AQSh prezidenti Jo Bayden 13-yanvar kuni Davlat departamentida o‘z ma’muriyatining tashqi siyosati yakunlari bo‘yicha nutq so‘zladi. Uning ta’kidlashicha, uning ma’muriyati hokimiyat tepasida turgan to‘rt yil davomida AQShning sheriklari bilan munosabatlarini mustahkamlab, asosiy raqiblari — Rossiya, Xitoy va Eronni zaiflashtirgan.
“Sovuq urushdan keyingi davr tugadi. Yangi davr boshlandi. Shu to‘rt yil ichida inqirozlarga duch keldik, bizni sinab ko‘rishdi… Qattiq raqobat bor. Jahon iqtisodiyoti, texnologiyalari, insoniy qadriyatlar va boshqalarning kelajagi. Ayni paytda, mening fikrimcha, bizning ma’muriyatimiz tufayli Qo‘shma Shtatlar global raqobatda g‘alaba qozonmoqda”, — dedi Bayden.
Baydenning so‘zlariga ko‘ra, uning prezidentligi davrida AQSh va uning ittifoqchilari kuchliroq bo‘ldi, raqiblari esa zaiflashdi. Misol tariqasida u 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishini keltirdi.
“[Rossiya prezidenti Vladimir] Putin Ukrainaga bostirib kirganida, u Kiyevni bir necha kunda zabt etaman, deb o‘ylagandi. Ammo bu urush boshlanganidan beri Kiyevning markazida turgan yagona odam menman, u emas”, — dedi AQSh prezidenti.
Uning ta’kidlashicha, uch yildan so‘ng Putin “o‘z strategik maqsadlarining hech biriga” erisha olmagan. “U Ukrainani bo‘ysundira olmadi, NATO birligini buzolmadi va ko‘proq hududlarni qo‘lga kirita olmadi”, — deya qo‘shimcha qildi Bayden.
Shuningdek, u Isroilning HAMAS va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan “Hizbulloh” harakati bilan urushini eslatib o‘tdi. Baydenning so‘zlariga ko‘ra, “Eron so‘nggi o‘n yilliklardagiga qaraganda zaiflashdi”, “Hizbulloh” “og‘ir yaralandi”, Eron iqtisodiyoti esa “og‘ir ahvolda”.
Bayden avtoritar davlatlar — Xitoy, Eron, Shimoliy Koreya va Rossiya endi bir-biri bilan chambarchas bog‘langanini tan oldi, ammo bu “kuch emas, balki zaiflik tufayli” sodir bo‘lganini ta’kidladi.
Xitoy haqida gapirar ekan, Bayden o‘z lavozimini egallaganida ekspertlar XXRning AQShdan muqarrar iqtisodiy ustunligini bashorat qilganini eslatdi. U “Bu hech qachon sodir bo‘lmaydi”, deya ta’kidladi va Xitoy hamda boshqa mamlakatlardan xalqaro qoidalarga amal qilishlarini kutayotganini qo‘shib qo‘ydi.

Президент США Джо Байден 13 января выступил в Госдепартаменте с речью об итогах внешней политики своей администрации. Он заявил, что за четыре года пребывания у власти его администрация укрепила отношения США с партнёрами и ослабила ключевых противников — Россию, Китай и Иран.
«Эпоха после холодной войны закончилась. Началась новая эра. За эти четыре года мы столкнулись с кризисами, нас проверяли… Идёт жёсткая конкуренция. Будущее мировой экономики, технологий, человеческих ценностей и многого другого. Прямо сейчас, на мой взгляд, благодаря нашей администрации Соединённые Штаты побеждают в глобальной конкуренции», — заявил Байден.
По словам Байдена, за время его президентства США и их союзники стали сильнее, а противники и соперники страны — слабее. В пример он привёл вторжение России в Украину в 2022 году.
«Когда [президент России Владимир] Путин вторгся в Украину, он думал, что завоюет Киев за считанные дни. Но с тех пор, как началась эта война — именно я единственный, кто стоял в центре Киева, а не он», — сказал президент США.
Он отметил, что три года спустя Путину не удалось достичь «ни одной из своих стратегических целей». «Он не смог подчинить Украину, не смог разрушить единство НАТО и получить больше территорий», — добавил Байден.
Он также упомянул войну Израиля с палестинской группировкой ХАМАС, начавшуюся после атаки 7 октября 2023 года, и с ливанским движением «Хезболла», поддерживаемым Ираном. По словам Байдена, «Иран стал слабее, чем был за последние десятилетия», «Хезболла» «тяжело ранена», а иранская экономика находится в «отчаянном положении».
Байден признал, что авторитарные государства — Китай, Иран, Северная Корея и Россия — теперь более тесно связаны друг с другом, но отметил, что это произошло скорее «из-за их слабости, а не силы».
Говоря о Китае, Байден напомнил, что, когда он вступил в должность, эксперты предсказывали неизбежное экономическое превосходство КНР над США. «Этого никогда не произойдёт», — заявил он, добавив, что ожидает от Китая и остальных стран соблюдения международных правил.
В конце речи Байден отметил, что перед США обязательно возникнут новые вызовы в следующие месяцы и годы, но подчеркнул, что оставляет следующей администрации «очень сильные карты».