Sirdaryo viloyati jinoyat ishlari bo‘yicha sudda 13 yil avval sodir etilgan jinoyatda ishtirok etganiligi uchun 3 yilga axloq tuzatish ishlariga hukm qilingan shaxs ustidan kassatsiya instansiya sudi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda “Huquq24” teledasturida xabar qilindi.
Unga ko‘ra, sobiq IIB xodimi A.R. 2012-yilda xizmat vaqtida bahosi 208 ming so‘mlik 22 qop talon-toroj qilinishida e’tiborsizlik qilgan deb sudlangan.
“Sud tomonidan 3 yil muddatga axloq tuzatish ishlariga hukm qilindim, 20 foiz ish haqi davlatga o‘tkazilishi sharti bilan. [Ozodlikka chiqib] ishga kirish uchun borsam, sudlangansan, deb hech joyda meni ishga olishmadi. 13 yildan beri bekor (ishsiz) edim. Sudga kelib sudlanganlik maqomini bekor qilish bo‘yicha ariza yozdim”, — dedi sudlanuvchi.
Fuqaro Yangiyer shahridagi qishloq xo‘jaligi kimyo bazasiga vaqtincha yordamchi kuch sifatida yuborilgan bo‘lgan. Ombor mudiri tomonidan “Zil” yuk mashinasida yashirin tarzda narxi 208 ming so‘m bo‘lgan 22 qop selitrani avtobazadan chiqishiga ruxsat berib yuborgan. Oqlangan shaxsning aloqasi bor deb, unga Jinoyat kodeksining 208-moddasi (Hokimiyat harakatsizligi) bilan jinoiy ish qo‘zg‘atilib, sudlangan.
Kassatsiya instansiyasining sud majlisida sudlov hay’ati tomonidan fuqaro boshqa shaxslar sodir etgan jinoyatga aloqasi yo‘qligi hamda o‘zining sodir etgan harakatlarida jinoyat tarkibi mavjud emasligi sababli unga oid ishning qismi Jinoyat-protsessual kodeksning 83-moddasi 2-bandiga (Ayblanuvchi qilmishida jinoyat tarkibi bo‘lmasa) uning harakatlarida jinoyat harakatlari mavjud emasligi sababli oqlandi.
“Kutmagandim, chunki 13 yil o‘tib ketibdi, bo‘ldi oqlanmasam kerak deb o‘ylagandim. Ota-onam, aka-ukam xursand”, — dedi oqlangan fuqaro.

В Сырдарьинском областном суде по уголовным делам состоялся кассационный суд в отношении лица, приговорённого к трём годам исправительных работ за соучастие в преступлении, совершённом 13 лет назад. Об этом сообщила телепрограмма «Хукук24».
13 лет назад, в 2012 году, А. Р., работавший в органах внутренних дел, был осуждён за халатность во время службы, вследствие которой было украдено 22 мешка селитры на 208 тысяч сумов.
«Я был приговорён судом к исправительным работам сроком на три года с условием перевода 20% заработка в государственный бюджет. [После отбытия наказания] я пытался устроиться на работу, но меня нигде не принимали из-за судимости. Я был безработным 13 лет. Теперь же пришёл в суд и написал заявление для снятия судимости», — сказал осуждённый.
Бывший сотрудник органов сообщил, что в то время был направлен на службу на склад удобрений в Янгиере. Заведующий складом тайно разрешил мешков с селитрой на грузовике «ЗИЛ». А. Р. был осуждён по статье 208 Уголовного кодекса (Бездействие власти).
На судебном заседании кассационной инстанции судебная коллегия приняла решение прекратить дело в отношении осуждённого в связи с отсутствием его причастности к преступлению, совершенному другими лицами, а также отсутствием состава преступления в его действиях согласно пункту 2 статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса. Он был оправдан.
«Я не ожидал этого, так как прошло уже 13 лет, и я думал, что уже не оправдаюсь. Мои родители и братья очень рады», — сказал А. Р.