O‘zbekiston milliy terma jamoasi va Fransiyaning “Lans” klubi futbolchisi Abduqodir Husanov qishda jamoasini o‘zgartirishni rejalashtirmoqda. Unga Yevropaning bir qator top klublari qiziqish bildirmoqda.
20 yoshli markaziy himoyachining ketishini klub sport direktori Per Dreossi ham tasdiqladi.
Dekabr oyida o‘zbekistonlik futbolchiga Fransiyaning “PSJ”, Angliyaning “Tottenhem” va “Nyukasl” klublari qiziqish bildirgandi. Yanvarga kelib ularning safiga “Real Madrid” va “Manchester Siti” qo‘shildi. Shuningdek, o‘yinchiga “Bayer”, “Napoli”, “Yuventus” va Dortmundning “Borussiya” klublari ham qiziqayotgani haqida xabarlar mavjud.
Hamid Sahari karikaturasi.Hamid Sahari karikaturasi.
Jurnalist Fabritsio Romanoning yozishicha, Abduqodir Husanov qishki transferlar oynasida “Manchester Siti” bosh murabbiyi Pep Gvardiolaning himoyani kuchaytirishdagi asosiy maqsadiga aylangan. Futbolchining “shaharliklar”ga o‘tishi bo‘yicha muzokaralar hal qiluvchi bosqichda.
Futbolchining otasi Hikmatjon Hoshimov, agent G‘ayrat Hasbullin va Angliya chempioni vakillari birinchi uchrashuvni o‘tkazgan.
Futbol insayderi Devid Ornshteynning xabar berishicha, “Lans” futbolchi uchun 40 million yevro olmoqchi. Transfermarktda uning narxi 12 million yevroga baholangan.
Nega “Manchester Siti” Husanovga qiziqmoqda?
абдuқодир ҳuсанов, ланс, манчестер сити, фuтбол
“Manchester Siti” kuchli himoyaga ega jamoa, ammo bu mavsumda himoya ularning zaif nuqtasiga aylandi. Klub 20 ta uchrashuvda 27 ta gol o‘tkazib yubordi, bu — so‘nggi yillardagi eng yomon ko‘rsatkich. Qolaversa, yoshi o‘tib borayotgan asosiy himoyachilarning jarohati bilan bog‘liq muammolar “Siti”ni yosh iste’dodlarni izlashga majbur qilmoqda.
Husanov tezligi, jismoniy kuchi va tajovuzkor o‘yini bilan e’tiborni tortdi, deb yozdi Goal.com. “Shaharliklar” rahbariyati uni istiqbolli xarid deb hisoblamoqda va transferlar oynasi yopilguniga qadar shartnomani yakunlashga umid qilmoqda.
Husanovning karerasi
Abduqodir Husanov “Bunyodkor” tarkibida, 2024-yil 5-mart. Foto: “Bunyodkor”.Abduqodir Husanov “Bunyodkor” tarkibida, 2024-yil 5-mart. Foto: “Bunyodkor”.
Husanov faoliyatini O‘zbekistonning “Bunyodkor” klubi akademiyasida boshlagan, biroq, murabbiylarning fikricha, u juda “kichik va kuchsiz” bo‘lgan. 2022-yilda u Belarusning “Energetik-BGU” klubiga o‘tgan va u yerda tezda asosiy o‘yinchiga aylangan.
2023-yilda Husanov O‘zbekiston terma jamoasi bilan turnir davomida faqat bitta gol o‘tkazib yuborib yoshlar o‘rtasidagi (U-20) Osiyo kubogida g‘olib chiqqan. U dunyoning eng istiqbolli himoyachilari ro‘yxatiga kiritilgan. Keyinchalik u asosiy terma jamoa a’zosiga aylandi.
O‘sha yili “Lans” Husanovni ramziy 100 ming yevro evaziga jamoasiga qo‘shib oldi . Debyut mavsumida u Liga 1 da 11 o‘yin o‘tkazdi, Chempionlar ligasida ikki marta, jumladan, “Arsenal”ga qarshi o‘yinda maydonga tushdi.
Fransuzlarning asosiy markaziy himoyachisi Kevin Dansoning sog‘lig‘idagi muammolar tufayli Husanov “Lans”ning asosiy o‘yinchisiga aylandi. Uning ishonchli o‘yinlari jamoaga Liga 1 dagi eng yaxshi himoyalardan biri bo‘lishga yordam berdi (16 o‘yinda klub 15 ta gol o‘tkazib yubordi, faqat PSJda kamroq — 14 ta).
Husanov kurashuvchanligi va kuchliligi, shuningdek, vazni va bo‘yi (85 kg va 186 sm) hisobga olinsa, tezligi bilan ajralib turadi. Uning 37 km/soat tezlikka erishgan epizodlardan biri ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi.
“Kapitan Fint” Telegram kanali o‘zbekistonlikning harakatlari bo‘yicha statistik ma’lumotlarni taqdim etdi.
“Pas nuqtai nazardan, dahshat. Hajmi va aniqligi kam, xilma-xillik ham oqsamoqda va oldinga uzatmalar yetarli emas. Dunyodagi eng yaxshi markaziy himoyachilarning top 23 foizida birorta bunday statistika yo‘q. Va bu 1450 daqiqalik hisobda. Himoya nuqtai nazaridan, yomon emas. To‘pni olib qo‘yish bo‘yicha Yevropadagi eng yaxshisi (har o‘yinda o‘rtacha 2,34 ta), muvaffaqiyatli tashlanishlar, tozalashlar va bloklar bo‘yicha top 15 foizlikda — o‘rtacha. U yaxshi o‘ynaydi va bosim ostida to‘pni o‘zida saqlab qola oladi, ammo havodagi kurashlarda u favvora emas (top 20−25 foiz)”, — deya kanal o‘zbekistonlik futbolchining o‘yinini tahlil qildi.
Championat.Asia sport nashri bosh muharriri Narzulla Saydullayevning aytishicha, Husanov 8-yanvar kuni “Lans” mashg‘ulotlarida qatnashgan, agenti esa O‘zbekistonda.
“Husanov yangi klubga o‘tishi uchun ikkalasi o‘sha mamlakatga borishi kerak bo‘ladi. Shunday ekan, bugun yoki ertaga qaysidir kanal: „Shok xabar! Rasman: Husanov falon klubga o‘tdi“, deb yozsa, ishonmay turing”, — deya ogohlantirdi u. Futbolchining “Lans” bilan shartnomasi 2027-yilgacha mo‘ljallangan.

Футболист сборной Узбекистана и французского «Ланса» Абдукодир Хусанов планирует покинуть команду этой зимой. Им интересуется ряд топ-клубов Европы.
Уход 20-летнего центрального защитника подтвердил спортивный директор клуба Пьер Дреосси.
Ещё в декабре узбекистанцем заинтересовались ПСЖ из Франции, а также «Тоттенхэм» и «Ньюкасл» из Англии. Уже к январю подключились «Реал Мадрид» и «Манчестер Сити». Были также слухи об интересе со стороны «Байера», «Наполи», «Ювентуса» и «Боруссии» Дортмунд.
Карикатура Хамида Сахари. Карикатура Хамида Сахари.
По информации журналиста Фабрицио Романо, Абдукодир Хусанов стал главной целью главного тренера «Манчестер сити» Хосепа Гвардиолы по усилению обороны в зимнее трансферное окно. Переговоры о переходе игрока в состав «горожан» находятся на продвинутой стадии.
Отец игрока Хикматжон Хошимов, агент Гайрат Хасбуллин и представители чемпионов Англии уже провели первую встречу.
Футбольный инсайдер Дэвид Орнштейн сообщил, что «Ланс» хочет получить за игрока 40 миллионов евро. На «Трансфермаркте» его стоимость оценивается в 12 млн евро.
Почему «Манчестер Сити» интересуется Хусановым?
абдукодир хусанов, ланс, манчестер сити, футбол
«Манчестер Сити» традиционно отличается сильной защитой, но в текущем сезоне оборона стала слабым местом команды. Клуб пропустил 27 голов в 20 матчах, что является худшим показателем за последние годы. Кроме того, проблемы с травмами у ключевых защитников, которые к тому же возрастные, вынуждают «Сити» искать молодое пополнение.
Хусанов привлёк внимание благодаря своей скорости, физической мощи и агрессивной игре, пишет Goal.com. Руководство «Сити» считает его перспективным приобретением и надеется завершить сделку до закрытия трансферного окна.
История Хусанова
Абдукодир Хусанов в составе «Бунёдкора», 5 марта 2024 года. Фото: «Бунёдкор».Абдукодир Хусанов в составе «Бунёдкора», 5 марта 2024 года. Фото: «Бунёдкор».
Хусанов начал карьеру в академии узбекского клуба «Бунёдкор», но, по словам тренеров, был слишком «маленьким и слабым». В 2022 году он перешёл в белорусский клуб «Энергетик-БГУ», где быстро стал основным игроком.
В 2023 году Хусанов выиграл юношеский Кубок Азии (U-20) с командой Узбекистана, которая пропустила всего один гол за турнир. Его включили в список самых перспективных защитников мира. Позже он закрепился с составе основной национальной сборной.
В том же году «Ланс» подписал Хусанова за символические 100 тысяч евро. В дебютном сезоне он провёл 11 матчей в Лиге 1 и дважды выходил на поле в Лиге чемпионов, в том числе против «Арсенала».
Из-за проблем со здоровьем у основного центрального защитника французов Кевина Дансо Хусанов стал ключевым игроком «Ланса». Его уверенные выступления помогли команде сохранить одну из лучших оборон в Лиге 1 (за 16 матчей клуб пропустил 15 голов, меньше только у ПСЖ — 14).
Хусанов известен своей неуступчивостью и силой, а также скоростью с учётом его веса и роста (85 кг и 186 см). Один из эпизодов, где он достиг скорости 37 км/ч, стал вирусным в соцсетях.
Telegram-канал «Капитан Финт» привёл статистические данные выступлений узбекистанца.
«С точки зрения паса — ужас. Маленькие объем и точность, вариативность тоже страдает, да и передач с продвижением маловато. Ни одной характеристики хотя бы в топ-23% лучших ЦЗ мира. И это на выборке в 1450 минут. С точки зрения обороны — неплохо. Лучший в Европе по перехватам (2,34 в среднем за матч), в топ-15% по успешным отборам, выносы и блоки — на среднем уровне. Недурно обыгрывает и сохраняет мяч под давлением, а вот в верховой борьбе не фонтан (топ-20−25%)», — анализирует игру узбекистанца канал.
Главный редактор спортивного издания Championat.Asia Нарзулла Сайдуллаев сообщил, что Хусанов 8 января принимал участие в тренировках «Ланса», а его агент находится в Узбекистане.
«Для перехода Хусанова в новый клуб обоим потребуется отправиться в ту страну. Так что, если сегодня или завтра какой-то канал напишет: „Шок! Официально: Хусанов перешёл в такой-то клуб“, не спешите верить», — предупредил он.