Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyatining Piskent tumanidagi avtomobillarni sinovdan o‘tkazish poligonida navbatlar paydo bo‘lgani haqidagi xabarlar tarqaldi.
1-noyabrdan boshlab Texnik jihatdan tartibga solish agentligi import qilinadigan avtomobillarni texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibini o‘zgartirgandi (bu haqda batafsil tahlil yozgandik). Xorijdan olib kelingan avtomobillar bojxona hududida emas, Piskentdagi avtomobil poligonida sinovdan o‘tkaziladi.
Yangi tartib rasmiy diler bo‘lmagan jismoniy shaxslar va xususiy tadbirkorlar tomonidan olib kiriladigan avtomobillarga nisbatan qo‘llanadi.
Sinovlar agentlikning shu’ba korxonasi — “O‘zbekiston ilmiy sinov va sifat nazorati markazi” davlat muassasasi (UzTest) tomonidan o‘tkaziladi.
O‘tgan haftada sinov maydonchasi avtomobillarning muvofiqligini baholash uchun elektron navbatga yozilish imkoniyati yo‘qolib qoldi. Xato keyinchalik tuzatildi, biroq endi avtoimportchilar yanada kechroq sanalar uchun uchrashuv tayinlashi mumkin. Misol uchun, nashr vaqtida 22-yanvarga navbatda turish imkoniyati mavjud edi. Yakshanba kunlari talon berilmaydi.
Shuningdek, internetda sinov maydonchasidagi ba’zi laboratoriyalar noma’lum sabablarga ko‘ra vaqtincha yopilgani va avtomobil egalari kamida fevralgacha kutishi kerakligi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. UzTest “Gazeta.uz"ga bu ma’lumotni rad etdi.
UzTest reaksiyasi
Respublikaga olib kirilayotgan M1 toifali avtotransport vositalarini tartibli sinovdan o‘tkazishni tashkil etish uchun my.gov.uz sayti orqali Piskent poligonida elektron navbat joriy etildi.
Veb-saytda transport vositalari egalari shaxsiy identifikatsiya raqami (JSHSHIR) yordamida navbatga yozilishi mumkin.
Har bir avtomashina uchun 20 daqiqa vaqt ajratilgan bo‘lib, bu kunu tun ishlaydigan laboratoriya imkoniyatlarini hisobga olgan holda kuniga 72 ta avtomobilni sinovdan o‘tkazish imkonini beradi, deyiladi xabarda.
Vaziyatni to‘g‘irlash uchun elektron hisobga olish tizimiga quyidagi o‘zgartirishlar kiritildi:
- Bitta JSHSHIR uchun foydalanilmaguncha navbatda faqat bitta o‘rin olish mumkin;
- foydalanilmagan navbat avtomatik ravishda tizimdan o‘chiriladi;
- laboratoriya xodimlari sonini ko‘paytirish hisobiga sinov vaqti 15 daqiqagacha qisqartiriladi (kuniga 96 ta mashinagacha).
Vaziyatni to‘g‘rilash uchun ko‘rilgan choralar yetarlimi?
Bojxona qo‘mitasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil davomida O‘zbekistonga umumiy qiymati 1,9 milliard dollar bo‘lgan 80 235 dona yengil avtomobil olib kirilgan, bu oyiga qariyb 6 686 ta yoki kuniga 219 ta degani, bu poligonning joriy quvvatidan uch barobar ko‘p.
Ya’ni hatto UzTest’ning oshirilgan quvvati ham avtomobillarni tekshirish uchun yetarli bo‘lmaydi.
Monopoliya va qonunlarni buzganlik ayblovlari
autodeklarant Telegram kanali “Texnik jihatdan tartibga solish to‘g‘risida"gi qonunning 5-moddasiga ko‘ra, texnik jihatdan tartibga solishning asosiy tamoyillari doirasida bir organ tomonidan davlat nazorati va muvofiqlikni tasdiqlash vakolatlarini birlashtirishga yo‘l qo‘yilmasligini ta’kidladi. Shuningdek, texnik jihatdan tartibga solish sohasida tadbirkorlarni kamsitish va adolatsiz raqobat uchun shart-sharoit yaratish taqiqlanadi.
Shu bilan birga, ushbu sohada davlat nazoratini amalga oshiruvchi organ Texnik jihatdan tartibga solish agentligi hisoblanadi. Holbuki, avtomashinalarning muvofiqligini yakka tartibda baholovchi UzTest tashkiloti Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga bo‘ysunuvchi muassasa hisoblanadi.
Bunga javoban, “Gazeta.uz” so‘roviga ko‘ra, UzTest xususiy tadbirkorlar avtotransport vositalarini to‘liq sinovdan o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘lgan akkreditatsiyalangan sinov laboratoriyalari va sertifikatlashtirish organlari majmuasiga ega bo‘lsa, ularning faoliyatiga hech qanday cheklovlar qo‘yilmasligini ma’lum qildi.
Tahririyatning noyabr oyidan buyon xorij avtomobillarini texnik ko‘rikdan o‘tkazishda nechta talabga javob bermaslik holati aniqlangani haqidagi savoliga Ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi aniq statistik ma’lumotlarni keltirmadi.
“Agar O‘zbekistonga olib kirilayotgan avtotransport vositalarida kamchiliklar aniqlansa, ularni mamlakatimizga olib kirish taqiqlanadi”, — deyiladi agentlik xabarida.
Mart oyida Xitoyning BYD avtomobillarini norasmiy import qilish cheklanishi mumkinligi ma’lum bo‘lgan edi. Prezidentning 18-martdagi O‘zbekistonda elektr va gibrid transport vositalarini ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha investitsiya shartnomasini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarorida investor — BYD kompaniyasi O‘zbekiston hukumatiga “mahalliy iqlim va yo‘l sharoitlariga mos kelmaydigan, shuningdek, rasmiy kafolatga ega bo‘lmagan elektr transport vositalarini tartibsiz import qilishni cheklash to‘g‘risida” murojaat qilgani haqida band mavjud. Prezident 1-iyulga qadar investor talabini “amaldagi qonunchilik, shu jumladan, raqobat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari, shuningdek, Jahon savdo tashkiloti tamoyillari asosida” amalga oshirishga qaratilgan takliflarni hukumatga kiritishni topshirdi.
BYD vakili Ivan Sao bu boradagi izohda norasmiy import qilinayotgan avtomobillar mahalliy iqlim va atrof-muhitga muvofiqligi bo‘yicha sinovdan o‘tmaganini, rasmiy eksport standartlariga mos kelmasligi va kafolat bilan qoplanmasligini aytdi. Avtomobillarga qaytarilmas o‘zgartirishlar kiritilishi esa “uzoq muddatli xavfsiz foydalanish uchun yashirin xavf tug‘dirishi” mumkin.
O‘tgan yilning dekabr oyi oxirida hukumatda avtomobillarni, shu jumladan elektromobillarni olib kirish qoidalarini kuchaytirish rejalari muhokama qilingani haqida xabar berilgan edi. Xususan, 2024-yildan boshlab jismoniy shaxslar tomonidan tijorat maqsadlarida mashinalarni olib kirishni taqiqlash va yangi xorijiy markalarni faqat rasmiy dilerlar orqali sotish tartibini qaytarish rejalashtirilgan edi. Texnik tartibga solish agentligi o‘sha loyiha tanqid tufayli to‘xtatilganini, ammo aprel oyida yana kun tartibiga qaytganini ma’lum qildi.

В социальных сетях распространились сообщения об очередях на автомобильном полигоне в Пскентском район Ташкентской области.
С 1 ноября Агентство по техническому регулированию изменило порядок технического осмотра импортных автомобилей (мы публиковали подробный разбор). Транспортные средства, ввозимые из-за рубежа, проходят испытания не на таможенной территории, а на автомобильном полигоне в Пскенте.
Новый порядок распространяется на авто, импортируемые физическими лицами и частными предпринимателями, которые не являются официальными дилерами.
Испытания проводятся дочерней компанией агентства — госучреждением «Узбекский центр научных испытаний и контроля качества» (UzTest).
На прошлой неделе на полигоне пропала возможность записаться в электронную очередь для оценки соответствия автомобилей. Позже неисправность была устранена, но импортёры авто могут записаться на более поздние даты. Например, на момент публикации была доступна возможность взять очередь на 22 января. Талоны не выдаются на воскресенье.
В сети также появились сообщения, что на полигоне некоторые лаборатории по неизвестным причинам временно закрыты, и владельцам автомобилей необходимо подождать возобновления процесса как минимум до февраля. В UzTest опровергли «Газете.uz» эту информацию.
Реакция UzTest
Для организации упорядоченного прохождения испытаний автомобилей категории M1, импортируемых на территорию республики, на полигоне в Пскенте была внедрена электронная очередь через сайт my.gov.uz.
На сайте владельцы транспортных средств могут записываться в очередь, используя свой персональный идентификационный номер (ПИНФЛ).
На каждое транспортное средство выделяется 20 минут, что позволяет проводить испытания 72 автомобилей в сутки с учётом возможностей лаборатории, работающей круглосуточно, говорится в сообщении.
Для исправления ситуации в систему электронных записей внесены следующие изменения:
• на один ПИНФЛ можно получить только одну запись в очереди до момента её использования;
• неиспользованная запись будет автоматически удалена из системы;
• время испытаний будет сокращено до 15 минут за счёт увеличения количества сотрудников лаборатории (до 96 автомобилей в день).
Хватит ли принятых мер для исправления ситуации?
Согласно официальным данным Таможенного комитета, за прошлый год в Узбекистан было ввезено суммарно 80 235 легковых автомобилей на 1,9 млрд долларов, что составляет около 6686 авто в месяц или 219 авто в сутки, что в три раза больше текущих мощностей полигона.
То есть даже увеличенных мощностей UzTest не хватит для техосмотра автомобилей.
Обвинение в монополии и нарушении законодательства
Telegram-канал autodeklarant указал, что по статье 5 закона «О техническом регулировании», в рамках основных принципов технического регулирования недопустимо совмещение одним органом полномочий по госконтролю и подтверждению соответствия. Также запрещается дискриминация предпринимателей и создание условий для недобросовестной конкуренции в сфере технического регулирования.
При этом органом, осуществляющим госконтроль в данной сфере, является Агентство по техническому регулированию. Тогда как организация UzTest, которая оценивает соответствие автомобилей в индивидуальном порядке, является подведомственным учреждением Агентства технического регулирования.
В ответ на это по запросу «Газеты.uz» в UzTest сообщили, что если у частных предпринимателей есть комплекс аккредитованных испытательных лабораторий и органов сертификации, которые обладают возможностью проводить полные испытания транспортных средств, их деятельность не будет подвержена каким-либо ограничениям.
На вопрос редакции, сколько случаев несоответствия было выявлено в ходе техосмотра иномарок с ноября, в Центре научных испытаний и контроля качества не озвучили конкретную статистику.
«В случае выявления недостатков в транспортных средствах, импортируемых в Узбекистан, их ввоз на территорию страны будет запрещён», — заявили в учреждении.
В марте стало известно о возможном ограничении неофициального импорта автомобилей китайской BYD. В постановлении президента от 18 марта об утверждении инвестиционного договора по организации производства электрических и гибридных транспортных средств в Узбекистане содержится пункт о том, что инвестор — компания BYD — обратился к правительству Узбекистана «об ограничении неупорядоченного импорта электромобилей, не соответствующих местным климатическим и дорожным условиям, а также не имеющих официальной гарантии». Президент поручил до 1 июля внести в правительство предложения, направленные на реализацию требования инвестора «на основании действующего законодательства, в том числе актов законодательства о конкуренции, а также принципов Всемирной торговой организации».
Представитель BYD Иван Цао в комментарии по этому поводу сообщил, что импортируемые неофициально автомобили не проходили тестирование на соответствие местному климату и окружающей среде, могут не соответствовать официальным экспортным стандартам и не покрываются гарантией. Внесение же в автомобили необратимых изменений может «нести скрытую опасность для долгосрочного безопасного использования».
В конце декабря прошлого года сообщалось об обсуждении в правительстве планов ужесточения правил ввоза автомобилей, включая электромобили. В частности, планировалось запретить с 2024 года завоз физическими лицами машин в коммерческих целях и вернуть порядок продажи новых иномарок только через официальных дилеров. Агентство техрегулирования сообщило, что тот проект был приостановлен из-за критики, но снова вернулся на повестку в апреле.