O‘zbekiston va BAA tadbirkorlari va mutasaddilari o‘rtasida yangi shartnomalar imzolandi, deya xabar qilmoqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati.
Dushanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyevning tashrifi oldidan Abu-Dabida ikki davlat rasmiylari va kompaniya rahbarlari uchrashdi. Tomonlar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, uni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildi.
2024-yil oxirida davlatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb 650 mln dollarga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda BAA kapitali ishtirokidagi 337 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda, shundan 114 tasi qo‘shma korxona va 223 tasi xorijiy korxonalardir.
2023-yilda O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishga 1,08 mlrd dollar, 2024-yilda esa 1,5 mlrd dollardan ortiq BAA investitsiyalari o‘zlashtirildi. Tomonlar an’anaviy va muqobil energiya, kimyo sanoati, geologiya, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida loyihalarni amalga oshirmoqda.
“O‘zbekiston-BAA” investitsiya kompaniyasi tashkil etildi. Uning investitsiya portfeli bugunga kelib tibbiyot, geologiya, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida umumiy qiymati 192,5 mln dollar bo‘lgan 7 ta loyihani tashkil etmoqda. Shuningdek, 140 mln dollarlik 9 ta loyiha ishlab chiqilmoqda.
баа, бизнес
Yig‘ilishda AMEA Power, Masdar, Solar Power Shine, M42, Burjeel" Holdings, IFFCO Group, TWS, Alserkal Group, Metito, AD Ports, Jetex, Emirates Group kompaniyalari bilan yana 15 ta shartnoma va bitimlar imzolandi.
Hujjatlar energetika, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, infratuzilmani rivojlantirish, suv ta’minoti, transport, logistika sohalarini qamrab oladi.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov va Jetex asoschisi Adel Mardini o‘rtasida memorandum imzolandi. Unga ko‘ra kompaniya davlat-xususiy sheriklik asosida qurilayotgan “Toshkent-Sharqiy” aeroportida FBO (Fixed Base Operator) shaklida davlat xususiy sherikchiligi asosida VIP va CIP mijozlarga xizmat ko‘rsatishni tashkil etish bo‘yicha investitsion loyihani amalga oshiradi. Kompaniya 2020-yilda O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirgan edi.
Ushbu loyiha doirasida kichik aviatsiya sohasida ta’mirlash, sotish va saqlash xizmatlari yo‘lga qo‘yiladi, shuningdek, aerotaksi va VIP taksi joriy etilishi reja qilinmoqda.

Предприниматели и чиновники из Узбекистана и ОАЭ подписали ряд соглашений, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
В понедельник должностные лица и руководители компаний из двух стран провели встречу в Абу-Даби в преддверии визита президента Шавката Мирзиёева. Стороны обсудили развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также возможности для его расширения.
По итогам 2024 года объём товарооборота между государствами достиг почти 650 млн долларов. В Узбекистане работают 337 предприятий с участием эмиратских инвесторов, включая 114 совместных предприятий и 223 «дочки» зарубежных компаний.
Объем освоенных инвестиций в прошлом году году увеличился вырос с 1,08 млрд до 1,5 млрд долларов. Стороны реализуют проекты в сферах традиционной и альтернативной энергетики, химической промышленности, геологии, IT, сельского хозяйства, транспорта и логистики.
В портфель узбекистанско-эмиратской инвесткомпании (Abu Dhabi Uzbek Investment) вошли 7 проектов в сферах медицины, горного дела, сельского хозяйства, туризма на 192,5 млн долларов. В разработке находятся ещё 9 инициатив общей стоимостью 140 млн долларов.
На встрече были подписаны ещё 15 соглашений и контрактов с компаниями AMEA Power, Masdar, Solar Power Shine, M42, Burjeel Holdings (частный поставщик медицинских услуг в ОАЭ), IFFCO (производство и экспорт товаров народного потребления), TWS, Alserkal Group, Metito, AD Ports, Jetex, Emirates Group
Документы затрагивают энергетический и аграрный сектор, водоснабжение, инфраструктурные проекты, транспортно-логистическую отрасли.
Министр транспорта Илхом Махкамов и учредитель компании Jetex Адель Мардини подписали меморандум, в рамках которого компания планирует обслуживать VIP и CIP клиентов в строящемся аэропорту «Ташкент-Восточный» на основе государственно-частного партнёрства в форме FBO (Fixed Base Operator). Компания планировала войти на рынок Узбекистана ещё в 2020 году.
Проект также предусматривает развитие услуг по ремонту, продаже и хранению воздушных судов в сфере бизнес-авиации, а также внедрение аэротакси и VIP-такси.