O‘zbekiston Henley & Partners xalqaro konsalting kompaniyasining pasportlar bo‘yicha Henley Passport Index reytingida avvalgi o‘rnini saqlab qoldi.
O‘tgan yil oxirida O‘zbekiston pasporti 199 davlat orasida Kuba bilan birga 80-o‘rinni egallagandi. Indeksga ko‘ra, o‘zbekistonliklar dunyoning 62 davlatiga vizasiz borishi yoki yetib borganida viza olishi mumkin.
2024-yilda O‘zbekiston BAA, Tailand, O‘mon, shuningdek, Xitoy bilan vizasiz rejim to‘g‘risida shartnomalar tuzdi. So‘nggi 15 yil ichida fuqarolar uchun vizasiz yo‘nalishlar soni qariyb uchdan birga ko‘paydi — 2010-yildagi 47 tadan 62 ta davlatga yetdi, deb yozadi Spot.
O‘zbekiston pasporti amalda barcha MDH davlatlaridan ortda qolmoqda. Xususan, Ukraina 30-o‘rinda (148 davlatga borishi mumkin), Moldova 44-o‘rinda (122), Rossiya 46-o‘rinda (116), Belarus 62-o‘rinda (81 davlat), Qozog‘iston 65-o‘rinda (77), Ozarbayjon 70-o‘rinda (72), Armaniston 74-o‘rinda (68), Qirg‘iziston 78-o‘rinda (64). Shuningdek, Tojikiston 84-o‘rinda (58), Turkmaniston esa 92-o‘rinda (50).
Singapur pasporti 2025-yilda dunyodagi eng kuchli pasportga aylandi, uning egalari vizasiz sayohat qilishlari yoki dunyoning 195 mamlakati va hududiga borganlarida vizani olishlari mumkin.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Yaponiya ikkinchi o‘rinni egalladi, bu mamlakat fuqarolari vizasiz 193 ta yo‘nalishga ega.
Uchinchi o‘rinda Finlyandiya, Fransiya, Italiya, Germaniya, Janubiy Koreya va Ispaniya joylashgan bo‘lib, ularning fuqarolari 192 ta davlat va hududga vizasiz yoki viza bilan sayohat qilish imkoniga egadir. To‘rtinchi o‘rinni Avstriya, Daniya, Irlandiya, Lyuksemburg, Niderlandiya, Norvegiya va Shvetsiya egalladi, bu mamlakatlar fuqarolari 191 ta davlatga vizasiz kirishi mumkin. Top 5 talikni Belgiya, Yangi Zelandiya, Portugaliya, Shveysariya va Buyuk Britaniya yopib beradi, ularning pasporti egalari 190 ta davlatga vizasiz sayohat qila oladi.

Узбекистан сохранил позицию в рейтинге паспортов Henley Passport Index по версии международной консалтинговой компании Henley & Partners.
По итогам прошлого года паспорт Узбекистана занимает 80-е место вместе с Кубой среди 199 стран. По данным индекса, узбекистанцы могут посетить 62 стран без визы или получать её по прибытии.
В 2024 году Узбекистан заключил договоры о безвизовом режиме с ОАЭ, Таиландом, Оманом, а также планируется с Китаем. За последние 15 лет число безвизовых направлений для граждан увеличилось почти на треть — с 47 в 2010 году до 62 стран, отмечает Spot.
Паспорт Узбекистана уступает практически всем странам СНГ. Украина находится на 30-м месте (148 государств), Молдова — на 44-м (122), Россия — на 46-м (116), Беларусь — на 62-м (81 страна), Казахстан — 65-м (77), Азербайджан — 70-м (72), Армения — 74-м (68), Кыргызстан — 78-м (64). Таджикистан занимает 84-е место (58), Туркменистан — 92-е (50).
Паспорт Сингапура стал самым сильным в 2025 году, его обладатели могут путешествовать без виз или получать визу по прибытии в 195 стран и территорий мира.
Согласно исследованию, второе место заняла Япония, гражданам этой страны без виз доступны 193 направления.
На третьем месте — Финляндия, Франция, Италия, Германия, Южная Корея и Испания (192 страны и территории). Четвёртое место разделили Австрия, Дания, Ирландия, Люксембург, Нидерланды, Норвегия и Швеция, гражданам этих стран открыты путешествия без виз или с визами по прибытии в 191 страну. Замыкают топ-5 Бельгия, Новая Зеландия, Португалия, Швейцария и Великобритания (190 стран).
В первую десятку вошли паспорта Австралии, Греции (189 стран); Канады, Мальты, Польши (188 стран); Чехии, Венгрии (187 стран); Эстонии, США (186 стран); Латвии, Литвы, Словении, ОАЭ (185 стран).