Janubiy Koreya Transport vazirligi samolyot qo‘nishi uchun mo‘ljallangan radiomayoqli konstruksiyalarni mamlakatning barcha aeroportlarida almashtirish rejalarini e’lon qildi. Bu Muan aeroportida uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib ketgan Jeju Air kompaniyasining Boeing 737−800 samolyoti qulaganidan keyin sodir bo‘lmoqda, deb yozdi Reuters.
Yettita aeroportda, jumladan, Muanda beton yoki po‘latdan qurilgan ko‘tarmalar yoxud poydevorlarni almashtirish zarurati mavjud, deyiladi vazirlik bayonotida. Konstruksiyalarni almashtirish 2025-yil oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilmoqda.
Aviatsiya xavfsizligi bo‘yicha mutaxassislar beton poydevorga o‘rnatilgan radiomayoqli tuproq ko‘tarmasining joylashtirilishini keskin tanqid qildi va bu, ehtimol, bortdagi 181 kishidan 179 nafari vafot etgan qulashda qurbonlar sonini ko‘paytirgani haqida fikr bildirdi, deb ta’kidlaydi Reuters. Konstruksiya 2023-yilda Muan aeroportida qurilgan.

Министерство транспорта Южной Кореи объявило о планах заменить конструкции с радиомаяками, предназначенные для посадки самолётов, во всех аэропортах страны после крушения Boeing 737−800 компании Jeju Air, который выкатился за пределы взлётно-посадочной полосы и врезался в такую конструкцию в аэропорту Муан, сообщает Reuters.
В семи аэропортах, включая Муан, обнаружены насыпи или фундаменты из бетона или стали, которые необходимо заменить, говорится в заявлении ведомства. Завершить замену конструкций планируется к концу 2025 года.
Эксперты по авиационной безопасности раскритиковали размещение земляной насыпи с радиомаяками на бетонном фундаменте и выразили мнение, что это, вероятно, увеличило число жертв катастрофы, в результате которой погибли 179 из 181 человека на борту, отмечает Reuters. Конструкция была возведена в аэропорту Муан в 2023 году.
Правительство также завершило проверку безопасности шести авиакомпаний, летавших на Boeing 737−800, обнаружив нарушения у некоторых операторов, включая несоблюдение процедур устранения дефектов самолёта или посадки пассажиров.