24-dekabr kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri Shayxontohur tumani sudi qizni urib ketib o‘limiga sababchi bo‘lgan haydovchiga nisbatan hukm chiqardi. “Gazeta.uz” sud qarorini o‘rgandi.
Sentabr oyida Samarqand Darvoza ko‘chasida Gentra (Lacetti) haydovchisi katta tezlikda harakatlanib, piyodalar o‘tish joyida 19 yoshli qizni urib yuborgandi. Marhumning otasi va voqea guvohining xabar berishicha, haydovchi uning mashinasi “murda tashuvchi emas”ligini aytib, uni kasalxonaga olib borishdan bosh tortgan. Qizning yaqinlaridan biri bunday YTHlarda avtomobillarni musodara qilishni taklif qilgan.
“Farishtaday qizimning boshini yedi. Insof, vijdoni yo‘q ekan. Ota-onasi ta’ziyaga kelib, bir og‘iz ko‘ngil so‘ramadi. Yigit ozodlikda yurganmish… O‘sha yerdagi bitta, ikkitasi aytdi, u „mashinam trupovozka emas“ deb aytgan emish. G‘alati gapirgan-da, uning nima haqqi bor? Ertaga o‘zining o‘ligi ko‘chada xor bo‘lsin… Qizim 19 yoshda edi, avgust oxirida tug‘ilgan kunini o‘tkazgan edik… [Olamdan] o‘tganini hali ham anglaganim yo‘q. Ukasi gapira olmayapti. Singlisi ikki-uch kundan beri ovqatlangani yo‘q, majburlab ovqatlantiryapmiz. Uyda onam, yana uchta farzandim va ayolim bor. 5 kishini tinchlantirib, uxlatgunimcha bomdodga azon aytyapti… U ayb qildimi, jazo olishi shart… Yana o‘tib, [yordam berish o‘rniga] chekishiga balo bormi”, — degandi o‘shanda marhumning otasi Akmal Sulaymonov.
Ish materiallariga ko‘ra, 28 yoshli Murodilla Zabixullayev tanishi nomiga rasmiylashtirilgan Lacetti avtomashinasini ishonchnoma orqali boshqargan. Qayd etilishicha, 18-sentabr kuni u 50 va 30 km/soat tezlikni cheklovchi yo‘l belgilari talablariga rioya qilmagan, shuningdek, Yo‘l harakati qoidalarining bir qator bandlarini buzgan, jumladan, qarama-qarshi yo‘nalishda harakatlangan.
Chorrahaga katta tezlikda yaqinlashayotganda (belgilangan chegaraga qaramay, 112,7 km/soat tezlikda) to‘xtab turgan Matiz’ni aylanib o‘tishga urinib, yo‘nalishini o‘zgartirgan. Ayblanuvchi piyodalar o‘tish joyida yo‘lni kesib o‘tayotgan qizni urib yuborgan. U olgan tan jarohatlari tufayli voqea joyida vafot etgan.
Sud majlisida sudlanuvchi o‘z aybiga to‘liq iqror bo‘lib, voqea sodir bo‘lgan vaqtda avtomobil boshqaruvini yo‘qotib qo‘ygani haqida ko‘rsatma berdi. Uning tushuntirishicha, u Matiz’ni ko‘rib, to‘xtamoqchi bo‘lgan, biroq g‘ildiraklari sirpanchiq yerda nosozlikka uchrab, mashina qarama-qarshi yo‘lga chiqib ketgan va u yerda piyodani urib ketgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, to‘qnashuvdan keyin u mashinadan tushib, hushsiz yotgan jabrlanuvchining oldiga yugurgan. U birinchi yordam ko‘rsatishga harakat qilgan, shundan so‘ng voqea joyiga tez yordam chaqirgan. Uning aytishicha, bu vaqtda atrofga notanish odamlar to‘plana boshlagan, ulardan biri piyodani kasalxonaga olib borishni taklif qilgan. Haydovchi shok holatida bo‘lgani va mashinani boshqara olmasligini tushuntirib, atrofdagilardan transporti borlardan qizni kasalxonaga olib borishini so‘ragan.
Zabixullayevga ko‘ra, ichki ishlar xodimlari keyingi qonunbuzarliklarning oldini olmoqchi bo‘lib, marhumning otasi va yaqinlariga qizini urib yuborgan haydovchi voqea joyidan qochib ketganini aytib, yolg‘on gapirgan. Haydovchi qilmishidan pushaymonligini bildirib, bunday hodisalar boshqa takrorlanmasligiga ishontirdi. U suddan jazoni qisqartirishni so‘radi.
Erkak, shuningdek, o‘sha paytda qizning og‘zidan qon oqib chiqa boshlaganini va u nafas olishni to‘xtatganini ta’kidladi. Keyinroq, haydovchining so‘zlariga ko‘ra, tibbiyot xodimlari oilaviy poliklinikadan chiqib, uning vafot etgani haqida xabar bergan.
Marhumning otasi Akmal Sulaymonov suddan ayblanuvchidan oilasiga yetkazilgan ma’naviy va moddiy zarar uchun tovon undirishni, shuningdek, avtotransport vositalarini boshqarish huquqidan bir umrga mahrum qilishni so‘radi. Shuningdek, u Zabixullayevga qonunda belgilangan eng qattiq jazoni berishni so‘radi.
Oldinroq voqea guvohlarining so‘zlariga ko‘ra, voqea sodir bo‘lganidan keyin qiz bir muddat tirik bo‘lgan, haydovchi uni kasalxonaga olib borishdan bosh tortgan. Tez yordam kelguniga qadar u vafot etgan. “Haydovchi qizni urib yuborgandan so‘ng mashinasidan tushdi-da, „o‘likni mashinamga ortmayman“, dedi. Haydovchida afsuslanish ham yo‘q edi. Agar u zudlik bilan yordam berganda, balki qiz tirik qolarmidi”, — degandi guvohlardan biri.
Biroq sud majlisida guvohlardan biri haydovchining qizni tashishdan bosh tortganini eshitmaganini aytdi. Guvoh haydovchi aytgan Matiz’ni ham ko‘rmaganini ta’kidladi.
Yana bir guvohning aytishicha, o‘sha kuni u yo‘l chetida hushsiz yotgan piyodani ko‘rgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, yaqin atrofda haydovchi yordam so‘rab baqirayotgan bo‘lgan. U jabrlanuvchiga yaqinlashib, o‘ng qo‘lidagi pulsni tekshirgan va yo‘qligini aniqlagan. Ayol birinchi yordam ko‘rsatmoqchi bo‘lgan, biroq qizning og‘zidan qon oqib chiqa boshlagan, shundan so‘ng u ikki marta xirillab, vafot etgan.
Guvohning qayd etishicha, og‘ir tan jarohatlari tufayli jabrlanuvchini qimirlatib bo‘lmagan, shuning uchun u atrofidagilardan unga tegmaslikni va tez yordam kelishini kutishni so‘ragan. Ayol jasadni choyshab bilan yopgan va mahalliy klinika xodimi bilan birga notanish odamlarni voqea joyiga yaqinlashtirmagan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u haydovchining: “O‘likni mashinamga ortmayman va qizga yordam bermayman” deganini eshitmagan, deyiladi sud qarorida.
Sudya Xasan Ochilov Murodilla Zabixullayevni Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi (Odam o‘limiga sabab bo‘lgan transport vositalarida harakatlanish yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish / muayyan huquqlardan mahrum qilib, 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bilan aybdor deb topdi va 3 yil muddatga avtomashinani boshqarish huquqidan mahrum qilib, 4 yil qamoq jazosini belgiladi.
Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “a” bandi (Takroran yoki xavfli takroran sodir etilgan o‘g‘irlik) bo‘yicha o‘talmagan jazoni inobatga olib, sud Z.Zabixullayevga 6 yil 24 sutkaga ozodlikdan mahrum qilish jazosini umumiy rejimli koloniyada o‘tashni tayinladi.
Qayd etilishicha, u 2023-yil avgust oyida Toshkent viloyatida fuqarolarning ot va qoramollarini o‘g‘irlagani uchun 5 yilu 6 oyga ozodlikdan mahrum etilgan. Ammo Jinoyat kodeksining 72-moddasini (shartli jazo) qo‘llagan holda jazo 3 yil sinov muddatiga o‘zgartirilgan.

Шайхантахурский районный суд по уголовным делам Ташкенте 24 декабря вынес приговор водителю, сбившему насмерть девушку. «Газета.uz» изучила судебное решение.
В сентябре водитель Gentra (Lacetti) на улице Самарканд Дарвоза на высокой скорости наехал на 19-летнюю девушку на пешеходном переходе. Отец покойной и очевидец сообщили, что водитель отказался везти её в больницу, заявив, что его машина — «не труповозка». Один из родных девушки предложил конфисковать автомобили при смертельных авариях.
«Погубили моего ангелочка. У него нет ни совести, ни души. Его родители даже не пришли выразить соболезнования. Говорят, что парень до сих пор на свободе по подписке… Ещё он, оказывается, кому-то сказал, что его машина — „не труповозка“. Это очень странно, какое у него есть право?.. Ей было 19 лет, мы в конце августа праздновали её день рождения… Я пока не до конца осознал, что она покинула нас. У её младшего брата случился нервный срыв, он не может говорить. Её сестрёнка два-три дня ничего не ест, заставляем её есть. У меня дома мать, ещё трое детей, супруга. Я каждый день успокаиваю их перед сном… Он виновен, значит, должен понести наказание… Ещё он курил вместо того, чтобы помочь человеку», — заявлял тогда отец погибшей Акмал Сулаймонов.
Согласно материалам дела, 28-летний Муродилла Забихуллаев управлял автомобилем Lacetti, зарегистрированным на имя его знакомого, по доверенности. Как отмечается, 18 сентября он не соблюдал требования дорожных знаков, ограничивающих скорость движения 50 и 30 км/ч, а также нарушил ряд пунктов Правил дорожного движения, включая выезд на полосу встречного движения.
Фото: kun.uz.Фото: kun.uz.
При приближении к перекрёстку на высокой скорости (112,7 км/ч, несмотря на установленное ограничение) он изменил направление движения, пытаясь объехать остановившийся Matiz. Подсудимый сбил девушку, которая переходила дорогу по пешеходному переходу. Она скончалась на месте от полученных травм.
На суде подсудимый полностью признал вину и дал показания, что в момент происшествия он не справился с управлением автомобилем. Он пояснил, что пытался затормозить, увидев Matiz, но на скользкой поверхности колёса потеряли сцепление, и машина выехала на встречную полосу, где он сбил пешехода.
По его словам, после столкновения он вышел из машины и побежал к пострадавшей, которая лежала без сознания. Он попытался оказать первую медицинскую помощь, после чего вызвал скорую помощь на место аварии. Он утверждает, что в это время вокруг начали собираться незнакомые люди, один из которых предложил отвезти пешехода в больницу. Водитель объяснил, что находится в состоянии шока и не может управлять машиной, поэтому попросил окружающих, у кого есть транспорт, отвезти девушку в больницу.
По словам Забихуллаева, сотрудники органов внутренних дел, желая предотвратить дальнейшие нарушения закона, солгали отцу и родственникам погибшей, заявив, что водитель, сбивший их дочь, скрылся с места происшествия. Водитель выразил раскаяние за содеянное и заверил, что подобные случаи больше не повторятся. Он попросил суд смягчить приговор.
Мужчина также отметил, что в этот момент изо рта девушки пошла кровь, и та перестала дышать. Позже, по словам водителя, из семейной поликлиники вышли медицинские работники и сообщили, что она скончалась.
Отец покойной Акмал Сулаймонов попросил суд взыскать с обвиняемого компенсацию за моральный и материальный ущерб, нанесённый его семье, а также пожизненно лишить его права управлять транспортными средствами. Он также попросил, чтобы в отношении Забихуллаева было применено самое строгое наказание, предусмотренное законом.
Ранее очевидцы утверждали, что девушка после наезда ещё была жива, но водитель отказался везти её в больницу, и до прибытия «скорой» она скончалась. «Сбив девушку, водитель вышел из машины и сказал: „Я не буду грузить в свою машину мёртвого человека“. У водителя не было и капли сожаления. Если бы он сразу помог, возможно, девушка бы выжила», — сказала одна из свидетельниц.
Однако на судебном заседании один из свидетелей рассказал, что не слышал, чтобы водитель отказывался от транспортировки девушки. Очевидец также отметил, что не видел Matiz, о котором упоминал водитель.
Ещё одна свидетельница сообщила, что в тот день увидела пешехода, лежащую без сознания на обочине. По её словам, рядом стоял водитель, который кричал о помощи. Она подошла к пострадавшей, проверила пульс на правой руке и обнаружила его отсутствие. Женщина попыталась оказать первую помощь, но изо рта девушки пошла кровь, после чего она дважды хрипнула и скончалась.
Свидетельница отметила, что из-за тяжёлых травм пострадавшую нельзя было перемещать, поэтому она попросила окружающих не трогать её и дождаться приезда скорой помощи. Женщина накрыла тело простынёй и вместе с сотрудником местной поликлиники не позволяла посторонним приближаться к месту происшествия.
По её словам, она не слышала, чтобы водитель говорил: «Я не буду грузить мёртвое тело в машину и не буду помогать девушке», говорится в решении суда.
Судья Хасан Очилов признал Муродиллу Забихуллаеву виновным по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека / наказывается лишением свободы до 7 лет с лишением определённого права) и приговорил к 4 годам лишения свободы с лишением права управлять автомобилем на три года.
С учётом неотбытого наказания по пункту «а» части 3 статьи 169 (кража, совершенная повторно или опасные рецидивистом) суд приговорил Забихуллаева к 6 годам и 24 дням лишения свободы в колонии общего режима.
Отмечается, что в августе 2023 года он был осуждён за кражу лошадей и скота у граждан в Ташкентском районе на 5 лет и 6 месяцев лишения свободы. Однако с применением статьи 72 (условное осуждение) Уголовного кодекса наказание было условным с испытательным сроком в 3 года.