqaruvini qo‘lga kiritgandi.
Bundan tashqari, kengash qarorlariga muvofiq pasaytirilgan tariflarni qo‘llash natijasida ko‘rilgan zararlar har oy Toshkent shahri mahalliy budjetidan subsidiyalar ajratish hisobiga qoplanadi.
e-qaror, issiqlik ta’minoti, shavkat umurzoqov, subsidiyalar, toshkent hokimligi
Keyinchalik bu pullar tumanlar o‘rtasida taqsimlanib, mahalliy budjetlar va Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladigan budjet tashkilotlariga issiqlik ta’minoti uchun subsidiyalar ajratish to‘g‘risida alohida qarorlar qabul qilingan:
• Yakkasaroy tumani — 4,42 mlrd so‘m;
• Shayxontohur tumani — 7,16 mlrd so‘m;
• Sergeli tumani — 2,89 mlrd so‘m,
• Uchtepa tumani — 8,13 mlrd so‘m,
• Mirzo Ulug‘bek tumani — 14,1 mlrd so‘m,
• Yangihayot tumani — 3,64 mlrd so‘m,
• Bektemir tumani — 2,37 mlrd so‘m,
• Chilonzor tumani — 8,05 mlrd so‘m,
• Yunusobod tumani — 7,46 mlrd so‘m.
Yashnobod, Olmazor va Mirobod tumanlari hokimlarining qarorlarini topib bo‘lmadi. Katta ehtimol, ular ham yashirilgan.
Shayxontohur tumani hokimligi hujjatga XDFU (xizmat doirasida foydalanish uchun) belgisini qo‘ygan. Bu qaror avvaliga hokimlik tomonidan yashirilgani, ammo adliya boshqarmasi tomonidan ochib qo‘yilgan bo‘lishi mumkinligidan dalolat beradi.
“Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida"gi qonunning 5-moddasiga muvofiq, budjetdan mablag‘ ajratish va budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari mablag‘laridan foydalanish to‘g‘risidagi ma’lumotlar davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarga taalluqli va ular ochiq bo‘lishi kerak.
Qonunchilikka ko‘ra, Toshkent hokimining bu qarori ochiq bo‘lishi lozim, chunki u budjet mablag‘larini taqsimlash bilan bog‘liq.
Yuqorida aytib o‘tilganidek, Vazirlar Mahkamasining 594-sonli qaroriga muvofiq, pasaytirilgan tariflarni qo‘llash natijasida ko‘rilgan zararlar kengash qarori asosida har oyda Toshkent shahri mahalliy budjetidan subsidiyalar ajratish yo‘li bilan qoplanadi. Bundan kelib chiqadiki, mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi qarorni hokim emas, xalq deputatlari kengashi qabul qilishi kerak edi, deb yozadi Daryo.
Moliyachi Otabek Bakirovning e’tibor qaratishicha, Тошкент shahri hokimi 7-sentabr kuni “Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga uy-joy ajratish to‘g‘risida"gi qarorni ham tasdiqlagan. Hujjat ochiq edi (keyinchalik yashirildi), bu foydalanuvchilarga bolalarning himoyalanishi kerak bo‘lgan shaxsiy ma’lumotlarini ko‘rish imkonini berdi. Qarorda yetim bolalarning familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan sanasi, uy manzili va xonadon raqamlari ko‘rsatilgand.
4-yanvar kuni xalq deputatlari Olmazor tumani kengashi ham qaror qabul qildi, unda “ayollar daftariga” kiritilgan o‘nlab ayollarning shaxsiy ma’lumotlari, jumladan, familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan sanasi va hattoki pasport raqamlari ko‘rsatilgandi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilda Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tariflari ikki barobar oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov bu xarajatlarni qoplash uchun yetarli emasligini, shu bois subsidiyalar ajratilayotganini ta’kidladi. U eskirgan va ko‘p energiyaga sarflovchi uskunalar, hisoblagichlarning yetishmasligi bilan bog‘liq muammolarni ko‘rsatdi.
Poytaxt budjetidagi barcha xarajatlarning to‘rtdan bir qismi issiqlik ta’minoti korxonalarining aholi uchun pasaytirilgan tariflardan foydalanish natijasida yo‘qotishlarini qoplashga yo‘naltiriladi. 2024-yilda buning uchun 1,97 trillion so‘m yo‘naltirilishi rejalashtirilgan edi, bu 2023-yil prognozidan (1,6 trillion so‘m) 22,8 foizga ko‘p.
Avvalroq Veolia Energy Tashkent kompaniyasi issiq suv va isitish uchun tariflar oshishini gaz va elektr energiyasi narxi oshishi bilan asoslagan edi. Korxona ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda aholi bazaviy tarif miqdorining 18 foizini qoplaydi.
2022-yil yakunida ayrim deputatlar va Hisob palatasi bunga qarshi chiqqan bo‘lsa-da, Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tariflarining pastligi tufayli yo‘qotishlarni qoplash uchun davlat budjetidan 35,8 million dollar ajratilgan. Moliya vazirligi sobiq rahbari garchi mahalliy budjetda 1,3 trillion so‘m qolgan bo‘lsa ham, buni unda mablag‘ yo‘qligi bilan izohlagandi.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков 10 октября 2024 года принял решение о выделении 100 млрд сумов на субсидии по отоплению и горячей воде и скрыл его от общественности. Об этом сообщает Daryo.
Скриншот на сайте E-Qaror.Скриншот на сайте E-Qaror.
Издание сообщило об этом ещё 26 декабря, но документ под номером 709−14−0-Q/24 всё ещё остаётся в закрытом виде. «Газета.uz» направляла запрос о причинах в столичный хокимият, но пока не получила ответ.
По законодательству хоким может скрыть решение, если в нём имеются персональные данные, сведения об опекунстве и спонсорстве или другого рода сведения, которые являются конфиденциальными в соответствии с действующим законодательством (сведения об обороне и безопасности).
Однако, в этом решении речь идёт о выделении из местного бюджета 100 млрд сумов на погашение имеющейся задолженности и ожидаемых расходов на теплоснабжение и горячее водоснабжение. Ранее эти средства были выделены за счёт республиканского бюджета.
В качестве основания указано постановление Кабинета министров от 22 сентября 2021 года о развитии системы теплоснабжения города Ташкента. В рамках этого документа французская Veolia получила в управление систему теплоснабжения Ташкента на 30 лет.
Кроме того, убытки, возникшие в результате применения сниженных тарифов в соответствии с решениями кенгаша возмещаются путём ежемесячного выделения субсидий из местного бюджета Ташкента.
e-qaror, отопление, субсидии, хокимият ташкента, шавкат умурзаков
Эти деньги позже были распределены между районами, которые приняли отдельные решения о выделении средств на субсидии по отоплению для бюджетных организаций, финансируемых из местных бюджетов и средство Фонда государственного медицинского страхования:
• Яккасарайский район — 4,42 млрд сумов;
• Шайхантахурский район — 7,16 млрд сумов;
• Сергелийский район — 2,89 млрд сумов,
• Учтепинский район — 8,13 млрд сумов,
• Мирзо-Улугбекский район — 14,1 млрд сумов,
• Янгихаётский район — 3,64 млрд сумов,
• Бектемирский район — 2,37 млрд сумов,
• Чиланзарский район — 8,05 млрд сумов,
• Юнусабадский район — 7,46 млрд сумов.
Найти решения хокимов Яшнабадского, Алмазарского и Мирабадского районов не удалось. Вероятно, они также были скрыты.
Хокимият Шайхантахурского района пометил документ как ДСП (для служебного пользования). Это указывает на то, что решение было изначально скрыто хокимиятом, но, возможно, было раскрыто отделом юстиции.
Согласно статье 5 закона «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления», информация о выделении средств из бюджета и использовании средств внебюджетных фондов бюджетных организаций относится к информации о деятельности органов государственной власти и управления и должна быть открытой.
Согласно законодательству, это решение хокима Ташкента должно быть открытым, так как оно касается распределения бюджетных средств.
Как уже говорилось, в соответствии с постановлением Кабинета министров №594, убытки, возникшие в результате применения сниженных тарифов, возмещаются путём выделения ежемесячных субсидий из местного бюджета Ташкента на основании решения кенгаша. Отсюда следует, что решение о выделении средств должно было быть принято не хокимом, а кенгашем народных депутатов, отмечает «Дарё».
Финансист Отабек Бакиров обратил внимание, что хоким Ташкента 7 сентября утвердил также решение «О предоставлении жилья детям, оставшимся без попечения родителей». Документ был открытым (позже его скрыли), из-за чего пользователи могли увидеть персональные данные детей, которые должны быть защищены. В решении были указаны фамилии, имена, отчества, даты рождения, домашние адреса и номера квартир сирот.
4 января кенгаш народных депутатов Алмазарского района также принял решение, где были представлены персональные данные десятков женщин, внесённых в «женскую тетрадь», включая их фамилии, имена, отчества, даты рождения и даже номера паспортов.
Напомним, в 2025 году тарифы на отопление в Ташкенте планируется повысить дважды. Вице-премьер Джамшид Кучкаров отметил, что этого недостаточно для покрытия расходов, поэтому выделяются субсидии. Он указал на проблемы, связанные с устаревшим и энергозатратным оборудованием и отсутствие счётчиков.
Четверть всех расходов столичного бюджета приходится на возмещение убытков предприятий теплоснабжения из-за применения сниженных тарифов для населения. В 2024 году на это планировалось выделить 1,97 трлн сумов, что на 22,8% больше прогноза на 2023 год (1,6 трлн сумов).
Компания Veolia Energy Tashkent ранее обосновала рост тарифов на горячую воду и отопление увеличением цен на газ и электроэнергию. По данным предприятия, сегодня население покрывает 18% суммы от базового тарифа.
В конце 2022 года на возмещение убытков из-за пониженных тарифов на теплоснабжение в Ташкенте из госбюджета выделили 35,8 млн долларов, хотя против этого выступали некоторые депутаты и Счётная палата. Бывший глава Минфина объяснял это тем, что у местного бюджета этих денег нет, хотя там ранее оставалось 1,3 трлн сумов.
«Газета.uz» в 2021 году рассказывала об ожиданиях властей от сотрудничества с Veolia, управляющей системой теплоснабжения столицы. В частности, до 2050 года благодаря проекту ГЧП намечалось сэкономить 9,2 млрд кубометров природного газа стоимостью 11,7 трлн сумов, 3,1 млрд квт.ч электроэнергии на 1,4 трлн сумов и 1,1 млрд кубометров воды на 440 млрд сумов.