Turkiyaning Albayrak Holding kompaniyasi Toshkent shahrining Chilonzor tumani hokimi o‘rinbosari Abduhamid Abdukodirov bilan muzokaralar natijasida “Beshyog‘och” bozori o‘rnida yirik biznes markazi qurishni taklif qildi. Bu haqda tuman hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Muzokaralar onlayn rejimda o‘tkazildi va unda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakillari ham ishtirok etdi.
Hokimlik muzokaralar davom etayotganini bildirdi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi muhokamalardan so‘ng tuman hokimligining aniqlik kiritishicha, hozirda loyiha faqat muhokama bosqichida.
“Ayni vaqtda loyiha aniq amalga oshishi, uning muddatlari va qiymati haqida hech qanday rejalar yo‘q. Bunga o‘xshash takliflar yana bo‘lsa, tumanga investitsiya kiritish maqsadida hokimlik investorlar bilan uchrashishga tayyor”, — deyiladi xabarda.
Ma’lumot uchun, “Beshyog‘och” bozori hududi Furqat va Beshyog‘och ko‘chalari chorrahasida joylashgan tarixiy ansamblga tutash. To‘g‘ridan-to‘g‘ri bozor atrofida 1930-yillarda qurilgan turar joy binolari joylashgan.
Dekabrda Xitoyning Sheng Ke-International kompaniyasi “Askiya” bozorining 1,83 gektar maydondagi mulki va hududi bo‘yicha tenderda g‘olib chiqqandi. Ikki qatnashchi ishtirokidagi auksion 15 daqiqa davom etgan va 225,59 milliard so‘mlik bitta stavkadan so‘ng yakunlangan. Xaridor bozor faoliyatini saqlab qolgan holda uni rekonstruksiya qilishi va uning hududida zamonaviy savdo-maishiy majmua, jumladan, maydoni kamida 3000 kv.m bo‘lgan ekobozor, 1200 kv.m bo‘lgan sovitish ombori va birinchi qavatda kamida 400 mashinaga mo‘ljallangan avtoturargoh tashkil etishi kerak bo‘ladi. Loyiha doirasida to‘rt yulduzli mehmonxona va yirik savdo markazi qurish, skameykalar, eskalatorlar, veloturargohlar, hojatxonalar va Wi-Fi zonasiga ega yashil hudud yaratish rejalashtirilgan.
Toshkent shahridagi Yunusobod bozori o‘rnida ham ekobozor, savdo markazi, ofislar, yerosti avtoturargohi, tomida restoranlar va yashil hudud mavjud bo‘lgan uch qavatli majmua qurish rejalashtirilmoqda. Prezident bozor uzluksiz ishlashi uchun qurilishni bosqichma-bosqich tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan.

Компания Albayrak Holding из Турции на переговорах с заместителем хокима Чиланзарского района Ташкента Абдухамидом Абдукодировым предложила строительство крупного бизнес-центра на месте рынка «Бешагач». Об этом сообщила пресс-служба районной администрации.
Переговоры прошли в онлайн-формате, в них также принимали участие представители Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана.
В хокимияте сообщили, что переговоры продолжатся.
albayrak holding, абдухамид абдукодиров, рынок бешагач, ташкент, чиланзарский район
После обсуждений в социальных сетях районная администрация уточнила, что на данном этапе проект находится только на стадии обсуждения.
«Во время переговоров была заслушана инициатива турецкой компании. На данный момент нет конкретных планов по реализации, срокам или стоимости проекта. Если поступят аналогичные предложения, хокимият района готов к встречам с потенциальными инвесторами для привлечения инвестиций», — говорится в сообщении.
Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства заявило, что информация о строительстве бизнес-центра на месте рынка не соответствует действительности.
«Дело в том, что в настоящее время любые строительные проекты в городе Ташкенте осуществляются только в соответствии с утверждённым генеральным планом. Согласно генплану столицы, на данной территории предусмотрено строительство зданий высотой до 9 этажей. На данный момент разрешение на строительство или архитектурно-планировочное задание, касающееся строительства „крупного бизнес-центра“ на данной территории, отсутствует», — отметили в Минстрое.
Отметим, территория рынка «Бешагач» соседствует с ансамблевой исторической застройкой на пересечении улиц Фурката и Бешагач. Непосредственно вокруг рынка расположены жилые здания постройки 30-х годов XX века.
В декабре китайская Sheng Ke-International выиграла торги за имущество и территорию рынка «Аския» на площади 1,83 га. Аукцион с двумя участниками продлился 15 минут и завершился после одной ставки в 225,59 млрд сумов. Инвестор должен создать на территории рынка современный торгово-бытовой комплекс, в том числе экобазар площадью не менее 3000 кв. м, холодильный склад на 1200 кв. м и автостоянку на первом этаже минимум на 400 машиномест. Проект также предусматривает строительство четырёхзвёздочного отеля и крупного торгового центра, создание зелёной зоны со скамейками, эскалаторами, велопарковками, туалетами и Wi-Fi зоной.
На месте Юнусабадского рынка в Ташкенте также планируется возведение трёхэтажного комплекса с экобазаром, торговым центром, офисами, подземной парковкой, ресторанами и зелёной зоной на крыше. Президент, знакомясь с проектом в декабре, поручил организовать строительство поэтапно, чтобы рынок работал без перерывов.