Shahar 8-yanvarda kunning ikkinchi yarmida hujumga uchradi. Ukraina Ichki ishlar vazirligi zarbalar boshqariladigan ikkita FAB-500 aviabombalari tomonidan berilganini ma’lum qildi. Ular infratuzilma obyektining ma’muriy qismi va yo‘l yaqinida portlagan. Jabrlanganlarning aksariyati bu vaqtda ko‘chada va jamoat transportida bo‘lgan, deya aniqlik kiritdi vazirlik.
Zaporoje viloyati harbiy ma’muriyati tomonidan e’lon qilingan zarba joyidan olingan fotosuratlarda yonayotgan avtomobillar, tramvaylar va oynalari singan yo‘nalishli taksilarni ko‘rish mumkin, shuningdek, binolarning old tomoni yonib ketgani va jabrlanganlar ham ko‘rinadi.
Ukraina favqulodda vaziyatlar xizmati jami to‘rtta ma’muriy bino, 27 ta avtomobil va tramvayga zarar yetkazilganini ma’lum qildi.
“Bu shaharga, oddiy odamlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum edi. Rossiya armiyasining mutlaq qasddan qilingan zarbasi. Bu Rossiya aslida nimani xohlayotganini yana bir bor ko‘rsatadi. Ular faqat urushni va faqat qurbonlarni xohlaydi”, — dedi Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy.

В результате авиаудара российских войск по Запорожью погибли 13 человек, пострадали 113, сообщили украинские власти.
Город подвергся атаке во второй половине дня 8 января. МВД Украины сообщило, что удары были нанесены двумя управляемыми авиабомбами ФАБ-500. Они взорвались вблизи административной части инфраструктурного объекта и проезжей части. Большинство пострадавших в это время находились на улице и в общественном транспорте, уточнили в ведомстве.
На фотографиях с места удара, опубликованных Запорожской областной военной администрацией, видны горящие автомобили, трамвай и маршрутные такси с выбитыми стёклами, фасады зданий в огне и пострадавшие.
Украинская служба по чрезвычайным ситуациям сообщила, что в общей сложности были повреждены четыре административных здания, 27 автомобилей и трамвай.
«Это была прямая атака на город, на простых людей. Абсолютно преднамеренный удар российской армии. Это ещё раз показывает, чего на самом деле хочет Россия. Они хотят только войны и только жертв», — заявил президент Украины Владимир Зеленский.