Gulbahor Izentayeva I.V. Savitskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston davlat san’at muzeyi direktori lavozimiga tayinlandi, deb xabar berdi KRuz.uz.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi raisi, rassom Jolliboy Izentayevning qizi Gulbahor Izentayeva avvalroq Qoraqalpog‘iston turizm boshqarmasiga rahbarlik qilgan. Bundan tashqari, u 2017-yil fevral oyidan 2021-yil boshigacha Savitskiy nomidagi muzey direktori lavozimida ishlagan.
2018-yil iyul oyida Aleksandr Shevchenkoning “Chelak ko‘targan ayol” kartinasi suv o‘chirish tizimi noto‘g‘ri ishlagani tufayli shikastlangan. O‘shanda madaniyat vaziri o‘rinbosari Kamola Akilova me’yorlarga rioya etmagani uchun quruvchi va loyihachilarni (muzeylarda suvli emas, gazli yong‘in o‘chirish tizimi bo‘lishi kerak), hodisa uchun esa muzey rahbariyatini ayblagandi, chunki mas’ullar vazirlikni voqea haqida o‘z vaqtida xabardor qilmagan va zallarda tungi navbatchilikni nazorat qilmagan.
2019-yilda Savitskiy nomidagi muzey direktori lavozimiga xalqaro tanlov o‘tkazildi. Unda Moskva Rerixov muzeyi direktori Tigran Mkrtichev g‘alaba qozondi. Biroq koronavirus pandemiyasi tufayli u 2021-yilning yanvar oyidagina o‘z vazifasini bajarishga kirishdi. Tigran Mkrtichevning shartnomasi 2024-yil dekabr oyida yakunlangan.
So‘nggi uch yil ichida muzey rassom Robert Falk va uning o‘g‘li Valeriy Falk asarlari, O‘rol Tansiqboyevning ilk ijod namunalari, shuningdek, Orol dengiziga bag‘ishlangan “Suv xotirasi” kabi yirik ko‘rgazmalarni o‘tkazdi.
Bundan tashqari, Savitskiy nomidagi muzey mamlakatning turli shaharlarida elchilar dasturini ishga tushirgan. Ularning vazifasi Nukus muzeyining mashhurligini va qoraqalpoq madaniyatiga bo‘lgan qiziqishni oshirishdan iborat. “Gazeta.uz” bu loyiha haqida batafsil ma’lumot bergandi.

Гульбахор Изентаева назначена на должность директора Государственного музея искусств Каракалпакстана имени И. В. Савицкого, сообщил KRuz.uz.
Ранее Гульбахор Изентаева, дочь художника Жоллыбая Изентаева, в прошлом председателя Каракалпакского отделения Академии художеств Узбекистана, возглавляла Управление туризма Каракалпакстана.
С февраля 2017 года по начало 2021 года она уже работала директором музея имени Савицкого.
В июле 2018 года пострадала от ложного срабатывания водяной системы пожаротушения картина «Баба с вёдрами» Александра Шевченко. Заместитель министра культуры Камола Акилова тогда возложила вину за несоответствие нормам на строителей и проектировщиков (в музеях должна быть газовая, а не водяная система пожаротушения), за инцидент — на руководство музея, поскольку оно своевременно не уведомило министерство о случившемся и не контролировало ночные дежурства в залах.
В 2019 году был проведён международный конкурс на должность директора музея имени Савицкого. В нем победил директор московского Музея Рерихов Тигран Мкртычев. Однако из-за пандемии коронавируса приступить к исполнению обязанностей он смог только в январе 2021 года. Контракт Тиграна Мкртычева завершился в декабре 2024 года.
В течение последних трёх лет музей провёл такие крупные выставки, как экспозиция работ художника Роберта Фалька и его сына Валерия Фалька, раннего творчества Урала Тансыкбаева, а также «Память о воде», посвящённая Аральскому морю
Кроме того, музей имени Савицкого запустил программу амбассадоров в разных городах страны. Их задача — увеличить популярность нукусского музея и интерес к каракалпакской культуре. «Газета.uz» подробно рассказывала об этом проекте.