7-yanvarda Toshkent shahar jinoyat ishlari bo‘yicha Sirg‘ali tuman sudida samolyot bort kuzatuvchisiga shilqimlik qilgan erkakka sud hukmi o‘qildi. “Gazeta.uz” sud hujjatini o‘rgandi.
Holat 2024-yil 31-dekabr kuni Sochi — Toshkent yo‘nalishi bilan uchib kelayotgan samolyot bortida sodir bo‘lgan. Unda 1985-yilda tug‘ilgan yo‘lovchi J.E. mast holda bo‘la turib, ushbu reysda xizmat ko‘rsatayotgan Uzbekistan Airways bort kuzatuvchi qizi tanasining yonboshini bir necha marta ushlab, unga nisbatan shahvoniy shilqimlik qilgan.
Sud majlisida J.E. Toshkent shahriga uchib kelayotganda mast holda bo‘lgani sababli qo‘lidan tushib ketgan narsasini poldan olayotganida qo‘li bexosdan o‘tib ketayotgan bort kuzatuvchisining yonbosh sohasiga tegib ketganini aytdi. U bort kuzatuvchiga shilqimlik qilmaganini, bunday holat boshqa qaytarilmasligini va unga yengillik berishni so‘radi.
Sud majlisida so‘roq qilingan jabrlanuvchi o‘z ko‘rsatuvida J.E. mast holda bir necha marotaba uni yonboshiga qo‘li bilan teginib, shilqimlik qilganini ta’kidladi. U yo‘lovchi J.E.ga bunday harakatlarni to‘xtatishni so‘rab tanbeh berganini, J.E. harakatlarini to‘xtatmaganini, uni boshqa yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishiga to‘sqinlik qilib, unga qo‘pol muomalada bo‘lishda davom etganini aytib, suddan J.E.ga qonuniy chora ko‘rishni so‘radi.
Sud J.E.ni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41−1-moddasi 1-qismi (Shahvoniy shilqimlik) bilan aybli deb topdi va unga 5 sutka ma’muriy qamoq jazosini tayinladi.

Житель Ташкентской области получил 5 суток ареста за домогательство к бортпроводнице на рейсе компании Uzbekistan Airways Сочи-Ташкент. Сергелийский районный суд по уголовным делам вынес решение об этом 7 января.
Как говорится в судебном документе, который изучила «Газета.uz», 39-летний Ж. Э. (ранее привлекался к административной ответственности) на рейсе 31 декабря, находясь в состоянии алкогольного опьянения, неоднократно дотрагивался бока бортпроводницы.
В суде мужчина отрицал приставания, заявив, что, будучи в состоянии опьянения, случайно коснулся бортпроводницы, когда наклонился, чтобы поднять упавший предмет. При этом он сказал, что подобное больше не повторится, и попросил смягчить наказание.
Потерпевшая, в свою очередь, сказала, что Ж. Э. неоднократно трогал рукой её бок и приставал к ней. Она сделала пассажиру замечание и попросила его прекратить подобные действия, но он продолжал, при этом грубил ей и мешал выполнять обязанности по обслуживанию пассажиров.
Суд подтвердил, что дело было правильно квалифицировано по части 1 статьи 41−1 Кодекса об административной ответственности (сексуальное домогательство), и признал мужчину виновным в совершении правонарушения по этой статье.
При назначении наказания суд счёл раскаяние мужчины смягчающим наказание обстоятельством, но совершение нарушения в состоянии опьянения было признано отягчающим обстоятельством. Мужчине было назначено 5 суток административного ареста — максимальное наказание по указанной части статьи. Ему также придётся заплатить за каждый день содержания в специальном приёмнике по 15% базовой расчётной величины (56 250 сумов).