Human House galereyasi egasi va badiiy direktori Lola Sayfi O‘zbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyevaga kreativ soha vakillari uchun soliq solish tartibini qayta ko‘rib chiqishga ta’sir ko‘rsatishni so‘rab murojaat qildi.
“Siz O‘zbekistonda kreativ industriya rivojida faol ishtirok etayotganingizni bilaman va shuning uchun vaziyatim bo‘yicha yordam so‘ramoqchiman”, — deb yozadi u.
Lola Sayfi o‘z murojaatida yangi soliq shartlari galereyaning yopilishiga olib kelishi mumkinligini aytdi.
Human House galereyasi, Lola Sayfining so‘zlariga ko‘ra, 2024-yilda dunyoning 65 ta davlatidan mehmonlarni qabul qilgan va o‘zbek madaniyatini targ‘ib qiluvchi 300 dan ortiq tadbir o‘tkazgan.
“Shaxsiy mablag‘imiz bilan bunday loyihani ishlab chiqish juda qiyin, lekin biz qilayotgan ishimizni yaxshi ko‘ramiz va taslim bo‘lmaymiz”, — dedi u.
Galereya uchun asosiy muammo 2024-yilda uning aylanmasi 1 milliard so‘mdan oshgani sababli QQS to‘lashga o‘tish zarurati bo‘ldi. Natijada biznesning soliq yuki sezilarli darajada oshadi, deb yozadi u.
“Bu aylanmaga O‘zbekistonning barcha hududlaridan kelgan 250 dan ortiq kichik hunarmand va ustalarning pullari kiradi. Ular uchun, oddiy ijodkorlar uchun qog‘oz ishlarini yuritish qiyin, shu sababli men o‘z aylanmamning 4 foizini, shu jumladan, ular uchun ham to‘ladim. Ammo endi QQSga o‘tish munosabati bilan mening solig‘im 10 baravardan ko‘proq oshadi”, — deb ta’kidladi Lola Sayfi.
“Bunday soliq mening biznesimni o‘ldiradi. Qo‘lda tayyorlangan mahsulotlarni ishlab chiqarish narxi juda yuqori va katta daromad yo‘q. Bundan tashqari, biz dunyoning turli burchaklaridan kelgan mehmonlar madaniyatimizning bir parchasini o‘z mamlakatlariga olib ketishi uchun narxlarni hamyonbop saqlashga harakat qilamiz”, — dedi galereya egasi.
U qo‘shimcha qildi: “12% QQS + 15% foyda solig‘i, + buxgalterning maoshi (ular hozir kam emas) meni shunchaki biznes sifatida galereyani yopish zarurati oldiga qo‘ymoqda”.
Lola Sayfi o‘z murojaatida ijodiy mahsulot yaratganlar uchun, masalan, tovar aylanmasining 4 foizini qoldirish kabi yumshoqroq soliq rejimini taklif qildi. “Bu 40 000 000 so‘m. Xarajatlarimizni hisobga olsak, bu juda katta pul. Lekin davlatimizga ham halol soliq to‘lovchilar kerak, men bundan keyin ham ular qatorida bo‘lishga tayyorman”, — deb yozdi galereya egasi.
Lola Sayfi rasmiylar Human House kabi loyihalarni saqlab qolish imkonini beradigan yechim topa olishiga umid bildirdi.
Human House galereyasi — badiiy galereya, O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlari dizaynerlari uchun ko‘rgazma zali, atele, restavratsiya ustaxonasi hamda ta’lim va madaniy tadbirlar uchun ochiq maydonni o‘zida birlashtirgan madaniyat markazi. Human House qo‘lda tayyorlangan mahsulotlarni taqdim etadi: kiyim-kechak, poyabzal, interer buyumlari, rasmlar va suvenirlar. Bundan tashqari, galereyada mahorat darslari, konsertlar, madaniy uchrashuvlar va kechki ovqatlar tashkil etiladi.

Владелица и арт-директор галереи Human House Лола Сайфи обратилась к помощнице президента Узбекистана Саиде Мирзиёевой с просьбой повлиять на пересмотр налогового режима для представителей креативной индустрии.
«Я знаю, что вы принимаете активное участие в развитии креативной индустрии в Узбекистане и поэтому хочу обратиться за помощью в моей ситуации», — написала она.
В своём обращении Лола Сайфи заявила, что новые налоговые условия могут привести к закрытию галереи.
Галерея Human House, по словам Лолы Сайфи, за 2024 год приняла гостей из 65 стран и провела более 300 мероприятий, популяризирующих узбекскую культуру.
«Развивать такой проект на свои частные средства очень непросто, но мы любим своё дело и не сдаёмся», — отметила она.
Основной проблемой для галереи стала необходимость перехода на уплату НДС в связи с тем, что в 2024 году её оборот превысил 1 млрд сумов. В результате налоговая нагрузка бизнеса значительно возрастёт, написала она.
«Внутри этого оборота деньги более чем 250 мелких ремесленников и мастеров со всего Узбекистана. Им, как простым творческим людям, сложно вести документооборот, и я просто платила 4% от своего оборота и за них в том числе. Но сейчас, в связи с переходом на НДС, мой налог вырастет более чем в 10 раз», — подчеркнула Лола Сайфи.
«Такой налог убьёт мой бизнес. В изготовлении изделий ручной работы слишком высокая себестоимость и нет высокого дохода. Тем более, что мы стараемся держать демократичные цены, чтобы гости со всего мира могли взять частичку нашей культуры в свою страну», — отметила владелица галереи.
Она добавила: «12% НДС + 15% налог с прибыли, + зарплата бухгалтера (а они сейчас не маленькие) просто поставит меня перед необходимостью закрытия галереи как бизнеса».
В своём обращении Лола Сайфи предложила сделать более щадящий режим налогообложения для тех, кто создаёт креативный продукт, например, оставить 4% с оборота. «Это 40 000 000 сумов. При наших затратах и это большие деньги. Но нашему государству тоже нужны честные налогоплательщики, я готова продолжать быть одной из них», — написала владелица галереи.
Лола Сайфи выразила надежду, что власти смогут найти решение, которое позволит сохранить такие проекты, как Human House.
Галерея Human House — это культурный центр, объединяющий в себе арт-галерею, шоурум дизайнеров из Узбекистана и других стран Центральной Азии, ателье, мастерскую по реставрации и открытое пространство для образовательных и культурных мероприятий. В Human House представлены изделия ручной работы: одежда, обувь, предметы интерьера, картины и сувениры. Кроме того, в галерее проводятся мастер-классы, концерты, культурные встречи и ужины.