Ma’lum bo‘lishicha, qizaloq magnit sharchalar bilan o‘ynab kelgan va shu jarayonda ulardan ancha-munchasini ichiga yutgan. Vaqt o‘tishi bilan sharchalar qornida yig‘ilib qolgan va uning hayotiga jiddiy xavf solgan.
Ota-onasi zudlik bilan Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Farg‘ona viloyati filialiga murojaat qilgan. Tekshiruvlar o‘tkazilganida qorinning ikki yonida magnitlar yig‘ilib qolgani aniqlangan.
Shifokorlar konservativ usulda davolashga kirishib, qayd qildirish orqali sharchalardan 14 donasini chiqarib oladi, ammo aksariyati ichkarida qolgan.
Shundan so‘ng Toshkentga, qizcha Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markaziga olib kelingan. Bu yerda go‘dak yana bir bor tekshiruvdan o‘tkazilgach, jarrohlik amaliyoti boshlab yuborilgan. Shifokorlar to‘rt yarim soat davom etgan operatsiyada qizaloq qornidan 135 ta magnit sharcha olingan.
Operatsiyani tibbiyot fanlari doktori, professor Habibulla Oqilov hamda markazning Nozim O‘rmonov, Dilmurod Sabirov kabi tajribali mutaxassislari amalga oshirgan. Vazirlik qizcha shifokorlar nazoratida o‘zini yaxshi his etayotganini ma’lum qildi.

Врачи Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи извлекли из желудка двухлетней девочки Самиры 135 магнитных шариков. Об этом сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Жительница Ферганы играла с шариками и постепенно их глотала. Они скопились в желудке в виде двух частей. Ситуация представляла опасность для жизни девочки, говорится в сообщении.
Родители доставили Самиру в Ферганский областной филиал РНЦЭМП, где было решено применить консервативный способ лечения. Путём вызова рвоты удалось достать только 14 шариков.
Девочку было решено направить в Ташкент. Здесь ей была сделана операция. Она длилась четыре с половиной часа. Сейчас состояние девочки удовлетворительное, она находится под контролем врачей.
Сложную операцию провели доктор медицинских наук, профессор Хабибулла Окилов и специалисты РНЦЭМП Нозим Урмонов и Дилмурод Сабиров.