Rossiya tomonida Ukrainaga qarshi kurashgan O‘zbekiston fuqarosining jazosi hukmdan 19 kun o‘tib yengillashtirildi. “Gazeta.uz” sud qarori bilan tanishdi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani sudi 2024-yil 31-oktabrda ushbu shaxsni Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (Yollanish) va 223-moddasi 2-qismining “a”, “b” va “v” bandlari (O‘zbekiston Respublikasining Davlat chegarasini yorib o‘tish yo‘li bilan, bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan sodir etilgan qonunga xilof ravishda chet elga chiqish yoki O‘zbekiston Respublikasiga kirish) bilan aybdor deb topdi. Buning uchun sud uni 6 yilga ozodlikdan mahrum qildi va sud zalida hibsga oldi.
Sud hukmiga ko‘ra, ayblanuvchi urishayotgan davlat fuqarosi bo‘lmagan, shaxsiy moddiy manfaatlarini ko‘zlab, boshqa davlat tomonida jangovar harakatlarda qatnashishga jalb qilingan.
Ayblanuvchi 2024-yil 19-fevralda mavsumiy ishlash uchun samolyotda Buxorodan Sankt Peterburgga kelgan. U yerdaligida Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma tuzgan va RF qurolli kuchlarida bir yil davomida pul mukofoti evaziga harbiy xizmat o‘tash majburiyatini olgan.
22-fevral kuni u shartnoma imzolagan va Ukrainaga qarshi urushda Rossiya tomonida harbiy harakatlarda qatnashishga rozi bo‘lgan. Shundan so‘ng u Rostov viloyatidagi harbiy poligonga yetib kelgan va u yerda o‘qotar qurollardan foydalanish bo‘yicha 11 kunlik harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan.
12-mart kuni ayblanuvchi harbiy kuzatuv ostida bo‘lgan vaqtida chegarani kesib o‘tgan va tan olinmagan Lugansk Xalq Respublikasi hududiga olib ketilgan va u yerda harbiy tayyorgarlikni davom ettirgan. Sud qarorida 2022-yil mart oyida O‘zbekiston Ukraina mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini tan olishi hamda Lugansk va Donetsk Xalq respublikalarini (LXR va DXR) tan olmasligini aytgan sobiq tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovdan iqtibos keltiriladi.
28-mart kuni erkak DXRning Novomixaylovka qishlog‘idagi jangovar hududga jo‘natilgan. 31-mart kuni bo‘lib o‘tgan janglarda u dron portlashi oqibatida yaralangan va Rossiyaning Volgograd viloyatidagi harbiy gospitalga davolanish uchun olib ketilgan. Uning o‘ng yelka suyagida, pastki o‘ng yelkasining old tomonida va o‘ng tirsagining tashqi tomonida portlash oqibatida jarohatlangan chandiqlar bor.
Ayblanuvchi 12-iyul kuni O‘zbekistonga qaytib kelgan va 15-iyul kuni o‘z ixtiyori bilan Davlat xavfsizlik xizmatining Qashqadaryo viloyati boshqarmasiga qilgan ishiga iqrorligi haqida murojaat qilgan.
Apellyatsiya shikoyatida advokat sudlanuvchining harakatlarida chegarani noqonuniy kesib o‘tish jinoyati alomatlari yo‘qligini ta’kidlagan. U sudlanuvchi bilan birgalikda uning oilaviy ahvoli (yagona boquvchi, voyaga yetmagan bolalari bor), sudlanuvchining sog‘lig‘i (onkologik kasallik va jarohatlar), muqaddam sudlanmagani, aybiga iqrorligi va jinoyatni ochishdagi yordamini hisobga olgan holda ayblov tarkibidan ushbu moddani chiqarib tashlashni so‘radi.
Shuningdek, advokat va sudlanuvchi Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi bilan ozodlikni cheklash tarzidagi jazo tayinlashni va sudlanuvchini qamoqdan ozod qilishni so‘radi.
19-noyabr kuni (birinchi instansiya sudining hukmidan 19 kun o‘tib) Qashqadaryo viloyati sudi apellyatsiya instansiyasi jazoni qayta ko‘rib chiqib, amaldagi jazoni shartli jazo bilan almashtirdi va ikki yillik sinov muddatini belgiladi.
Avval ham Ukrainaga qarshi urushda Rossiya tomonida qatnashgan O‘zbekiston fuqarolari ustidan sud jarayonlari haqida yozilgan. Quyida ushbu materiallarga havolalar mavjud.

Гражданину Узбекистана, который воевал на стороне России против Украины, смягчили наказание спустя 19 дней после приговора. «Газета.uz» ознакомилась с судебным решением.
31 октября 2024 года Дехканабадский районный суд по уголовным делам Кашкадарьинской области признал мужчину виновным по части 1 статьи 154 (наёмничество) и пунктам «а», «б» и «в» части 2 статьи 223 (незаконный выезд за границу или незаконный въезд в Узбекистан путём прорыва государственной границы Узбекистана, по предварительному сговору группой лиц и повторно или опасным рецидивистом) Уголовного кодекса. За это суд приговорил его к 6 годам лишения свободы и заключил под стражу в зале суда.
Согласно приговору, обвиняемый, не являясь гражданином воюющего государства, преследуя личные материальные интересы, был завербован для участия в военных действиях на стороне другого государства.
19 февраля 2024 года обвиняемый прибыл на самолёте из Бухары в Санкт-Петербург на сезонные работы. Находясь там, он заключил соглашение с Министерством обороны России, согласно которому обязался в течение года проходить военную службу в составе вооружённых сил РФ за денежное вознаграждение.
22 февраля он подписал контракт и согласился участвовать в боевых действиях на стороне России в войне против Украины. После этого он прибыл на военный полигон в Ростовской области, где прошёл 11-дневную военную подготовку с обучением использовать огнестрельное оружие.
12 марта обвиняемый, находясь под наблюдением военных, пересёк границу и был доставлен на территорию непризнанной Луганской Народной Республики, где продолжил военные тренировки. В решении суда приводится цитата бывшего министра иностранных дел Абдулазиза Камилова, который в марте 2022 года заявил, что Узбекистан признаёт независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины и не признаёт Луганскую и Донецкую народные республики (ЛНР и ДНР).
28 марта мужчина был отправлен в зону боевых действий в посёлок Новомихайловка ДНР. В ходе боевых действий 31 марта он получил ранения от взрыва дрона и был доставлен на лечение в военный госпиталь в Волгоградской области России. На правой лопатке, передней части нижнего края правого плеча и внешней части правого локтя у него имеются рубцы, оставшиеся после травм, вызванных взрывом.
12 июля обвиняемый вернулся в Узбекистан и 15 июля добровольно обратился в управление Службы государственной безопасности по Кашкадарьинской области с признанием о содеянном.
В апелляционной жалобе адвокат заявил, что в действиях подсудимого отсутствуют признаки преступления о незаконном пересечении границы. Вместе с подсудимым он попросил исключить эту статью из обвинения, учитывая семейное положение (единственный кормилец, имеются несовершеннолетние дети), состояние здоровья подсудимого (онкологическое заболевание и ранения), отсутствие судимости до этого, добровольное признание вины и содействие в раскрытии преступления.
Адвокат и подсудимый также просили назначить наказание по части 1 статьи 154 УК в виде ограничения свободы и освободить подсудимого из-под стражи.
19 ноября (спустя 19 дней после приговора суда первой инстанции) апелляционная инстанция Кашкадарьинского областного суда пересмотрела наказание, заменив реальный срок на условный с испытательным сроком на два года.
О судах над гражданами Узбекистана, воевавшими на стороне России в войне против Украины, сообщалось и ранее. Ссылки на материалы доступны ниже.