Mart oyida 6 yilga ozodlikdan mahrum etilgan tadbirkor Salim Abduvaliyev sog‘lig‘i bilan bog‘liq holatiga ko‘ra koloniyadan ozod qilindi, deb xabar bermoqda Kun.uz, “Daryo” va boshqa OAV. Qayd etilishicha, 74 yoshli “Salimboy” uzoq vaqtdan beri kasal.
“Gazeta.uz” O‘zbekiston IIV va Bosh prokuraturasidan tasdiq ololmadi. Tahririyat Oliy sudga ham so‘rov yubordi.
Salim Abduvaliyev hibsga olingani haqida 2023-yil dekabr oyida xabar berilgan edi. Bu butun O‘zbekiston bo‘ylab “ko‘cha to‘dalari” va jinoiy guruhlar a’zolarini aniqlash va hibsga olish bo‘yicha keng ko‘lamli reydlar doirasida sodir bo‘lgan.
2024-yil mart oyida sud tadbirkorni Jinoyat kodeksining 248-moddasi (O‘qotar qurolning, o‘q-dorilarning, o‘qotar qurol asosiy qismlarining, portlovchi moddalarning, portlatish vositalarining yoki portlatish qurilmalarining qonunga xilof muomalasi) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganlikda aybdor deb topib, unga 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlagan.
O‘tgan yilning avgust oyida Qirg‘iziston Salim Abduvaliyevni Interpol orqali qidiruvga bergandi.
75 yoshli tadbirkor 2017-yil yanvar oyidan O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari va mamlakat sport kurashlari assotsiatsiyasi raisi lavozimlarida ishlab kelgan. Abduvaliyev sport faoliyatiga qo‘shgan hissasi uchun 2015-yilda “Do‘stlik” ordeni, 2021-yilda esa “Xizmat ko‘rsatgan sport murabbiyi” unvoni bilan taqdirlangan.

Предприниматель Салим Абдувалиев, в марте приговорённый к 6 годам лишения свободы, освобождён из колонии по состоянию здоровья, сообщают Kun.uz, «Дарё» и другие СМИ. Отмечается, что 74-летний «Салимбай» болеет уже долгое время.
«Газете.uz» не удалось получить подтверждение в МВД и Генеральной прокуратуре Узбекистана. Редакция также направила запрос в Верховный суд.
О взятии под стражу Салима Абдувалиева сообщалось в декабре 2023 года. Это произошло в рамках масштабных рейдов по выявлению и задержанию членов «уличных банд» и преступных групп по всему Узбекистану.
В марте 2024 года суд признал бизнесмена виновным по части 2 статьи 248 УК (незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств, совершенные повторно или опасным рецидивистом), и он был приговорён к 6 годам лишения свободы в колонии общего режима.
В августе прошлого года Кыргызстан объявил Салима Абдувалиева в розыск по линии Интерпола.
Салим Абдувалиев (1950 года рождения, пенсионер, ранее не судим) с января 2017 года на общественных началах, как уточняется в сообщении судов, был заместителем председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана и руководителем Ассоциации спортивной борьбы. За вклад в спортивную деятельность в 2015 году был награждён орденом «Дустлик», а в 2021 году удостоен звания «Заслуженный спортивный тренер.