O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Qo‘mitasining sobiq mafkuraviy kotibi Ra’no Abdullayeva 12-yanvar kuni 89 yoshida vafot etdi. Bu haqdagi ma’lumotni “Gazeta.uz”ga manbalar tasdiqladi.
U 1935-yil 16-sentabrda Buxoro viloyatining Shofirkon tumanida tug‘ilgan. 1970−1987-yillarda Abdullayeva O‘zbekiston SSRda eng nufuzli shaxslardan biri hisoblangan.
Uchuvchi-kosmonavt, Sovet Ittifoqi qahramoni Valentina Nikolayeva-Tereshkova Kirov nomli kolxoz mudiri Tarsuna Axunova va O‘zbekiston Komsomol Markaziy Komitetining birinchi kotibi Ra’no Abdullayeva (o‘ngda) bilan suhbatlashmoqda. Manba.
1963−1971-yillarda O‘zbekiston komsomolining birinchi kotibi, so‘ngra O‘zbekiston SSR Ministrlar Soveti raisining o‘rinbosari, 1987-yilgacha O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Komitetining mafkura bo‘yicha kotibi lavozimlarida ishlagan.
U O‘zAga bergan 2019-yildagi intervyusida O‘zbekiston SSR Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasining birinchi kotibi Sharof Rashidov, “paxta ishi,” mafkuraning o‘rni haqida gapirib bergan edi.
“Har kuni yuz minglab odamlar metrodan foydalanadi. Metro qurilishiga erishish uchun Sharof Rashidovich bir necha bor Brejnev huzuriga bordi, tez-tez Ministrlar Sovetiga tashrif buyurdi. U Muruntovda oltin konini ochishga muvaffaq bo‘ldi, bu loyihani amalga oshirish uchun 10 yil kerak bo‘ldi”, — dedi u.
Abdullayeva, shuningdek, SSSR davrida o‘zbek kadrlari taqdiri haqidagi qarorlar ko‘pincha mahalliy voqelikni hisobga olmagan holda Moskvada qabul qilinganini, bu esa ba’zan nohaq ayblovlar va qatag‘onlarga olib kelganini ta’kidlagan.
U Atom energiyasi agentligi (“O‘zatom”) ning hozirgi rahbari Azim Axmedxadjayevning ham buvisi bo‘lgan.

Бывшая секретарь Центрального комитета Коммунистической партии Узбекской ССР по идеологии Раъно Хабибовна Абдуллаева скончалась в возрасте 89 лет. Информацию об этом «Газете.uz» подтвердили источники.
Раъно Абдуллаева родилась 16 сентября 1935 года в Шафирканском районе Бухарской области. В 1970—1987 годах считалась одной из самых влиятельных фигур в Узбекской ССР.
Лётчик-космонавт, герой СССР Валентина Терешкова (слева) беседует с заведующей колхоза имени Кирова Тарсуной Ахуновой и первым секретарём ЦК Комсомола УзССР Раъно Абдуллаевой (справа). Источник.
В 1963—1971 годах Абдуллаева занимала должность первого секретаря комсомола, затем была заместителем председателя Совета министров Узбекской ССР и до 1987 года работала секретарём по идеологии ЦК Компартии республики.
В 1987 году была арестована по обвинению в участии в коррупционной схеме в рамках расследования «хлопкового дела». Абдуллаева провела два года в заключении, но позже была оправдана Верховным судом СССР, став единственной гражданкой Узбекистана, получившей оправдательный приговор в те годы.
В интервью УзА (видео) от 2019 года она рассказывала о первом секретаре Центрального комитета Коммунистической партии Узбекской ССР Шарафе Рашидове, «хлопковом деле», роли идеологии.
«Каждый день сотни тысяч людей пользуются метро. Чтобы добиться строительства метро, Шараф Рашидович неоднократно ходил к Брежневу, часто посещал Совет Министров. Он добился открытия золотого месторождения в Мурунтау, на реализацию этого проекта ушло 10 лет», — рассказывала она о нём.
Абдуллаева также отметила, что во времена СССР решения о судьбе узбекских кадров принимались в Москве, часто без учёта местных реалий, что порой приводило к несправедливым обвинениям и репрессиям.
Раъно Абдуллаева была бабушкой нынешнего главы Агентства по атомной энергии («Узатом») Азима Ахмедхаджаева.