Braziliya prezidenti Luis Inasiu Lula da Silva boshlang‘ich va o‘rta maktablarda mobil telefonlardan foydalanishni cheklovchi qonunni imzoladi, deb xabar bermoqda Associated Press.
Yangi qoidalarga ko‘ra, o‘quvchilar smartfonlardan faqat favqulodda va xavfli vaziyatlarda, ta’lim maqsadlarida, shuningdek, nogironligi bo‘lgan taqdirda, zarur bo‘lsa foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Cheklovlar fevral oyidan kuchga kiradi.
“Biz algoritmlarning gumanizm o‘rnini bosishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz”, — dedi hujjatni imzolash marosimida da Silva.
Braziliya ta’lim vazirligi o‘z bayonotida qonun “bolalar va o‘smirlarning ruhiy, jismoniy va psixologik salomatligini himoya qilishga qaratilgan”ligini ta’kidladi.
Qonun Braziliyadagi barcha siyosiy partiyalar, shuningdek, ko‘plab ota-onalar tomonidan u qadar qo‘llab-quvvatlanmadi, deb ta’kidlaydi AP.
- May oyida Braziliyaning yetakchi tahliliy markazi va Fundacao Getulio Vargas universiteti o‘z tadqiqotlarini e’lon qilgandi, unda aytilishicha, Braziliyada insonlardan ko‘ra ko‘proq smartfonlar mavjud — 258 million qurilma, 203 million aholi. Mahalliy bozor tadqiqotchilarining hisob-kitoblariga ko‘ra, o‘tgan yili braziliyaliklar kuniga 9 soatu 13 daqiqa vaqtini telefon ekranlariga qarab o‘tkazgan — bu dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri.
- Braziliya maktablarda shaxsiy maqsadlarda mobil telefonlardan foydalanishni taqiqlagan birinchi davlat emas. O‘tgan yili Niderlandiya, Fransiya (6 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun) va Xitoy smartfonlarga taqiq qo‘ygan.

Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва подписал закон, ограничивающий использование мобильных телефонов в начальных и средних школах по всей стране, передаёт Associated Press.
Согласно новым правилам, учащиеся смогут использовать смартфоны только в случаях чрезвычайной ситуации и опасности, в образовательных целях, а также если доступ к телефону нужен при наличии инвалидности. Ограничения вступают в силу с февраля.
«Мы не можем допустить, чтобы алгоритмы заменили гуманизм», — сказал Лула да Силва на церемонии подписания документа.
Министерство образования Бразилии в своём заявлении отметило, что закон «направлен на защиту психического, физического и психологического здоровья детей и подростков».
Закон получил редкую поддержку всех политических сторон в Бразилии, а также многих родителей, отмечает AP.
- В мае ведущий бразильский аналитический центр и университет Fundacao Getulio Vargas выпустил исследование, в котором говорится, что в Бразилии насчитывается больше смартфонов, чем людей — 258 миллионов устройств по сравнению с численностью населения в 203 миллиона. По оценке местных исследователей рынка, в прошлом году бразильцы проводили 9 часов и 13 минут в день за экранами телефонов — один из самых высоких показателей в мире.
- Бразилия не первая страна, запретившая использование мобильных телефонов в школах в личных целях. В прошлом году запрет на смартфоны ввели Нидерланды, Франция (для детей в возрасте от 6 до 15 лет) и Китай.