O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston hukumatlari rahbarlari uch davlat — Qirg‘izistonning Botken viloyati, O‘zbekistonning Farg‘ona viloyati va Tojikistonning So‘g‘d viloyati davlat chegaralari tutashgan nuqtada uch tomonlama uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Qirg‘iziston hukumati axborot xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda bosh vazir Abdulla Aripov, Vazirlar Mahkamasi raisi — Qirg‘iziston prezidenti Administratsiyasi rahbari Adilbek Kasimaliyev va Tojikiston bosh vaziri Kohir Rasulzoda ishtirok etdi.
Tomonlar ushbu uchrashuv uch mamlakat davlat rahbarlari o‘rtasida davlat chegaralari masalalari bo‘yicha avval erishilgan kelishuvlar doirasida o‘tkazilayotganini ta’kidlab, “hamisha hamkorlikni va mintaqaviy integratsiyani mustahkamlashga intilishini” qayd etdi.
Bosh vazirlar mamlakatlar savdo, logistika, energetika va madaniy-gumanitar aloqalar kabi muhim yo‘nalishlarda hamkorlikni kuchaytirish uchun katta salohiyatga ega ekanini ta’kidladi, deyiladi xabarda. Ularning fikricha, hamkorlikning muhim tarkibiy qismi chegaraoldi va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishdir, bu esa mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish uchun harakatlantiruvchi kuchga aylanadi.
Bundan tashqari, uchrashuvda Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi davlat chegarasini delimitatsiya qilish jarayoni yakunlangani va “Qirg‘iziston-O‘zbekiston davlat chegarasi to‘g‘risida”gi bitim ratifikatsiya yorliqlari almashilgani qayd etildi.
Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida 2024-yil 4-dekabrdagi Davlat chegarasi to‘g‘risidagi bitimda Qirg‘iziston-Tojikiston davlat chegarasining qolgan uchastkalarini tavsiflash jarayonini yakunlash alohida ahamiyatga ega ekani qayd etilgan, ishchi guruhlar qisqa muddatda yakuniy hujjatlarni tayyorlashi zarur.
Uchrashuv yakunida hukumat rahbarlari bugungi yig‘ilish “xalqlar va mamlakatlar farovonligi yo‘lida mintaqa taqdirini o‘nlab yillar davomida belgilab berishiga” ishonch bildirdi, deyiladi xabarda.
Davlat rahbarlarining navbatdagi uchrashuvi qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini rivojlantirishga xizmat qiladi, deya ma’lum qildi Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibiga energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov, Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari qo‘mondoni Salimjon Husanov, qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov, Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov va Bojxona qo‘mitasi raisi Akmalxo‘ja Mavlonov ham kirdi.

Heads of governments of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan met in the tri-border area of Batken region (Kyrgyzstan), Fergana region (Uzbekistan) and Sughd region (Tajikistan) to discuss border issues, government of Kyrgyzstan’s press service announced.
The meeting included prime minister of Uzbekistan Abdulla Aripov, chairperson of the Cabinet of Ministers and head of the Presidential Administration of Kyrgyzstan Adylbek Kasymaliev and prime minister of Tajikistan Kokhir Rasulzoda.
The discussions were part of earlier agreements reached by the presidents of the three countries, who emphasized the importance of strengthening cooperation and regional integration.
Prime ministers highlighted significant potential for collaboration in areas such as trade, logistics, water and energy resources, as well as cultural and humanitarian ties, the statement said. They underscored the importance of developing cross-border and interregional cooperation as a key driver of interaction between the nations.
During the meeting, participants noted the completion (in early 2023) of the state border delimitation process between Kyrgyzstan and Uzbekistan, as well as the exchange of ratification documents for the agreement “On the Kyrgyz-Uzbek state border”.
The agreement on the Kyrgyz-Tajik border, signed on 4 December 2024, was also discussed, with particular focus on finalizing the description of the remaining sections. Working groups were instructed to prepare the necessary documentation promptly.
Heads of governments expressed confidence that the meeting would “shape the fate of the region for decades, fostering the prosperity of its peoples and nations”.
An upcoming meeting of the heads of states will further promote good-neighborly relations and multifaceted partnerships between the brotherly nations, the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan stated. The date of he meeting has not been yet announced.